راهنمای خرید لاستیک یا تایر دوچرخه [آموزش جامع]

راهنمای خرید لاستیک یا تایر دوچرخه [آموزش جامع] - آیبایک

راهنمای خرید لاستیک یا تایر دوچرخه [آموزش جامع]

همانطور که کفش های قدیمی و فرسوده خود را با کفش های جدید تعویض می کنید، باید همین کار را با لاستیک های دوچرخه تان هم انجام دهید. انتخاب و خرید لاستیک هم دقیقا مانند کفش است. علاوه بر اینکه باید سعی کنید سایز مناسب خودتان را انتخاب کنید، انتظار دارید که کفش جدیدتان از کفش قبلی بهتر و ارتقا یافته تر باشد یا راحتی آن همانند کفش قبلیتان باشد.

ما در این مطلب به شما کمک می کنیم تا بفهمید که زمان تعویض لاستیک هایتان چه زمانیست و همچنین بدانید که سایز لاستیک مناسب دوچرخه تان چند است و چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا مناسب شما و دوچرخه‌تان باشد!

علائم زیر نشان دهنده زمان تعویض لاستیک دوچرخه‌تان است:

 • آج لاستیک شما به طور محسوسی فرسوده و صاف شده است.
 • هندلینگ دوچرخه شما به طرز محسوسی کاهش یافته و ضعیف شده است.
 • آج لاستیک شما گرد یا ناهموار به نظر می رسد.
 • متوجه برآمدن نخ مانند در دیواره جانبی لاستیک می شوید.
 • لاستیک شروع به ترک خوردن یا پوسته پوسته شدن در قسمت بیرونی یا دیواره های جانبی می کند.
 • متوجه می شوید که شکاف های ریز لاستیک که به چسبندگی بر روی سطوح خیس کمک می کرد در حال محو شدن هستند.
 • متوجه بریدگی های کوچک زیادی می شوید.
 • نشانگرهای سایش (معمولاً یک یا دو فرورفتگی کوچک) در حال ناپدید شدن هستند (همه تایرها نشانگر سایش ندارند).

 

چگونه سایز مناسب لاستیک دوچرخه را پیدا کنیم؟

اندازه تایرها ممکن است کمی پیچیده باشد اما یک راه ساده برای پیدا کردن اندازه لاستیک فعلی خود دارید:

دیواره جانبی لاستیک (کناره های) خود را بررسی کنید. اعداد موجودی که بر روی لاستیک شما درج شده است، سایز آن را نشان می دهد.

 

یک نمونه سایز درج شده بر روی تایر - آیبایک

 

تایر معمولی دوچرخه کوهستان: 2.2 و 27.5 اینچ نشان دهنده لاستیک با عرض 2.2 اینچ و قطر بیرونی 27.5 اینچ است.

 

سایز درج شده بر روی تایر دوچرخه جاده ای - آیبایک

 

لاستیک معمولی دوچرخه جاده ای: 700x32c نشان دهنده لاستیکی است که قطر خارجی آن 700 میلی متر و عرض آن 32 میلی متر است. توجه داشته باشید که “c” به معنی سانتی متر نمی باشد و نشانگر یک سیستم قدیمی فرانسوی است که اندازه لاستیک را با استفاده از حروف a، b و c تعیین می کرد.

با استفاده از این اعداد 2 یا 3 بخشی می توانید اندازه لاستیک هایتان را بدست اورید که به شما کمک می کند لاستیک جدید خود را در سایز مناسبشان انتخاب کنید!

اولین معیار اندازه گیری، اندازه رایج لاستیک دوچرخه های کوهستان: 29×2.3 نشان دهنده لاستیک با قطر بیرونی 29 اینچ و عرض 2.3 اینچ است.

دومین معیار اندازه گیری، اندازه رایج لاستیک دوچرخه های جاده ای (کورسی): 700x25c نشان دهنده لاستیک با قطر بیرونی 700 میلی متر و عرض 25 میلی متر است.

سومین معیار اندازه گیری، اندازه لاستیک که ممکن است روی تایرهای کوهستانی یا جاده ای مشاهده کنید: 25-622 روش سازمان استاندارد بین المللی (ISO) برای شناسایی لاستیک 700x25c در مثال بالا است. این سیستم به جای قطر خارجی لاستیک 700 میلی ‌متر، قطر داخلی تایر را 622 میلی‌ متر بیان می ‌کند.

 

یک نمونه سایز درج شده بر روی تایر در مبنای iso - آیبایک

 

انتخاب عرض تایر

صرف نظر از اینکه قطر تایر باید دقیقا مطابق با سایز تایر قدیمیتان، عرض تایر دوچرخه شما می تواند کمی متفاوت تر از لاستیک قبلی باشد. برای مثال برخی از دوچرخه سواران تایرهای پهن تر را انتخاب می کنند تا کشش بیشتری داشته باشند و تا حدودی راحت تر دوچرخه سواری کنند. مواردی مانند اندازه طوقه، اندازه دوشاخ و میزان تحمل فریم بر روی انتخاب های شما تاثیر زیادی می گذارد و حتما قبل از انتخاب عرض تایر جدیدتان باید آن ها را در نظر بگیرید یا از دوچرخه فروشی ها و دوچرخه سازی ها مشاوره بگیرید.

لاستیک های فت  و پلاس: فت بایک ها یا دوچرخه های همان دوچرخه هایی هستند که تایرهای غول پیکری دارند. این لاستیک ها به خوبی روی برف یا شن حرکت می کنند و هر جا که می روند، یک سواری آرام و نرم را ارائه می دهند. در این نوع تایرها حتما اندازه عرض و قطر تایر را با دوشاخ، فریم و طوقه دوچرخه تان مطابقت دهید. عرض تایرهای فت معمولا 4 اینچ (10 سانتی متر) و لاستیک های سایز بزرگ یا پلاس 3 اینچ (7.5 سانتی متر) یا بیشتر هستند.

لاستیک های معمولی: اندازه های گفته شده در جدول زیر یک راهنمایی تقریبی برای انتخاب اندازه تایر در انواع مختلف دوچرخه‌های امروزی است (البته تا زمانی که اندازه لاستیک جدید شما با لاستیک اصلی و قبلیتان مطابقت داشته باشد، نیازی به نگرانی در مورد انتخاب سایز نیست).

لاستیک دوچرخه های کوهستان: قطر بیرونی لاستیک ها می تواند 26، 27.5 اینچ یا 29 اینچ باشد؛ عرض آن از 1.9 اینچ تا نزدیک به 5 متغیر است. به عنوان مثال:

دوچرخه های کراس کانتری: عرض 1.9 تا 2.3 اینچ.

دوچرخه های تریل و تمام کوهستان: عرض 2.3 تا 2.5 اینچ.

دوچرخه های دانهیل: عرض تا 2.5 اینچ.

 

معرفی و بررسی انواع سایز چرخ های دوچرخه (سایز 26، 27.5 و 29)

 

لاستیک دوچرخه های جاده‌ای (کورسی): اکثر دوچرخه های جاده دارای قطر 700 میلی متر هستند و عرض آن ها از 23 میلی متر شروع می شود. پهنای بیشتر لاستیک های جاده‌ای کمتر از 30 میلی متر است اما می توانید لاستیک هایی با پهنای 45 میلی متر را برای دوچرخه های گرول پیدا کنید.

لاستیک دوچرخه های بچه گانه: قطر معمول لاستیک دوچرخه های کودک 12، 16، 20 و 24 اینچ است.

اگر در انتخاب نوع تایر یا لاستیک دوچرخه تان شک دارید، قبل از خرید از فروشندگان مشاوره دریافت کنید. یک فروشگاه دوچرخه خوب نه تنها می تواند به سؤالات شما در مورد اندازه لاستیک دوچرخه شما پاسخ دهد، بلکه می تواند تمام نیازها و انتظارات شما را در نظر بگیرد و یک گزینه بسیار خوب به شما معرفی کند.

 

نحوه انتخاب لاستیک با آج متناسب

در انتخاب و خرید لاستیک دوچرخه، توجه به آج لاستیک یکی از موارد مهمی است که باید حتما آن را لحاظ کنید! لاستیک های دوچرخه کوهستان طیف گسترده ای از انواع آج ها را شامل می شود. همچنین لاستیک دوچرخه های جاده ای دارای الگوی آج طرح لیک تا شیاردار ظریف را شامل می شود.

در زیر انواع آج لاستیک را برای شما بررسی کردیم تا بتوانید راحت تر انتخاب خود را انجام دهید. با مشاوره از لاستیک فروشان و همچنین تایرسازان می توانید بهترین انتخاب تایر را داشته باشید. علاوه بر تمام این موارد می توانید به وبسایت تایرسازان سر بزنید که انواع آج لاستیک های خود را به طور کامل شرح داده اند.

 

انواع آج لاستیک دوچرخه کوهستان:

 • آج های کوچک با فاصله نزدیک برای مسیرهای صاف و خشک مناسب هستند.
 • آج هایی با فواصل زیاد، هندلینگ را هم در شرایط گل آلود و هم در شرایط خاکی بهبود می بخشند.
 • سیپینگ (آج هایی که مانند شکاف های ریز هستند) به چسبندگی در زمین های فنی مانند خاکی و سنگی کمک می کند.
 • آج های کوچک و با فاصله یکسان برای بایک پکینگ ها و سفرهای کمپی بهتر هستند.

 

انواع آج لاستیک یا تایر دوچرخه کوهستان - آیبایک

 

انواع آج لاستیک دوچرخه جاده ای (کورسی):

 • لاستیک های اسلیک (Slick): دارای یک الگوی آج برای حفظ سرعت روی سطوح صاف مانند آسفالت است.
 • لاستیک های سمی اسلیک (Semi-slick): برای سطوح عمدتاً صاف و برخی از دوچرخه سواری های خارج از جاده ساخته شده‌اند، این لاستیک‌ها دارای مرکزی صاف، همراه با آج های جانبی تهاجمی برای کمک به دوچرخه سوار در پیچ ها هستند.
 • لاستیک های آج معکوس: این لاستیک ها برای دوچرخه سواری در سطوح ناهموار طراحی شده اند، این لاستیک ها برای افزایش چسبندگی روی سطوح نه چندان هموار طراحی شده اند.

انواع آج تایر دوچرخه جاده ای - آیبایک

 

جهت آج: اکثر الگوهای آج لاستیک جهت دار هستند، به این معنی که اگر آن ها را به صورت برعکس استفاده کنید عملکرد دوچرخه و دوچرخه سوار را به خطر میندازد. اطلاعات جهت آج روی دیواره جانبی لاستیک وجود دارد، بنابراین قبل از نصب لاستیک بر روی دوچرخه به آج آن دقت کنید.

 

جهت آج لاستیک دوچرخه - آیبایک

 

آج لاستیک چرخ های جلو و عقب: بسیاری از لاستیک ها مخصوص چرخ های جلو یا عقب هستند، بنابراین مطمئن شوید که آن ها را به صورت درست انتخاب و نصب می کنید.

 

آموزش پنچرگیری لاستیک و تعویض تیوب دوچرخه [راهنمای تصویری قدم به قدم]

 

چگونه سایز تیوب و والف را بدست بیاوریم؟

اندازه تیوب دوچرخه اساساً نشان دهنده اندازه لاستیک دوچرخه است اما با یک استثنا: تیوب ها به دلیل اینکه می توانند کش بیایند، طیف وسیعی از عرض ها را دارند. برای مثال 27.5×1.9-2.3 اینچ. بنابراین باید مطمئن شوید که هر تیوبی که خریداری می کنید دارای سایز مناسبیست. باید تیوبی را انتخاب کنید که محدوده عرضی آن با اندازه لاستیک های دوچرخه شما مطابقت دارد.

انواع والف: والف ها و سروالف های دوچرخه پرستا یا شریدر  هستند. سوراخ طوقه دوچرخه شما با نوع والف شما مطابقت دارد، بنابراین مطمئن شوید که تیوب و لاستیک شما با یکدیگر مطابقت داشته باشند.

 

انواع والف تایر دوچرخه - آیبایک

 

والف های پرستا باریک هستند و اغلب دارای یک مهره کوچک به عنوان درپوش سروالف هستند. این نوع والف بیشتر در دوچرخه های جاده ای دیده می شود. از آن ها می توان در هر نوع طوقه ای استفاده کرد اما فقط در صورتی در طوقه هایی با جایگاه والف شریدر نصب می شوند که بتوان جایگاه یا سوراخ آن را کوچک کرد در غیر اینصورت امکان جدا شدن سر والف وجود دارد.

والف های شریدر پهن تر از پرستا هستند و دارای یک سروالف (و درپوش جداگانه) مانند لاستیک های خودرو هستند. اکثر دوچرخه های کوهستان دارای والف شریدر هستند. سر والف های شریدر آنقدر بزرگ هستند که در طوقه های پرستا قرار نمی گیرند.

 

راهنمای کامل باد زدن تایر یا لاستیک دوچرخه + آموزش تصویری

 

انواع تایرهای دیگر

لاستیک های بدون تیوب یا تیوبلس: لاستیک هایی هستند که مستقیماً روی طوقه نصب می شوند و بدون نیاز به تیوب باد می شوند. اگر در حال حاضر از لاستیک های تیوب دار استفاده می کنید، تعویض آن با لاستیک تیوبلس باعث افزایش کیفیت دوچرخه سواریتان می شود. لاستیک های تیوبلس به شما این امکان را می دهند که برای کشش بهتر و سواری نرم تر، فشار کمتری تا 20 psi (پوند بر اینچ مربع) را اعمال کنید. همچنین شما را از پنچری تیوب آزاد می کنند. فرآیند نصب لاستیک های تیوبلس می‌تواند کمی پیچیده باشد.

لاستیک های مقاوم در برابر پنچری: اگر اهل رفت و آمد زیاد با دوچرخه هستید یا از تعویض لاستیک پنچرشده متنفرید، استفاده از این نوع لاستیک منطقی تر است (البته قیمت بالاتری نسبت به سایز تایرها دارند). مقاومت آن ها به دلیل استفاده از ترکیبات سخت تر مانند کولار (Kevlar) و ضخامتشان است.

تایرهای تاشو: این تایرها فاقد لبه لاستیک هستند که باعث قرار گرفتن داخل طوقه می شود. یک دلیل بزرگ برای خرید لاستیک های تاشو، کاهش وزن است. از آنجایی که می توان آن را تا کرد، نگهداری و حملشان نیز آسان است. لاستیک های تاشو که هم برای دوچرخه های کوهستانی و هم برای دوچرخه های جاده‌ای موجود است، معمولاً گران تر از تایرهای استاندارد هستند.

 

یک نمونه تایر تاشو دوچرخه - آیبایک

 

لاستیک های میخ دار: اگر در زمستان دوچرخه سواری می کنید، این لاستیک ها انتخاب خوبی برای شماست. لاستیک های میخ دار دارای میخ های فولادی یا آلومینیومی هستند که برای سوار شدن بر روی سطوح برفی یا یخی، کشش بیشتری را ایجاد می کنند.

یک نمونه لاستیک یا تایر میخ دار - آیبایک

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظر خود را بنویسید