همه چیز درباره بایک فیتینگ (Bike Fitting)

همه چیز درباره بایک فیتینگ (Bike Fitting) - آیبایک

همه چیز درباره بایک فیتینگ (Bike Fitting)

بایک فیتینگ “Bike Fitting” دانشی است که به شما کمک کند راحت تر و کارآمدتر دوچرخه سواری کنید اما بسیاری از دوچرخه سواران با اینکه روز به روز علم دوچرخه سواری در حال پیشرفت است اما اهمیتی به آن نمی دهند.

تقریباً همه ما هنگام دوچرخه سواری یا بعد از آن دردهایی را تجربه می کنیم. برخی از آن‌ ها ممکن است اجتناب ‌ناپذیر باشند اما زمانی که دوچرخه با اندازه و فیزیک شما تناسب داشته باشد و به خوبی تنظیم شده باشد، باعث می شود تا بسیاری از مشکلات شما برطرف شود یا کاهش پیدا کند همچنین باعث می شود تا راحت تر و سریع تر رکاب بزنید.

 تصورات اشتباه زیادی در مورد بایک فیتینگ وجود دارد بنابراین تصمیم گرفتیم تا این مقاله را برای شما آماده کنیم و در رابطه با بایک فیتینگ اطلاعات بیشتری را ارائه کنیم.

 

بایک فیتینگ «bike fitting» چیست؟

بایک فیتینگ به صورت حرفه ای اغلب توسط نرم‌ افزارهای تحلیل تخصصی انجام می شوند. بایک فیتینگ سرویسی است که در آن یک متخصص حرفه ای دوچرخه، اهداف و سابقه سواری و همچنین آناتومی شما را ارزیابی می کند، سپس به نحوه قرار گرفتن شما روی دوچرخه و پدال زدن شما نگاه می کند. این متخصصان تنظیمات دوچرخه شما را تغییر می دهند تا راحتی شما را بهبود ببخشند و باعث شوند تا کارآمدتر و با راندمان بالاتر رکاب بزنید.

 

بایک فیتینگ با نرم افزار موبایل - آیبایک

 

این کار اغلب با کمک ابزارهایی مانند ترینرهای ثابت قابل تنظیم، نرم افزارهای تجزیه و تحلیل ویدئو انجام می شود، اگرچه چشم متخصص نیز ابزار مهمی برای شناسایی مناطق مشکل ساز است.

نقطه شروع برای تناسب صحیح دوچرخه یا بایک فیتینگ، خود دوچرخه‌ سوار است نه دوچرخه! دوچرخه سوار ممکن است از دوچرخه استفاده کند که برای او مناسب نباشد و یا دوچرخه سوار را محدود کند. پس درک نیازهای دوچرخه سوار اولین قدم است.

وقتی صحبت از تنظیم دوچرخه یا بایک فیتینگ به میان می آید، ممکن است فکر کنید فقط شامل تنظیم ارتفاع زین یا جلو و عقب بردن آن می شود. اما یک متخصص دوچرخه ممکن است تغییرات دیگری مانند تعویض کامل زین با یک زین که با آناتومی شما همخوانی دارد، تنظیم طول کرپی یا سیستم پدال متفاوت را پیشنهاد دهد. یک متخصص ممکن است از یک پد فشار روی زین استفاده کند تا بفهمد وزن شما هنگام سواری چگونه توزیع می شود.

 

چرا بایک فیتینگ اهمیت زیادی دارد؟

بایک فیتینگ برای همه افراد، به ‌ویژه دوچرخه سواران تازه کار مناسب است. قطعا دوچرخه سواران حرفه ای به شما خواهند گفت که تنظیم صحیح دوچرخه ضروری است به این دلیل که بتوانید بیشترین قدرت و پربازده ترین نیرو را تولید کنید اما دلیل مهم تری نیز وجود دارد که برای همه دوچرخه سواران ضرورت دارد و آن هم راحتیست.

بایک فیتینگ یا تناسب صحیح دوچرخه به این معنی است که می توانید تا هر زمان که می خواهید و هر شرایط سختی که دارید، به راحت ترین شکل رکاب بزنید. تنظیم صحیح دوچرخه همچنین می تواند به جلوگیری از صدمات ناشی از استفاده بیش از حد در موقعیت قرارگیری نامناسب، کمک کند. نحوه قرارگیری صحیح بسته به عواملی مانند سن، سبک سواری و ویژگی های فیزیکی مانند انعطاف پذیری، برای هر فرد متفاوت است اما شما می توانید دوچرخه خود را متناسب با تمام نیازهای خود تامین تنظیم کنید.

 

کرایوتراپی یا سرما درمانی چیست؟ [مزایا و معایب]

 

چه زمانی برای بایک فیتینگ به متخصصان مراجعه کنیم؟

اکثر دوچرخه سواران می توانند با استانداردهای تنظیم دوچرخه مانند زین، رکاب، کرپی و غیره که در سطح اینترنت وجود دارد دوچرخه سواری کنند اما برخی از دوچرخه سواران هستند که ممکن است بخواهند از همان ابتدا یک بایک فیتینگ حرفه ای را انتخاب کنند.

اگر قد خیلی کوتاه یا بلندی دارید، بایک فیتینگ می تواند به حل مشکلاتی که این افراد هنگام دوچرخه سواری مواجه می شوند، کمک بسیار زیادی کند. اگر مشکلات زمینه ای دارید یا مشکلات ژنتیکی شناخته شده مانند پاهای با طول متفاوت دارید، بایک فیتینگ می تواند به رفع مشکلاتی که در آینده ممکن است پیش بیاید، کمک کند.

 

تنظیم آناتومی بدن به منظور بایک فیتینگ - آیبایک

 

دوچرخه سواری باید برایتان راحت باشد بنابراین اگر اینطور نیست باید از یک متخصص بایک فیتینگ مشاوره بگیرید. درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن به ‌ویژه در دست ‌ها ،پاها یا باسن، نشانه ‌هایی هستند که می گویند دوچرخه شما به تناسب فیزیک شما تنظیم نشده اند. می توانید خودتان دوچرخه را به تناسب قد و آناتومی خود تنظیم کنید اما اگر مشکل برطرف نشد وقت آن است که از یک متخصص بایک فیتینگ کمک بگیرید.

هنگام ارزیابی راحتی، فقط روی نقاط تماس بدن با دوچرخه تمرکز نکنید. زانو درد می ‌تواند نشان ‌دهنده ارتفاع نامناسب زین باشد، در حالی که درد بالای کمر یا گردن می‌ت واند نشانه‌ای از این باشد که دست شما متناسب با فرمان نیست یا حتی فرمان شما بیش از حد پهن و کشیده است.

بایک فیتینگ صحیح همیشه حالت خود را حفظ می کند و از تعادل خارج نمی شود. اگر زین دوچرخه اذیتتان می کند، اگر نمی توانید موقعیت دست مناسب بروی فرمان را پیدا کنید یا اگر در ساعات اولیه دوچرخه سواری همه چیز عالی است اما بعد از گذشت مدتی اذیت می شوید و احساس خوبی ندارید، بایک فیتینگ می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند.

 

علل بی حسی دست هنگام دوچرخه سواری (نحوه جلوگیری از آن)

 

در مراکز بایک فیتینگ چه اقداماتی انجام می شود؟

یک متخصص دوچرخه معمولاً با فهمیدن نوع دوچرخه سواری و برنامه ریزی شما، میزان تناسب اندام، تعداد دفعات دوچرخه سواری و هر مشکل خاصی که در مورد دوچرخه سواری و سلامت عمومی خود دارید شروع به کار می کند. همه این کارها می تواند تا یک ساعت طول بکشد.

همچنین یک متخصص باید برخی اندازه گیری های بدن مانند قد و طول داخلی پا را انجام دهد. ممکن است آنالیز ارتفاع قوس پا هم انجام شود تا بفهمد که پاهای شما به طور طبیعی در هنگام ایستادن یا نشستن به چه شکلی قرا می گیرد تا انعطاف پذیری شما را هم ارزیابی کند.

این موارد معیارهای استانداردی هستند که به صورت همگانی باید اجرا شوند. به عنوان مثال اگر فردی به یک پای خود تکیه کند، یک متخصص زبده با توجه به اندازه گیری ها ممکن است متوجه شود که یک پا، پرونیشن حرکتی دارد. فهمیدن این مشکل نشان می دهد که پا به حمایت و کمک بیشتری نیاز دارد و باعث می شود تا متخصصین کمک بیشتری را در کنار راحتی رقم بزنند.

اگر این مشکلات بررسی نشوند، می ‌تواند باعث درد بیشتر در قسمت ساق پا شود. اکثر مردم از ساختار پاهای خود اطلاعی ندارند و نمی ‌دانند که چگونه تفاوت بین دو پای آن ها بر ثبات پا در هنگام دوچرخه‌ سواری تأثیر می‌ گذارد.

اگر در قسمت پا احساس ناراحتی می کنید، کفش‌های پهن ‌تر ممکن است به شما کمک کند. متخصصین بایک فیتینگ کفش شما را ارزیابی می‌ کنند که آیا با شکل پاهای شما مطابقت دارد و یا اندازه آن با پای شما متناسب است یا خیر!

 

یکی از مراکز بایک فیتینگ - آیبایک

 

موقعیت گیره کفش یکی دیگر از مواردی است که متخصصین بایک فیت به آن توجه زیادی می کنند. هیچ قانون کلی در مورد اینکه چه تنظیمی برای یک دوچرخه سوار مناسب است، وجود ندارد. به عنوان مثال قرار دادن گیره‌ ها در عقب‌ کفش ممکن است برای دوچرخه سوارانی که پاهای بزرگ‌ تری دارند، بهتر عمل کند در حالی که اگر دوچرخه سوار بخواهد هجومی تر و پرشتاب تر رکاب بزند باید گیره در قسمت جلویی کفش نصب شود، اگرچه زیاده روی در آن ممکن است منجر به فشرده شدن مفاصل جلوی پا شود. برخورد کفش با طبق و قامه نشان می دهد که پا در موقعیت درستی قرار نگرفته است.

بایک فیتینگ شامل تجزیه و تحلیل پویایی رکاب زدن شما بر روی دوچرخه است. متخصصین اغلب با فیلمبرداری و تناسب دوچرخه شما اجزایی مانند ارتفاع و زاویه زین شما را تنظیم می کنند.

 

تنظیم ارتفاع زین دوچرخه + راهنمای تصویری

 

موارد گفته شده همه به یکدیگر مرتبط هستند. عقب بودن زین بر ارتفاع زین، توزیع وزن، عملکرد لگن و رسیدن به فرمان تأثیر می گذارد. بنابراین چهار پارامتر وجود دارد که فقط با تغییر یک متریک باید در نظر گرفته شوند. علم بایک فیتینگ دانش هسته ای نیست اما پیچیده است.

یک متخصص ممکن است تغییراتی را در اجزای سازنده نیز اعمال کند مانند استفاده از یک زین متفاوت، تغییر عرض یا استفاده از یک فرمان جدید یا نصب طبق و قامه متفاوت که بهتر با ابعاد شما مطابقت داشته باشد. تغییر طول کرپی هم می تواند دسترسی شما را تغییر دهد و احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

یک متخصص در حین دوچرخه سواری به حرکت پدال شما نگاه می ‌کند و اگر به صورت اشتباه رکاب بزنید یا زانوی شما هنگام رکاب زدن تغییر خاصی داشته باشد، می تواند تغییراتی را در قسمت عرضی دوچرخه اعمال کند.

بسته به خدماتی که در مراکز بایک فیتینگ انتخاب می کنید، تنظیم یک دوچرخه ممکن است تا سه ساعت طول بکشد. یک متخصص بایک فیت خوب معمولاً بعد از چند هفته دوچرخه سواری پیگیر حال شما می شود تا ببیند چقدر با دوچرخه خود راحت هستید.

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظر خود را بنویسید