دوچرخه های سایکل توریسم چه ویژگی‌ها و امکاناتی باید داشته باشند؟

دوچرخه های سایکل توریسم چه ویژگی‌ها و امکاناتی باید داشته باشند؟ - آیبایک ایران

دوچرخه های سایکل توریسم چه ویژگی‌ها و امکاناتی باید داشته باشند؟

بسیاری از دوچرخه سواران هستند که به شاخه دوچرخه سواری سایکل توریسم (Bicycle touring) یا به اصطلاح توریستی علاقه بسیار زیادی دارند. این سبک از دوچرخه سواری با نام های دیگری مانند دوچرخه سواری توریستی، دوچرخه سواری گردشگری یا سایکل توریست هم شناخته می شود.

می توانید با هر نامی که دلتان می خواهید آن را صدا بزنید چرا که تعریف مبهم یا پیچیده ای ندارد. ما سبک سایکل توریست را دوچرخه سواری غیر مسابقه ای تعریف می کنیم اما بیشتر دوچرخه‌سواران این سبک را سواری می ‌دانند که دوچرخه سوار حداقل یک شب دور از خانه باشد. اگرچه فهرست بلند بالایی از شرکت‌ ها و فروشگاه هایی وجود دارد که مشتاق فروش تجهیزات دوچرخه های توریستی به شما هستند اما برای گشت و گذار به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. دوچرخه خود را بردارید، مقداری وسایل ضروری را در یک کوله پشتی قرار دهید و شروع به رکاب زدن کنید.

با این حال اگر می خواهید که راحت تر گشت و گذار کنید و آسایش بیشتری داشته باشید، باید استفاده از لوازم شگفت انگیز دنیای سایکل توریست را تجربه کنید. هرچه گشت و گذار شما طولانی تر باشد، تجهیزات و لوازم جانبی اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

در ادامه این مطلب قرار است تمام ویژگی های اصلی و مهمی که یک دوچرخه سایکل توریست ایده آل باید داشته باشد را بررسی کنیم. این مطلب درباره بهترین چراغ های دوچرخه سواری یا لباس برای دوچرخه سواری سایکل توریست نیست، در رابطه با این موارد قرار است یک مقاله جداگانه برای شما آماده کنیم. مهم ترین نکته ای که می خواهیم بر آن تاکید کنیم این است که برای دوچرخه سواری سایکل توریسم نیازی به یک دوچرخه سنتی ندارید. بسیاری از بگ ها بدون نیاز به نقاط اتصال خاص به قاب های معمولی بسته می شوند و برخی از لوازم حمل بر روی دوچرخه های بدون پایه قرار می گیرند. اما توجه به ویژگی های زیر باعث می شود تا تجربه بهتری از سایکل توریسم داشته باشید.

 

تحمل وزن دوچرخه

قبل از اینکه یک ست کامل لوازم جانبی توریستی بر روی دوچرخه خود قرار دهید، تحمل وزن کلی دوچرخه خود را بررسی کنید. اگر یک دوچرخه توریستی دارید، لازم نیست نگران تحمل وزن باشید اما اگر قصد دارید با دوچرخه کورسی یا جاده ای کربنی خود به گشت و گذار بروید، باید مطمئن شوید که بار اضافی با خود حمل نمی کنید زیرا می تواند منجر به شکست یا آسیب به بدنه دوچرخه شود. علاوه بر فریم، چرخ ها، فرمان، پدال ها، لوله زین و غیره اغلب دارای محدودیت وزنی خاص خود هستند، بنابراین مطمئن شوید که همه آنها را بررسی کنید.

 

دوچرخه سایکل توریسم و لوازم همراه - آیبایک

 

استفاده از لاستیک های بزرگ

دو تا از دلایلی که باعث می شود تا دوچرخه سواران سایکل توریسم از تایرهای بزرگ استفاده کنند، راحتی بودن بر روی دوچرخه در ساعات طولانی و حمل وسایل بیشتر است. استفاده از تایرهای بزرگ باعث می شود تا چسبندگی و امنیت بیشتری داشته باشید و داشتن فاصله تایر بیشتر به این معنی است که می‌ توانید از گلگیرهای پهن تری استفاده کنید.

 

7 نکته برای شروع دوچرخه سواری جاده!

 

حمل لوازم اضافی

کیف مخصوص حمل بار دوچرخه و استند از لوازم ضروری نیستند. کیف ‌های بنددار و یک کوله ‌پشتی کوچک تمام چیزی است که برای گشت و گذارتان نیاز دارید اما اگر قصد دارید سفر بلند پروازانه ‌تری را آغاز کنید باید از کیف های حمل بار دوچرخه یا خورجین برای حمل تجهیزات اضافی و لوازم مورد نیاز استفاده کنید. کیف هایی که بر روی فریم پایینی دوچرخه قرار می گیرند، علاوه بر اینکه لوازم بیشتری را در خود جای می دهند، هندلینگ بهتری هم دارند.

برخی از فریم ها دارای بخشی هستند که برای اتصال کیف های حمل بار طراحی شده اند. کیسه‌ هایی که مستقیماً به فریم متصل می شوند، محکم تر و پایدارتر هستند و امنیت بیشتری دارند (دزدی از کیفی که با پیچ و مهره متصل شده، سخت‌تر است). همچنین بند‌های کیف هایی که مستقیما متصل نمی شوند می توانند خراشیده شوند یا فرسوده شوند به خصوص اگر کیف سنگین باشد و در کیلومترها دوچرخه سواری خیس یا کثیف شود. با این همه مزایا یکی از چالش کیف ‌های نصب مستقیم این است که به مدل‌های خاص دوچرخه و بیشتر به اندازه قاب بستگی دارند.

 

دوچرخه سواری با دوچرخه های سایکل توریسم - آیبایک

 

ترمزهای دیسکی

می توانیم برای شما یک فهرست بلند بالا از مزایای ترمزهای دیسکی بدهیم اما بزرگترین دلیل این است که ترمزهای دیسکی گرما را بهتر از ترمزهای لقمه ای کنترل می کنند که در هنگام دوچرخه سواری بسیار اهمیت دارد. ترمز شدید با ترمزهای لقمه ای می تواند لنت را چنان گرم کند که طوقه و لاستیک از کار بیفتند. ترمزهای دیسکی همچنین عملکرد ترمز ثابت تری را به خصوص در شرایط مرطوب ارائه می دهند. بعلاوه در ترمزهای دیسکی، دوچرخه سوار می‌ تواند یک صفحه دیسک با قطر بزرگ ‌تر را در مواقعی که به قدرت و ظرفیت حرارتی بیشتری برای گردش نیاز دارد، نصب کند سپس برای سواری روزمره دوباره آن را به دیسک کوچکتر تغییر دهد.

 

4 راه حل برای حمل وسایل بیشتر با دوچرخه!

 

تعداد دنده های کمتر

در یک مقاله جداگانه و مفصل خودرو و دنده های دوچرخه های سایکل توریست را بررسی می کنیم اما در حال حاضر بدانید که تعداد دنده های کمتر یک ویژگی حیاتی برای دوچرخه های سایکل توریست است. وزن اضافی دوچرخه، افزایش مقاومت غلتشی لاستیک ها و ویژگی های آیرودینامیکی وضعیت عمودی و کیف ها، همگی دلایلی هستند که ثابت می کنند باید تعداد دنده ها کمتر باشد. اما چقدر باید پایین باشند؟ تا حد امکان پایین! شاید حتی خیلی پایین تر. اگر قصد تغییر کاربری دوچرخه خود را دارید، بهتر است از یک خورشیدی عقب بزرگتر استفاده کنید و در عوض تعداد  صفحه های خورشیدی جلو را کمتر کنید.

 

طبیعت گردی و لوازم جانبی دوچرخه های سایکل توریسم - آیبایک

 

دسته فرمان های مختلف

ساعات طولانی دوچرخه سواری کردن در روزهای متوالی خسته کننده می شود. شما به یک دسته فرمان نیاز دارید که به شما امکان می دهد چندین موقعیت قرارگیری دست را امتحان کنید و تا حد امکان راحت باشید. استفاده از دسته فرمان های کورسی سنتی می تواند شروع خوبی باشد. مدتی بعد از اینکه با این دسته فرمان راحت شدید می توانید با استفاده از لوازمی که بر روی دسته فرمان قرار می گیرند حالت های مختلف قرارگیری دست را تجربه کنید. همچنین اگر با دسته فرمان های تخت راحت تر هستید می توانید با افزودن میله های داخلی یا بیرونی، حالت های دیگر دسته فرمان را هم امتحان کنید.

 

دوچرخه های تاشو

اگر قصد دارید دوچرخه خود را با هواپیما یا وسایل حمل و نقل دیگر به یک منطقه دور ببرید، بهتر است از دوچرخه های تاشو استفاده کنید. دوچرخه های تاشو به شما امکان می دهند که دوچرخه را در یک جعبه کوچک قرار دهید و از هزینه های خطوط هوایی اجتناب کنید. همچنین حمل و نقل دوچرخه با فریم کوچک ‌تر، راحت ‌تر است و بهتر در قطارها، تاکسی‌ ها و خودروهای کرایه‌ای جا می‌ شود.

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]