همه چیز درباره شانژمان دوچرخه (راهنمای خرید + انواع شانژمان)

همه چیز درباره شانژمان دوچرخه (راهنمای خرید + انواع شانژمان دوچرخه) - آیبایک

همه چیز درباره شانژمان دوچرخه (راهنمای خرید + انواع شانژمان)

شانژمان (Rear Derailleur) دوچرخه قطعه ایست که زنجیر دوچرخه را بر روی خودروی عقب یا خورشیدی ها جابجا (به سمت بالا و پایین) می کند. زمانی که به دسته دنده یا شیفتر سمت راست ضربه می زنید، یک کابل یا سیگنال الکترونیکی دنده عقب یا شانژمان را به حرکت در می آورد و دستور می دهد تا زنجیر را جابجا کند. دنده عوض کردن به این شکل انجام می شود.

اگر گروپست دوتایی یا سه تایی داشته باشید به این معنی است که دو طبق یا سه طبق در قسمت خودروی جلوی دوچرخه دارید و وظیفه تعویض زنجیر در قسمت خودروی جلو به عهده دسته دنده یا شیفتر سمت چپ دوچرخه است.

می خواهید شانژمان دوچرخه تان را تعویض کنید؟ پس نیاز دارید تا اطلاعات بیشتری درباره شانژمان داشته باشید و باید بدانید که به چه نوع شانژمانی نیاز دارید. اگر به دنبال خرید یا ارتقاء شانژمان هستید به اینگونه اطلاعات ضروری احتیاج دارید. پس تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به طور مفصل درباره شانژمان صحبت کنیم و انواع آن را بررسی کنیم تا بتوانید با اطلاعات بیشتر و طبق نیازهایتان بهترین مدل شانژمان را انتخاب کنید.

 

شانژمان از چه برندی بخریم؟

شیمانو (Shimano)، اسرم (SRAM) و کامپانیولو (Campagnolo) سه برند مطرح و پرطرفدار شانژمان دوچرخه هستند. برندهایی مانند میکروشیفت (Microshift)، باکس (Box)، روتر (Rotor) و اف اس ای (FSA) هم از شرکت های دیگری هستند که در زمینه طراحی و تولید گروپست دوچرخه به ویژه شانژمان فعالیت می کنند اما پرداختن به آن ها از حوصله این مقاله خارج است.

به عنوان یک قانون کلی بهتر است اجزای گروپست از برندهای مختلف را با هم ترکیب نکنید. طبق قامه، زنجیر و خورشیدی های عقب را می توان از برندهای مختلف انتخاب کرد که سازگار باشند اما شانژمان، طبق عوض کن و به طور کلی سیستم دنده را بهتر است از یک برند انتخاب کنید.

 

برندهای مختلف شانژمان دوچرخه - آیبایک

 

به این خاطر است که شیمانو، اسرم و کامپانیولو همگی از نسبت های کشش متفاوتی استفاده می کنند. نسبت کشش کابل مقداری است که یک شانژمان به ازای هر میلی متر کابلی که توسط دسته دنده کشیده می شود، حرکت می کند. استفاده از قطعات با نسبت کشش کابل های مختلف منجر به تعویض دنده بسیار ضعیف می شود.

با این حال این قضیه پیچیده تر از این حرفاست. گروپست های دوچرخه کوهستان و دوچرخه جاده حتی زمانی که از یک برند هستند معمولاً از نسبت های کشش کابل متفاوتی استفاده می کنند. علاوه بر این نسبت کشش کابل نیز بین گروه های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال یک گروپست دوچرخه جاده ای 11 سرعته شیمانو نسبت کابل متفاوتی با یک گروه دوچرخه جاده ای 10 سرعته شیمانو دارد.

حتی ممکن است بین نسل های مختلف گروپست ها با تعداد دنده های یکسان، نسبت کشش متفاوتی وجود داشته باشد. البته استثنائاتی نیز وجود دارد. با این حال، هنگام خرید شانژمان، معمولاً راحت ترین کار این است که از همان برند شیفترهای خود استفاده کنید.

 

دوچرخه من چند دنده دارد؟

بعد از اینکه برند خود را انتخاب کردید، باید تعداد دنده های خودروی عقب را انتخاب کنید. البته این برای زمانیست که می خواهید خودرو یا خورشیدی های عقب دوچرخه را همزمان با شانژمان تعویض کنید و باید به سادگی تعداد دندانه های روی نوار خودرو یا خورشیدی خود را بشمارید.

 

خودروی عقب دوچرخه - آیبایک

 

سازگاری انواع ست دنده یا گروپست

طبق قاعده کلی که گفته شد، شما نباید قطعات  گروپست های نسل های مختلف را با هم ترکیب کنید یا قطعات دوچرخه کوهستان و جاده را با هم ترکیب کنید اما چند استثنا وجود دارد. در ادامه این موارد را بررسی می کنیم.

 

معرفی انواع دسته دنده دوچرخه [راهنمای کامل + مزایا و معایب]

 

سازگاری شانژمان شیمانو

شانژمان دوچرخه های جاده و گرول شیمانو

 • اکثر دنده های کوهستانی 8 و 9 سرعته شیمانو و جاده با هم سازگار هستند زیرا هر دو از یک نسبت کشش کابل استفاده می‌کنند. این بدان معنی است که می توانید از یک شانژمان دوچرخه کوهستانی 8 یا 9 سرعته با شیفترهای جاده یا بالعکس استفاده کنید.
 • قطعات 10 سرعته جاده (به جز 10 سرعته GRX گرول و تیاگرا 470) با یکدیگر سازگار هستند. به عنوان مثال می توانید از یک شانژمان اولتگرا 6700 قدیمی با شیفترهای قدیمی 105 5700 استفاده کنید.
 • همه قطعات گروپست جاده شیمانو 11 سرعته با یکدیگر سازگار هستند. می توانید از شانژمان Dura-Ace R9100 با یک جفت شیفتر 105 R7000 استفاده کنید. این موضوع در مورد قطعات 11 سرعته GRX این برند نیز صادق است.

 

شانژمان دوچرخه جاده شیمانو - آیبایک

 

تنها استثنا برای گروپست های 9 سرعته، دنده‌های Dura-Ace قبل از 1997 است که با هیچ چیز خوب سینک نمی شوند زیرا از نسبت کشش کابل کاملاً متفاوتی استفاده می کنند.

دنده های 10 سرعته تیاگرا 4700 (و شیفترهای هیدرولیک RS405) و شانژمان های گرول GRX400 نیز از همان نسبت کشش کابل مانند قطعات جاده 11 سرعته استفاده می کنند. این بدان معناست که برای مثال می توانید از یک شانژمان 11 سرعته با شیفترهای 10 سرعته تیاگرا 4700 استفاده کنید.

 

معرفی و بررسی انواع ست دنده (گروپست) کورسی (جاده ای) شیمانو

 

شانژمان دوچرخه های کوهستان شیمانو

 • همه لوازم دنده کوهستان شیمانو 12 سرعته با یکدیگر سازگار هستند. برای مثال می توانید از دنده SLX M7120 با شیفتر یا دسته دنده XTR M9100 استفاده کنید.
 • این موضوع در مورد اجزای دوچرخه کوهستان 11 سرعته شیمانو نیز صدق می کند. به عنوان مثال می توانید از یک شانژمان XTR M9000 با یک جفت شیفتر  SLX M7000 استفاده کنید.
 • تمام اجزای گروپست کوهستان شیمانو 10 سرعته با یکدیگر سازگار هستند
 • اجزای ست دنده های کوهستانی 9 سرعته شیمانو با لوازم دنده کوهستانی و جاده‌ای 9 سرعته قدیمی تر به استثنای موارد فوق، سازگار هستند.

 

ست دنده کوهستان شیمانو - آیبایک

 

لوازم و قطعات دنده 10، 11 و 12 سرعته شیمانو جاده و گرول با ست دنده شیمانو سازگار نیستند. این به این دلیل است که از نسبت کشش کابل های مختلفی استفاده می کنند. برای مثال نمی توانید از شیفترهای جاده با شانژمان دوچرخه کوهستان استفاده کنید. البته شرکت میکروشیفت شیفترهایی تولید می کند که با شانژمان شیمانو کوهستان کار می کنند.

 

شانژمان الکترونیکی (وایرلس یا برقی) شیمانو

 • تمامی قطعات ست دنده 12 سرعته Shimano Di2 با یکدیگر سازگار هستند.
 • همه اجزای 11 سرعته شیمانو Di2 جاده، گرول و کوهستانی Di2 با یکدیگر سازگار هستند. برای مثال می توانید از یک شانژمان XT M8050 با یک جفت شیفتر Ultegra R8070 استفاده کنید.
 • جدیدترین شانژمان 12 سرعته XT Di2 M8150 شیمانو برای دوچرخه های کوهستانی برقی طراحی شده اند و با دوچرخه های بدون کمک سازگار نیستند.
 • قطعات دنده 10 سرعته Dura-Ace 7970 و Ultegra 6770 Di2 با یکدیگر سازگار نیستند. این به این دلیل است که این موارد از کابل های متفاوتی استفاده می کنند.

 

گروپست شیمانو وایرلس - آیبایک

 

به غیر از نسل اول Dura-Ace Di2 که از کابل یا سیم های متفاوتی استفاده می کند، نسل های دوم (11 سرعته) با یکدیگر سازگار هستند حتی در گروپست های جاده، گرول و کوهستان، زیرا همگی از سیم‌های SD50 استفاده می کنند.

علاوه بر زنجیر که در بین GRX، گروپست جاده کوهستان شیمانو متفاوت است، بقیه اجزای گروپست حتی شانژمان به خوبی با یکدیگر سازگار هستند. نسل 12 سرعته کنونی گروپست الکترونیکی شیمانو دارای کابل و لوازم الکترونیکی سازگار هستند و از سیم جدیدتر SD300 استفاده می کنند. بنابراین اگر Dura-Ace Di2 R9250 خود را خراب کنید، می توانید آن را با یک دایرکتور Ultegra Di2 R8150 جایگزین کنید. همانطور که شیمانو سیم کشی جدیدترین گروپست جاده‌ای 12 سرعته خود را اصلاح کرده است، سری جدید با سری قبلی 11 سرعته سازگاری ندارند.

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]