8 نشانه برای اینکه بدانید چه زمانی لاستیک دوچرخه را تعویض کنید!

8 نشانه برای اینکه بدانید چه زمانی لاستیک دوچرخه را تعویض کنید! - آیبایک

8 نشانه برای اینکه بدانید چه زمانی لاستیک دوچرخه را تعویض کنید!

آج فرسوده، ترک ها، صاف بودن آج، سوراخ ها و بریدگی ها و ظاهر لاستیک تنها برخی از علائمی هستند که نشان می دهند زمان تعویض لاستیک های دوچرخه فرا رسیده است. چک کردن باد لاستیک اهمیت بالایی دارد و به طور منظم آج لاستیک را چک کنید تا زودتر متوجه هر چیزی شوید. اگر از لاستیک فرسوده استفاده کنید، آسیب جبران ناپذیری به طوقه ها و پره های شما وارد می شود.

معمولاً لاستیک دوچرخه های جاده ای بین 1500 تا 5000 کیلومتر طول عمر دارند. ممکن ایت فکر کنید که این مقدار کیلومتر مسافت زیادیست اما همه چیز به میزان کار کردن دوچرخه بستگی دارد. مثلا اینکه هر چند وقت یکبار دوچرخه سواری می کنید یا بیشتر در چه جاده هایی رکاب می زنید.

لاستیک ها یکی از عوامل کلیدی در عملکرد دوچرخه هستند. در عین حال ممکن است یکی از خسته کننده ترین قسمت های هر دوچرخه هم باشد. مخصوصا زمانی که به فکر میفتید تا ببینید چند کیلومتر رکاب زده اید و چه مقدار لاستیکتان فرسوده شده است. اما چه چیزی باعث فرسودگی لاستیک ها می شود؟ چه زمانی باید آن ها را تعویض کنید؟

اگر فکر می کنید زمان تعویض لاستیک هایتان رسیده است، پس بهتر است قبل از هر چیزی آن ها را تعویض کنید. قبل از سوار شدن باید به طور مرتب لاستیکتان را بررسی کنید. دوچرخه سواری با لاستیک های فرسوده فقط باعث خرای شدن دوچرخه تان نمی شود بلکه ممکن است زمانی که در سرازیری یا سراشیبی ها رکاب می زنید، آسیب جدی ببینید.

 

1. نشانگر سایش لاستیک (Tire Wear Indicator)

برخی از شرکت های تولیدکننده لاستیک دوچرخه، دارای نشانگر سایش در قسمت بالایی لاستیک هستند (جایی که لاستیک با زمین برخورد دارد). این نشانگر مانند سوراخ کوچکی در لاستیک به نظر می رسد که با شروع به سایش کم عمق تر می شود. هنگامی که این سوراخ به طور کامل صاف شد، وقت آن است که یک تایر جدید خریداری کنید و با تایر قبلیتان تعویض کنید.

 

نشانگر تعویض تایر دوچرخه - آیبایک

 

2. کیلومتر یا مایل

اگر از آن دسته دوچرخه سوارانی هستید که کیلومترهای خود را زیر نظر می گیرید، می توانید لاستیک های خود را پس از 3000 کیلومتر یا 2000 مایل در لاستیک های دوچرخه های جاده‌ای و تورینگ و 2500 کیلومتر یا 1500 مایل در لاستیک های دوچرخه های مسابقه ای کورسی تعویض کنید. البته این مقدار در رشته های دیگری مانند کوهستان و گرول کاهش پیدا می کند زیرا این نوع دوچرخه ها بیشتر در زمین های سایشی استفاده می شوند و نیاز به تعویض در کیلومترهای پایین دارند. با لاستیک هایی که کشش بیشتری دارند، همیشه طول عمر را کاهش می دهید.

به دلیل تنوع زمین و سبک سواری، نمی‌توانید میانگین مسافت پیموده شده را برای لاستیک های آفرودی تعیین کنید و بهتر است در این مورد بر اساس سایش آج تصمیم بگیرید که چه زمانی لاستیکتان تعویض شود. به خاطر داشته باشید که افراد سنگین وزن لاستیک های خود را کمی سریعتر از افراد سبک وزن فرسوده می کنند. لاستیک عقب به طور کلی سریعتر از لاستیک جلو فرسوده می شود، بنابراین تعویض تایر در زمان پایان عمر مفید آن می تواند مقداری در هزینه هایتان صرفه جویی کند.

 

چگونه از ساییدگی تایر یا لاستیک دوچرخه جلوگیری کنیم؟

 

3. سایش آج

یک راه آسان برای فهمیدن اینکه آیا لاستیک های دوچرخه تان نیاز به تعویض دارند یا خیر، بر اساس ظاهر آج است. برای لاستیک دوچرخه های کوهستان، سایکلوکراس یا گرول، می توانید بگویید که لاستیک ها زمانی فرسوده می شوند که آج های قسمت مرکزی لاستیک به حدی صاف می شوند که دیگر کشش مورد نیاز را ایجاد نمی کنند. این نه تنها به این معنی است که لاستیک ها عملکرد بدی دارند، بلکه باعث می شود پوشش لاستیک در برابر پنچر شدن آسیب پذیرتر شود. به طور کلی آج مرکزی در لاستیک های عقب، سریع تر از لاستیک های جلو سایش می شوند زیرا وزن دوچرخه سوار عمدتاً روی لاستیک عقب است.

 

سایش قسمت مرکزی آج لاستیک - آیبایک

 

4. احساس

بسیاری از دوچرخه سواران می توانند احساس کنند که لاستیک هایشان عملکرد سابق خود را از دست داده است. یک مثال از این حالت زمانی است که دوچرخه سواران متوجه می شوند لاستیک هایشان مثل سابق در پیچ ها کشش و جذبندگی سابق را ندارد و نمی تواند تعادل را حفظ کند. لاستیک ها یکی از مهم ترین بخش‌های دوچرخه هستند، پس به خودتان لطف کنید و یک جفت لاستیک جدید تهیه کنید.

 

آموزش پنچرگیری لاستیک و تعویض تیوب دوچرخه [راهنمای تصویری قدم به قدم]

 

5. شکاف و برش

ما مردم را تشویق می کنیم که به طور مکرر لاستیک های خود را برای جستجوی پارگی و بریدگی بررسی کنند. این شکاف ها و بریدگی ها معمولاً در قسمتی از لاستیک ظاهر می شوند که بیشترین تماس را با جاده دارد اما گاهی اوقات روی دیواره های جانبی لاستیک هم ظاهر می شود. این بریدگی ها ممکن است منجر به پنچر شدن لاستیک نشوند اما به مرور زمان لاستیک را مستعد پنچری می کنند. به عبارت دیگر این بریدگی ها نقاط ضعیفی را در لاستیک ایجاد می کنند که در صورت برخورد مجدد به همان محل ممکن است پاره شوند. با برش های عمیق، می‌توانید پوشش فیبری یا پنبه‌ای را که در زیر لاستیک دیده می شود، مشاهده کنید. اگر متوجه تعداد زیادی از این بریدگی ها یا شکاف های عمیق خاصی شدید که بدنه لاستیک را نمایان می کند، زمان تعویض لاستیک فرا رسیده است.

 

شکاف و برش در لاستیک دوچرخه - آیبایک

 

6. پوشش لاستیک

در برخی موارد، پوشش لاستیک روی دیواره های جانبی لاستیک شروع به کنده شدن می کند و این معمولاً به دلیل استفاده بیش از حد یا قرار گرفتن طولانی مدت در پارکینگ در گرما یا سرما اتفاق می‌افتد. یک لاستیک با پوشش کنده شده می تواند به طور فاجعه باری عملکردش را از دست بدهد (از طریق پاره شده دیواره جانبی)، بنابراین پیشنهاد می کنیم که بلافاصله پس از وقوع آن، لاستیک هایتان را تعویض کنید.

 

یک تایر دوچرخه با پوشش کنده شده - آیبایک

 

7. معلوم شدن مهره لاستیک

مهره لاستیک سیمی است که لاستیک را بر روی طوقه محکم نگه می دارد. گاهی اوقات لاستیکی که مهره لاستیک را می پوشاند به حدی ساییده می شود که مواد مهره (سیم یا کولار) قابل مشاهده است. در این صورت باید لاستیک را به سرعت تعویض کنید زیرا زمانی که مهره لاستیک نمایان می گردد می تواند باعث پنچر شدن لاستیکتان شود.

 

نمایان شدن مهره لاستیک یک تایر دوچرخه - آیبایک

 

8. پوسیدگی خشک

پوسیدگی خشک در لاستیک به خاطر کهنه شدن و شروع به تجزیه ترکیبات لاستیک رخ می دهد. این پوسیدگی شبیه ترک های کوچک است و معمولاً ابتدا روی دیواره های لاستیک دوچرخه ظاهر می شود. هیچ راهی برای ترمیم پوسیدگی خشک وجود ندارد بنابراین اگر متوجه این موضوع شدید، فورا لاستیک را تعویض کنید. عدم تمایل به انجام این کار ممکن است منجر به خرابی فاجعه بار لاستیک یا به احتمال زیاد منفجر شدن لاستیک شود.

 

یک نمونه پوسیدگی خشک دوچرخه - آیبایک

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظر خود را بنویسید