ترمز دیسک هیدرولیک بهتر است یا دیسک مکانیک؟ (تفاوت ها، مزایا و معایب)

ترمز دیسک هیدرولیک بهتر است یا دیسک مکانیک؟ (تفاوت ها، مزایا و معایب) - آیبایک

ترمز دیسک هیدرولیک بهتر است یا دیسک مکانیک؟ (تفاوت ها، مزایا و معایب)

ترمزهای دیسکی در چند سال اخیر به محبوبیت بسیار زیاید دست پیدا کرده اند و اکثر دوچرخه هایی که از فناوری های جدید و به روز استفاده می کنند، با ترمزهای دیسکی عرضه می شوند.

ترمزهای دیسکی از ترمزهای لقمه ای گران تر و پیشرفته تر هستند و برای دوچرخه های جاده ای (دوچرخه کورسی) به عنوان وسیله برای سواری تهاجمی تر استفاده می شوند. اما زمانی که درباره ترمزهای دیسکی صحبت می کنیم منظور ما دو نوع دیسک مکانیک و دیسک هیدرولیک است.

ترمزهای دیسک مکانیک از سیستم کشش کابل (تقریبا شبیه به ترمزهای لقمه ای) برای متوقف کردن دوچرخه استفاده می کنند و ترمزهای دیسک هیدرولیک از مایع هیدرولیک برای انتقال نیروز ترمز بهره می گیرند. در ادامه تفاوت ها، مزایا و معایب هر دوی این ترمزها را بررسی خواهیم کرد.

ترمزهای مکانیکی از سیستم کشش کابل، بیشتر شبیه ترمزهای رینگ، استفاده می کنند، در حالی که سیستم های هیدرولیک از مایع برای انتقال نیروی ترمز استفاده می کنند. در اینجا ما به تفاوت ها و چند گزینه عالی برای هر یک نگاه خواهیم کرد.

 

تفاوت ترمزهای دیسک هیدرولیک و دیسک مکانیک

بزرگترین تفاوت بین دو نوع ترمز دیسکی در راندمان آن هاست. در حالی که هر دو گزینه عملکرد بهتری نسبت به ترمزهای لقمه ای دارند به خصوص اگر در آب و هوای مرطوب و بارانی استفاده شوند، ترمزهای دیسکی مکانیکی از لحاظ قدرت و راندمان پایین تر از ترمزهای دیسک هیدرولیک قرار می گیرند.

دلیل آن هم به خاطر تشابه مشکلات ترمزهای دیسک مکانیک با ترمزهای لقمه ایست. ترمزهای دیسکی مکانیکی از اصطکاک کابل برای توقف استفاده می کنند، به این معنی که نیروی اعمال شده به دسته ترمز بیشتر از نیروی وارد شده به کالیپر ترمز است (یعنی مقداری از قدرت در مسیر رسیدن به کالیپر و لنت از بین می رود).

 

ترمز دیسک مکانیک یا دیسک هیدرولیک؟ - آیبایک

 

از طرف دیگر، ترمزهای هیدرولیک که از مایع هیدرولیک موجود در مخزن استفاده می کنند، مکانیسم ترمز بسیار کارآمدتری دارند که در آن مایعی که از قبل در سیستم ترمز وجود دارد، به محض فشار دادن اهرم، لنت های ترمز را به هم متصل می کند.

یک تفاوت کلیدی دیگر هم بین این دو نوع ترمز وجود دارد. سیستم طراحی شده در ترمزهای هیدرولیک باعث می شود قدرت و میزان نیرویی که توسط دوچرخه سوار به دسته ترمز وارد می شود در نهایت چند برابر شود، بنابراین نیروی ترمز از نیرویی که وارد می‌ کنید بیشتر است.

این 2 دلیل مهم ترین تفاوت بین ترمزهای هیدرولیک و مکانیکی هستند. در ترمزهای دیسک هیدرولیک با کمترین نیرو می توان بیشترین قدرت را اعمال کرد. همچنین ترمزهای هیدرولیک یک سیستم کاملا بسته هستند، به این معنی که به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند.

تفاوت های اصلی بین ترمز دیسک هیدرولیک و دیسک مکانیک”

مکانیسم ترمز: مکانیکی از کابل استفاده می کند و هیدرولیک از مایع هیدرولیک استفاده می کند.

وزن: مکانیکی سنگین تر است، هیدرولیک سبک تر است.

عملکرد: مکانیکی به نیروی بیشتری برای توقف نیاز دارد و حساسیت کمتری دارد، در حالی که هیدرولیک حساس تر است و به نیروی کمتری برای توقف نیاز دارد.

قیمت: مکانیکی معمولاً بسیار ارزان تر از هیدرولیک است.

تعمیر و نگهداری: مکانیکی نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم دارد در حالی که هیدرولیک نیازی به تعمیر و نگهداری مداوم (فقط تعویض مایع هیدرولیک) ندارد.

 

ترمز دیسکی هیدرولیک

این نوع ترمز اولین بار توسط اسرم (SRAM) معرفی شد و به سرعت توسط شیمانو (Shimano) هم طراحی و تولید شد. ترمزهای هیدرولیکی باعث شدند تا از این نوع ترمز در دوچرخه های جاده ای هم بهره ببرند و به سرعت به محبوبیت بسیار زیادی در بین دوچرخه سواران جاده ای دست پیدا کرد.

ترمز هیدرولیک به دلیل نیاز به اهرم ها و سیستم تعویض دنده اختصاصی، گران تر از سایر ترمزهاست اما اگر تصمیم دارید که ترمزهای هیدرولیک را جایگزین ترمزهای لقمه ای قدیمی دوچرخه خود کنید باید بدانید که ترمزهای دیسک هیدرولیک بهترین و کامل ترین عملکرد را در بین ترمزها دارا هستند. به غیر از قیمت، نقطه ضعف دیگر ترمزهای دیسکی هیدرولیک، پیچیدگی مکانیسم این نوع ترمز است.

 

ترمز دیسکی مکانیکی

ترمزهای دیسکی مکانیکی عملکردی مشابه ترمزهای لقمه ای دارند. آن ها برای فعال کردن لنت ها از کتبل های فولادی استفاده می کنند و زمانی که دسته ترمز را فشار می دهید، لنت ترمز بر روی دیسک فشرده می شود و باعث توقف دوچرخه می شود. مزیت اصلی ترمزهای دیسکی مکانیکی سازگاری آن ها با دسته ترمزهای لقمه ای معمولیست.

 

تفاوت کارایی

همانطور که در بالا ذکر شد، تفاوت راندمان و قدرت مسلماً دلیل اصلی انتخاب ترمزهای هیدرولیک است. به عبارت ساده تر، ترمزهای مکانیکی نمی توانند با ترمزهای هیدرولیک برای کارایی رقابت کنند، به ویژه هنگامی که در آب و هوای مرطوب یا بارانی رکاب می زنید.

ترمزهای مکانیکی عملکرد بهتری از ترمزهای لقمه ای دارند اما از فرایند کاهش اصطکاک ترمز برخوردار نیستند، کاری که ترمزهای هیدرولیک به خوبی انجام می دهند.

ترمزهای هیدرولیک این اصطکاک را از بین می برند و ترمز قابل اعتمادتر و پاسخگوتری را ارائه می دهند. این قابلیت را زمانی درک می کنید که در باران یا سراشیبی با سرعت بالا در حال رکاب زدن باشید.

 

نگهداری

از آنجایی که ترمزهای هیدرولیک از روغن هیدرولیک استفاده می کنند، کثیفی نمی تواند به داخل آن نفوذ کند و تقریبا نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند. از طرف دیگر، ترمزهای مکانیکی می توانند به راحتی کثیفی را به داخل سیستم ترمز راه بدهند که بر عملکرد ترمز تأثیر می گذارد .اگر به تمیز کردن ترمزهای لقمه ای عادت دارید، نباید تمیز کردن سیستم ترمزهای دیسکی مکانیکی برای شما کار سختی باشد. اگر ترمزهای هیدرولیک نشت کنند، تعمیر آنها بسیار پیچیده تر است.

 

طرح

مانند بسیاری از بخش ها و قطعات دوچرخه، طراحی ترمز در طول سال ها تکامل یافته است. تغییر محل کالیپرهای ترمز منجر به تغییر در طراحی نسبت به زمانی که ترمزهای لقمه ای در یک موقعیت تنظیم شده بودند، تغییر کرده است و اکنون به همین خاطر می توانید تایرها و طوقه های پهن تری را ببینید.

دوچرخه های جاده ای مدرن اکنون به عرض طوقه 28 تا 30 میلی متر افزایش یافته اند در حالی که قبلاً تقریباً تمام لاستیک های دوچرخه های جاده ای به 25 میلی متر محدود می شدند. افزایش عرض باعث بهبود راحتی و سرعت می شود، بنابراین ترمزهای دیسکی در این زمینه کمک زیادی کرده اند.

ترمزهای دیسکی باعث شده اند که مرکز چرخ کمی زیباتر به نظر برسد و باعث سایش و پارگی کمتری در قسمت طوقه ها بشوند. در حال حاضر، طراحان آزاد هستند تا به جای اطمینان از عملکرد خوب ترمزها، روی آیرودینامیک تمرکز کنند.

نقطه ضعف اصلی ترمزهای دیسکی این است که شما باید از فریم متفاوتی نسبت به دوچرخه های ترمز لقمه ای استاندارد استفاده کنید تا با دیسک ترمز سازگار شود. خوشبختانه، گزینه های زیادی وجود دارد.

 

ترمز دیسک هیدرولیک بهتر است یا دیسک مکانیک؟

واضح است که تفاوت عملکردی زیادی بین این 2 مدل وجود دارد. پس چرا کسی باید ترمزهای دیسکی مکانیکی را انتخاب کند؟ پاسخ این سوال قیمت است! ترمزهای هیدرولیک بهترین عملکرد را دارند و سبک تر، پاسخگوتر و قابل اعتمادتر هستند اما قیمت بالایی دارند.

با این حال، تفاوت بین ترمزهای لقمه ای و ترمزهای دیسکی مکانیکی چندان زیاد نیست، بنابراین این سوال مطرح می شود که آیا بهتر است از ترمزهای دیسک مکانیک استفاده کنیم یا لقمه ای؟

همه ترمزهای دیسکی نسبت به ترمزهای لقمه ای قدرت ترمز و عملکرد بسیار بیشتری را ارائه می دهند، به خصوص در هنگام حرکت با سرعت زیاد در آب و هوای مرطوب اما ترمزهای هیدرولیک این عملکرد را به سطح بسیار بالاتری می برند.

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظر خود را بنویسید