راهنمای انتخاب ترینر دوچرخه (بررسی انواع ترینر)

راهنمای انتخاب ترینر دوچرخه (بررسی انواع ترینر) - آیبایک

راهنمای انتخاب ترینر دوچرخه (بررسی انواع ترینر)

در این مطلب قرار است برخی از مهم ترین اطلاعات در مورد ترینرهای دوچرخه را بررسی کنیم تا راحت تر بتوانید تصمیم بگیرید که از کدام نوع ترینر برای رسیدن به اهداف دوچرخه سواری خود استفاده کنید.

 

ترینر دوچرخه چیست؟

ترینر دوچرخه (bike trainer) دستگاهی است که می تواند به دوچرخه متصل شود تا دوچرخه سواران بتوانند در داخل خانه رکاب بزنند. این ترینرها به طور قابل توجهی کوچک تر و اغلب ارزان تر از دستگاه های دوچرخه سواری ثابت داخلی بزرگی هستند که در باشگاه ها وجود دارد. جابجایی ترینرها آسان و استفاده از آن ها سرگرم کننده است و برای طیف وسیعی از دوچرخه سواران عالی هستند.

 

چرا از ترینر دوچرخه استفاده کنیم؟

ترینرها به طور متوسط در بین همه نوع ورزشکار از جمله توسط دوچرخه سواران معمولی، علاقه مندان با انگیزه و ورزشکاران حرفه ای استفاده می شود. برای لذت بردن از مزایای یک ترینر لازم نیست یک دوچرخه سوار فوق حرفه ای باشید. اما ترینرهای دوچرخه سواری برای چه افرادی مناسب تر است؟

 

برای دوچرخه سوارانی که می خواهند از باشگاه دوری کنند و در خانه تمرینات عالی داشته باشند

شهریه باشگاه و فضاهای شلوغ را فراموش کنید. ترینرهای دوچرخه به شما این امکان را می دهند که هر وقت خواستید در خانه عرق کنید. حتی می توانید ترینر خود را جلوی تلویزیون قرار دهید و در حین تماشای یک فیلم، سواری خوبی داشته باشید.

 

دوچرخه سوارانی که می خواهند در طول زمستان به پدال زدن ادامه دهند

دوچرخه سواری به ما کمک می کند تناسب اندام در کنار روحیه شادی داشته باشیم اما باید در روزهای تاریک تر و سردتر خارج از فصول زمانی دوچرخه سواری هم بتوانیم فعالیت کنیم. به جای قرار دادن دوچرخه در انباری در تمام زمستان، باید حرکت را ادامه دهید تا از نظر جسمی و ذهنی بهبود پیدا کنید.

 

انواع مختلف ترینر دوچرخه - آیبایک

 

دوچرخه سوارانی که می خواهند از برنامه های دوچرخه سواری مجازی مانند Zwift استفاده کنند

برخی از ترینرهای دوچرخه به شما اجازه می دهند به برنامه های دوچرخه سواری مجازی مانند Zwift  متصل شوید تا بتوانید داده های سواری خود را ضبط کنید و با دیگران رقابت کنید. می توانید سعی کنید بهترین زمان های خود را شکست دهید یا با دوستان و سایر دوچرخه سواران به صورت آنلاین مسابقه دهید و در طول سواری از محیط خانه هم لذت ببرید.

 

دوچرخه سوارانی که می خواهند کارآمدتر تمرین کنند

اگر در مورد تمرین کردن جدی هستید، ترینر دوچرخه داخل سالن بهترین راه برای استفاده حداکثری از تمرینات هستند. زمانی که نیازی به نگرانی در مورد جاده ها، ترافیک یا آب و هوا ندارید، می توانید با انجام فواصل سرعت و شبیه سازی های کوهنوردی، برنامه تمرینی خود را تنظیم کنید. اگر می خواهید تمرینات خود را به سطح بالاتری ببرید، استفاده از ترینر ضروری است.

 

نحوه انتخاب ترینر دوچرخه

ترینرهای دوچرخه داخل سالن یک راه عالی برای رسیدن به اهداف دوچرخه سواری شما هستند، به خصوص زمانی که هوای بیرون ایده آل نیست. هنگام تصمیم گیری در مورد ترینر دوچرخه مناسب برای خود، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

استفاده مورد انتظار: اگر چندین بار در هفته از ترینر خود استفاده می کنید، ارزش آن را دارد که از یک ترینر هوشمند استفاده کنید که داده های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهد. ترینرهای اصطکاکی (Friction trainers) گزینه ای عالی و مقرون به صرفه برای استفاده گاه به گاه هستند که فضای زیادی را اشغال نمی کنند.

سازگاری با دوچرخه: مطمئن شوید که دوچرخه شما به خوبی بر روی ترینر قرار می گیرد. ممکن است نیاز به خرید آداپتور یا قطعات اضافی داشته باشید. ثبات کلی ترینر و کیفیت ساخت را برای راحت ترین تجربه تمرینی در نظر بگیرید.

 

افزایش راندمان رکاب زدن با ترینر (5 نکته طلایی)

 

قابلیت اتصال: اپلیکیشن های آموزشی می توانند تمرین شما را متحول کنند و تجربه سرگرم کننده و تعاملی عالی برای افزایش انگیزه است. اکثر ترینرهای هوشمند می توانند به صورت وایرلس کتصل شوند و به آمار و ویژگی های دوچرخه سواری مجازی دسترسی داشته باشند.

سر و صدا: ترینرهای دوچرخه مدرن بسیار ساکت تر از مدل های قدیمی هستند اما همچنان مقداری سر و صدا تولید می کنند. ترینرهای اصطکاکی به دلیل برخورد با لاستیک عقب، صدای بیشتری نسبت به ترینرهای مستقیم تولید می کنند.

قیمت: طیف قیمتی گسترده ای در بین ترینرهای دوچرخه وجود دارد. ترینرهای غلتکی یا اصطکاکی جزو ارزان ترین گزینه ها هستند که برای استفاده گاه به گاه عالی هستند. ترینرهای دایرکت درایو و هوشمند با قیمت بالاتر برای دوچرخه سوارانی که اهداف آموزشی منظم تری دارند، ارزش خرید بالایی دارد.

 

انواع مختلف ترینر دوچرخه چیست؟

سبک های مختلفی از ترینر وجود دارد و با وجود استثنائات، اغلب آن ها به محور عقب چرخ دوچرخه شما متصل می شوند. بسیاری از ترینرها به این شکل کار می کنند که به لاستیک عقب شما اجازه می دهند روی یک غلتک بچرخد اما بعضی از ترینرها کاملاً به محور چرخ عقب شما متصل می شوند! شما می توانید در ادامه انواع مختلف ترینر دوچرخه را  بررسی کنید و ببینید کدام یک برای اهداف شما بهتر عمل می کند.

 

ترینر دایرکت درایو (Direct Drive)

ترینرهای دایرکت درایو کارآمدترین، دقیق ترین و با کیفیت ترین نوع ترینرها هستند. آن ها به چرخ عقب دوچرخه شما متصل می شوند و از خودروی خود استفاده می کنند تا شما مستقیماً با سیستم درگیر شوید. این ترینرها اغلب دارای ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند اتصال به اپلیکیشن، تعادل طبیعی و کیفیت سواری واقعی تر هستند.

 

یک نمونه ترینر دایرکت درایو - آیبایک

 

مزایا:

 • احساس سواری طبیعی تر
 • اکثر مدل ها اتصال به برنامه های مختلف را به صورت وایرلس ارائه می دهند
 • راندمان و کنترل مقاومت بهتر
 • سر و صدای کمتر

معایب:

 • قیمت بالاتر از سایر ترینرها (البته به جز شبیه ساز)
 • تنظیمات زیاد گاهی اوقات نیاز به یک خودروی مخصوص عقب دارد
 • آهسته تر از استفاده واقعی دوچرخه بیرون از خانه است

 

ترینر اصطکاکی (Friction)

ترینرهای اصطکاکی پشت لاستیک عقب شما قرار می گیرند و مقاومت می کنند. بنابراین به شما امکان می دهند چرخ عقب خود را حرکت دهید. این نوع ترینرها معمولاً ساده تر، کم هزینه تر و قابل حمل تر هستند اما اغلب دارای ویژگی هایی نیستند که باعث بشود مانند سیستم های دایرکت درایو واقعی تر به نظر برسند.

یک نمونه ترینر اطکاکی - آیبایک

 

مزایا:

 • مقرون به صرفه تر از ترینرهای دایرکت درایو
 • سازگار با اکثر دوچرخه ها
 • برای نگهداری داخل خانه آسان تا می شود و فضای کمی می گیرد

معایب:

 • اصطکاک با لاستیک عقب باعث سایش و تولید صدا می شود
 • اکثر مدل ها به برنامه ها و اپلیکیشن ها متصل نمی شوند
 • پایداری کمتری نسبت به دایرکت درایوها دارند

 

ترینر غلتکی (Rollers)

ترینرهای غلتکی ارزان ترین نوع ترینر هستند و برای دوچرخه سوارانی که چیزی مقرون به صرفه و فوق العاده ساده می خواهند که نیازی به هیچ گونه تنظیم پیچیده ای ندارد، عالی هستند. فقط دوچرخه خود را بر روی ترینر قرار دهید و سوار شوید اما اگرچه ممکن است ساده به نظر برسد، این سبک به بیشترین تکنیک و تعادل نیاز دارد.

یک نمونه ترینر غلتکی - آیبایک

 

مزایا:

 • تمرین عالی برای مهارت هندلینگ
 • نصب و استفاده بسیار آسان
 • سازگار با تمامی دوچرخه ها
 • قیمت اقتصادی

معایب:

 • یادگیری حفظ تعادل بر روی غلتک ها
 • هیچگونه تنظیمی برای اعمال مقاومت ندارد

 

ترینرهای شبیه ساز (Bike Simulator)

ترینرهای شبیه ساز دوچرخه، واقعی ترین تجربه آموزشی را ارائه می دهند و برای کار با برنامه های آموزشی تعاملی طراحی شده اند. این طرح می تواند یک دوچرخه شبیه سازی اختصاصی باشد یا شامل یک شبیه ساز گرادیان باشد که دوشاخ جلوی دوچرخه را بالا و پایین می کند.

ترینر شبیه ساز دوچرخه - آیبایک

 

مزایا:

 • نزدیک ترین تجربه به یک دوچرخه واقعی
 • دارای تنظیمات بسیار زیاد و بسیار پایدار
 • طراحی شده برای استفاده با برنامه های آموزشی تعاملی

معایب:

 • گران ترین نوع ترینر دوچرخه
 • به فضای داخلی کافی نیاز دارد

 

ترینر هوشمند چیست؟

ترینرهای هوشمند که گاهی اوقات ترینرهای مجازی هم نامیده می شوند، سیستمی است که از راه دور به یک برنامه متصل می شود و می تواند مقاومت را به کمک برنامه تنظیم کند. اگر می خواهید در Zwift با دوستان خود مسابقه دهید یا کیفیت سواری فوق العاده‌ای را تجربه کنید که دقیقاً از زمین واقعی الگو می گیرد، ترینرهای هوشمند راه خوبی هستند.

 

اپلیکیشن های ترینر چیست؟

تجربه دوچرخه سواری در فضای داخلی با برنامه های آموزشی تعاملی متحول شده است. این پلتفرم های آموزشی مجازی با ترینر هوشمند شما ارتباط برقرار می کنند تا آمار لحظه ای ارائه کنند و شما را در برنامه تمرینی خود راهنمایی کنند. شما باید صفحه نمایش تلفن، رایانه یا تلویزیونی را برای اتصال به برنامه و نمایش اطلاعات سواری داشته باشید.

بسیاری از این برنامه ها اکنون شبیه سازی های سواری مجازی دارند که می توانید سواری واقعی خود را روی صفحه تماشا کنید و با دوچرخه سواران دیگر در سراسر جهان ارتباط برقرار کنید. شما می توانید مسیرهای معروف را برای کشف یا طراحی مسیر خود انتخاب کنید. کاربران می توانند معیارهایی را از ترینر هوشمند یا مانیتور ضربان قلب مانند توان خروجی، سرعت و افزایش سرعت روی صفحه مشاهده کنند تا با انگیزه رکاب بزنند.

سال‌ها پیش اپلیکیشن های باکیفیت کم بودند اما اکنون برنامه های متعددی از جمله Zwift، TrainerRoad، Wahoo X، FulGaz، Rouvy و BKool وجود دارد. این برنامه ها راه های بسیار خوبی برای جلوگیری از جلسات یکنواخت داخل خانه و چاشنی تمرینات دوچرخه سواری شما هستند! حتماً بررسی کنید که ترینر هوشمند شما با برنامه آموزشی مورد نظر شما سازگار است.

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]