نکاتی درباره بایک پکینگ (Bikepacking) یا سفر کمپینگ با دوچرخه!

نکاتی درباره بایک پکینگ (Bikepacking) یا سفر کمپینگ با دوچرخه! - آیبایک

نکاتی درباره بایک پکینگ (Bikepacking) یا سفر کمپینگ با دوچرخه!

بایک پکینگ (Bikepacking) یا سفرهای کمپینگ با دوچرخه از آن دسته سفرهایی است که هر فردی باید در طول عمر خود آن را یک بار تجربه کند. این سفر و ماجراجویی می تواند یک گشت و گذار کوهستانی یا یک سفر جاده ای آن هم تنها با یک کارت اعتباری باشد!

وقتی صحبت از بایک پکینگ یا سفرهای کمپینگی دوچرخه می شود، قوانین زیادی وجود ندارد. این قوانین محدود نه تنها در مورد دوچرخه ای که سوار می شوید و زمینی که بر روی آن رکاب می زنید اعمال می شود، بلکه در مورد مکان هایی که در طول مسیر آنجا می مانید هم صدق می کند. می‌توانید برای اقامت در هتل‌ ها در طول مسیر خود برنامه ریزی کنید یا در کنار جاده ها کمپ بزنید، دو شب یا دو ماه توقف کنید، وسایل زیادی را بارگیری کنید یا فقط یک کیسه بار بسیار بزرگ داشته باشید. همه این ها بخشی از بایک پکینگ محسوب می شوند و زیبایی آن در همین است. حتی دوچرخه سواران حرفه ای هم بخشی از زمان خود را به بایک پکینگ اختصاص می دهند.

 

مسیر بایک پکینگ خود را برنامه ریزی کنید.

بر خلاف یک دوچرخه سواری روزانه معمولی، دوچرخه سواری کمپینگ یا بایک پکینگ نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد. هرچه سفر طولانی تر باشد، بیشتر باید مطمئن شوید که در پایان یک روز سواری کاملا از لحاظ غذایی سیر و از لحاظ گرمایی در دمای متعادلی خواهید ماند.

برای ارزیابی یک مسیر مطمئن شوید که در رابطه با نوع زمین اطلاعات کافی دارید. دوچرخه سواری در زمین های شنی سخت تر است و از جاده های هموار بیشتر طول می کشد. یک جاده مسطح 50 کیلومتری با یک مسیر کوهستانی 50 کیلومتری تفاوت بسیار زیادی دارد.

قبل از حرکت، پیش بینی و همچنین فایل GPS را با برنامه سفر خود بررسی کنید و همیشه شرایط آب و هوایی را هم در نظر بگیرید.

 

لوازم مورد نیاز برای بایک پکینگ - آیبایک

 

لوازم مورد نیاز خود را بر اساس سفرتان انتخاب کنید!

قصد توقف در شهرهای سر راه را ندارید؟ پس شما فقط به لباس های غیر رسمی احتیاج دارید. لازم ندارید تا در هتل ها اقامت کنید؟ پس لوازم بهداشتی همراه شما می تواند فقط شامل خمیر دندان و یک مسواک باشد! باید بسته به نوع سفری که برنامه ‌ریزی می ‌کنید، لوازم مورد نیازتان را همراه خود داشته باشید.

اگر قصد کمپینگ دارید، بهتر است از تشک و پتوی سفری به جای کیسه خواب استفاده کنید. زیرا همه کاره تر است و با آن راحت تر می شود سفر کرد. اگر می‌خواهید به طور منظم کمپینگ کنید، بهتر است از چادرهای مخصوص کمپینگ دوچرخه استفاده کنید زیرا طراحی و اندازه آن ها به صورتیست که می‌توانید میله‌ های چادر و هر چیز دیگری را در کیسه‌ های دوچرخه قرار دهید.

بخش مهم دیگر این است که چه نوع لباسی می پوشید. داشتن یک لباس گرم و راحت برای استراحت در پایان روز بسیار مهم است، به خصوص اگر شب ها خنک باشد. همچنین لباس های غیررسمی خود را داخل یک کیسه ضد آب قرار دهید و به هر قیمتی از آن ها محافظت کنید.

در نهایت اگر قصد دارید در هر نقطه ای از شهر برای صرف غذا، خرید وسایل ضروری یا برای خواب توقف کنید، قفل دوچرخه وسیله مهمی است که باید حتما آن را همراه خود داشته باشید!

 

دوچرخه های سایکل توریسم چه ویژگی‌ها و امکاناتی باید داشته باشند؟

 

از کیف و کوله های حمل دوچرخه استفاده کنید!

برخی از افرادی که تازه بایک پکینگ را شروع می کنند فکر می کنند می توانند با هر نوع کوله ای سفر خود را آغاز کنند اما دوچرخه سواران حرفه ای هنگامی که قصد سفر کمپینگ با دوچرخه را دارند از یک کیف بزرگ و غیر استاندارد استفاده نمی کنند. اگر می خواهید راحت تر رکاب بزنید و خسته نشوید بهتر است از کوله ها یا خورجین هایی استفاده کنید که به قسمت های مختلف دوچرخه مانند صندلی، فرمان و یا فریم متصل می شوند.

در صورت امکان قبل از خرید آن ها را امتحان کنید. اگر به تازگی با دوچرخه سواری آشنا شده‌اید، سعی کنید قبل از اینکه حداقل یک بار از آن ها استفاده نکرده اید، پولی بابت خریدشان نپردازید!

 

یک سفر با دوچرخه به طبیعت یا بایک پکینگ - آیبایک

 

برای شروع سفرهای محلی و نزدیک را آزمایش کنید.

ابتدا یک سفر کوتاه و نزدیک را شروع کنید. حتی در حیاط خانه شما چیزهای زیادی برای کاوش وجود دارد. می توانید در یک جاده ای که هرگز از آنجا رد نشده اید دوچرخه سواری کنید یا یک بزرگراه که مقصد معلومی ندارد!

اگر به تازگی با دوچرخه سواری آشنا شدید، این ترفند سرگرم کننده را امتحان کنید. مانند یک سفر بایک پکینگ عادی دوچرخه خود را آماده کنید و تمام وسایل را همراه خود داشته باشید. سپس یک دوچرخه سواری طولانی انجام بدهید و پس از آن در بوستانی نزدیک به محل زندگیتان کمپ بزنید تا همه چیز را آزمایش کنید. به این ترتیب می توانید بدانید که به چه چیزی نیاز دارید یا نیاز ندارید قبل از اینکه یه سفر طولانی واقعی را تجربه کنید!

 

ایمنی را رعایت کنید.

اگر قرار است به تنهایی وارد یک بیابان طولانی شوید، توصیه می کنیم حتما سیستم ردیاب همراه خود داشته باشید. به این ترتیب اگر مشکلی برایتان پیش بیاید می توانید با استفاده از یک دکمه درخواست کمک اضطراری کنید. ردیاب های زیادی این ویژگی را دارند. همچنین برنامه هایی هم برای موبایل وجود دارد که می توانید با آن ها درخواست کمک کنید. بهتر است مسیر، موقعیت مکانی خود و جدول زمانی پیش بینی شده را با یک دوست یا آشنای مورد اعتماد به اشتراک بگذارید.

اگر ماشینتان را در مسیر یا در یک پارکینگ عمومی قرار می دهید، توصیه می کنیم که یک یادداشت با اطلاعات تماس خودتان، اطلاعات تماس اضطراری دوست یا آشنا و تاریخ بازگشت پیش‌بینی‌شده‌تان روی داشبورد بگذارید.

البته ایمنی خود دوچرخه هم مهم است! از آنجایی که بسیاری از مسیرهای دوچرخه سواری به دلیل ناچاری از برخی جاده های شلوغ عبور می کنند، بهتر است که یک چراغ قرمز چشمک زن روی دوچرخه خود داشته باشید، حتی اگر بیشتر سفر شما از جاده ها یا مسیرهای خلوت بگذرد.

 

یک نمونه دوچرخه بایک پکینگ - آیبایک

 

برای خسته شدن آماده باشید.

دوچرخه سواری از بسیاری جهات مانند یک مسابقه استیج است. مطمئناً میانگین سرعت و تلاش شما در هنگام سواری زیاد نخواهد بود اما دوچرخه سواری در مسافت های طولانی در حالی که تمام وسایل مورد نیاز خود را حمل می کنید، بدن شما را بعد از چند روز ضعیف و خسته می کند. اگر جای خواب راحتی پیدا نکنید، غذا یا خوراکی مناسبی نداشته باشید و حمام نکنید همه این موارد می تواند سواری شما را خسته کننده تر کند.

 

10 نکته که کمک می‌کند دوچرخه سوار کوهستان بهتری باشید!

 

غذای کافی داشته باشید.

دوچرخه سواران حرفه ای برای اینکه بتوانند کالری مصرفی خود را در حین مسابقات یا سفرهای طولانی بدست بیاورند آدامس (یا جویدنی های سالم) میجوند. این کار باعث می شود تا بتوانند انرژی خود را تا انتهای مسیر در حالت تعادل قرار بدهند.

در اینجا متوجه اهمیت سوخت رسانی می شوید. هیچ چیز به اندازه یک صبحانه یا ناهار درست و حسابی نمی تواند انرژی یک روز شما را به صورت کامل تامین کند. پس حتما باید غذا یا خوراکی به اندازه کافی همراه خود داشته باشید تا انرژیتان را در طول مسیر از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که سبزیجات همراه خود ببرید.

بهتر است از غذاهای ارگانیک و یا خانگی در طول سفر خود تغذیه کنید. این غذاها نسبت به بسیاری از غذاهای بسته بندی شده گزینه سالم تری برای کمک به سفر دوچرخه سواریتان هستند. همچنین بسته های بلغور جو دوسر را همراه خود ببرید و سعی کنید از ترکیبات خوشمزه ای که شامل جو دوسر سریع پز مخلوط با دارچین، پودر پروتئین، دانه‌ها و میوه‌های خشک مانند گیلاس خشک است، استفاده کنید. این می تواند یک صبحانه بسیار مقوی برای شروع روزتان باشد.

 

به زمین احترام بگذارید.

چه در یک کمپینگ عمومی، چه در منطقه خلوت و چه در جنگل در حال کمپ کردن هستید یادتان باشد که هیچ ردی از خود باقی نگذارید. یعنی سعی کنید تمام زباله های خود را جمع کنید، غذای خود را در شب آویزان کنید تا موجودات دیگر را اذیت نکنید و به طور کلی به زمینی که در آن کمپ می کنید احترام بگذارید!

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]