5 چیزی که باید درباره‌ی زنجیر دوچرخه‌تان بدانید!

5 چیزی که باید درباره‌ی زنجیر دوچرخه‌تان بدانید! - آیبایک

5 چیزی که باید درباره‌ی زنجیر دوچرخه‌تان بدانید!

زنجیر یکی از مهم ترین بخش های دوچرخه است اما اغلب نادیده گرفته می شود. وقتی درست کار می ‌کند، قدر آن را نمی دانید اما وقتی خراب می شود، همه فکر و ذکرتان می شود زنجیر دوچرخه‌تان!

ما در آیبایک تصمیم گرفتیم 6 نکته مراقبتی که درباره زنجیر دوچرخه نمی دانید را برایتان گردآوری کنیم و در اختیار شما قرار دهیم. این نکات به شما کمک می کند از این جزء مهم دوچرخه حداکثر استفاده را ببرید و از اینکه این قطعه تجربه دوچرخه سواری شما را چند برابر می کند، لذت ببرید. در این مطلب تمام موارد مراقبتی و تعمیراتی که باید درباره زنجیر دوچرخه بدانید را کامل برایتان بازگو می کنیم.

اولین دوچرخه ها زنجیر نداشتند (برخی از آن ها هنوز هم ندارند). بسیاری از ما دوچرخه های پنی فرتینگ دوران ویکتوریا را نمی شناسیم. این دوچرخه ها جزوی از اولین دوچرخه های امروزی بودند که اگر با دقت به آن ها نگاه کنید، متوجه خواهید شد که زنجیر ندارند. دوچرخه ‌سواران که قصد خرید دوچرخه های پنی فرتینگ را داشتند باید برای حرکت به جلو، پدال ‌هایی را که مستقیماً به چرخ جلو وصل شده بودند می‌چرخاندند و تنها با رکاب زدن سریع‌ تر یا استفاده از چرخ جلوی بزرگ‌ تر می‌توانستند سرعت خود را افزایش دهند. ممکن است سوار شدن آن دوچرخه ها (حداقل برای مدتی) سرگرم کننده به نظر برسند اما افتادن از روی آن ها قطعا آسیب بسیار زیادی به شما می رساند (مخصوصا که در آن زمان کلاه دوچرخه سواری وجود نداشت).

 

زنجیر دوچرخه - آیبایک

 

1. زنجیرها پیچیده تر از آن چیزی هستند که انتظار دارید. با 116 حلقه در یک زنجیر دوچرخه استاندارد، قطعات متحرک بیشتری نسبت به سایر اجزای دوچرخه دارد. البته بسته به اینکه دوچرخه دارای یک خودروی 9، 10 یا 11 سرعته است، باید تعدادی از این حلقه ها را حذف کنید. زنجیر شما باید به اندازه‌ای بلند باشد که بتوان آن را بدون گیر کردن روی بزرگترین چرخ دنده جلو و بزرگ‌ترین چرخ دنده عقب جا به ‌جا کرد، اما نه آنقدر بلند که بر روی کوچک ترین چرخ دنده شل شود. سریع ترین و ساده ترین راه برای تعیین طول مناسب دوچرخه خود استفاده از زنجیر قدیمی‌تان به عنوان راهنما است.

2. همچنین می توانید از زنجیر به عنوان یک سلاح استفاده کرد. در سال 1954، یک مرد اسکاتلندی به دلیل تعرض به مدیر سینمای گلاسکو با زنجیر دوچرخه، به سه سال زندان محکوم شد. در سرتاسر اینترنت، می‌توانید گزارش ‌هایی از زنجیر دوچرخه را ببینید که به ‌عنوان شلاق یا اسلحه واقعی استفاده می ‌شوند. بنابراین اگر دوچرخه شما در وسط آخرالزمان زامبی ها خراب شود، می توانید از زنجیر دوچرخه تان برای مبارزه استفاده کنید تا حداقل شانس زنده ماندن داشته باشید!

 

 

نحوه صحیح روغن کاری زنجیر و قسمت های مهم دوچرخه

 

3. نحوه دوچرخه سواری شما بر عمر زنجیر تأثیر می گذارد. دوچرخه سواری با سرعت بالا معمولا نه تنها کارآمدتر است، بلکه مقرون به صرفه است. رکاب زدن با یک دنده بالا فشار بیشتری به زنجیر وارد می کند و به طور قابل توجهی طول عمر آن را کاهش می دهد.

4. تعویض منظم زنجیر می تواند عمر خودروی دوچرخه شما را افزایش دهد. اکثر مکانیک ها موافق هستند که بسته به سبک سواری خود باید زنجیر خود را در هر 3000 تا 5000 کیلومتر تعویض کنید. بسیاری از دوچرخه سواران تور دو فرانس در طول مسابقه سه هفته ای دو یا سه بار زنجیر خود را تعویض می کنند.

ساده ترین راه برای تعیین اینکه آیا به یک زنجیر جدید نیاز دارید یا خیر، استفاده از چک کننده زنجیر است که میزان کشش زنجیر فعلی شما را اندازه می گیرد. اگرچه یک زنجیر که به درستی نگهداری می ‌شود از نظر فنی می‌تواند تقریباً 12000 کیلومتر دوام بیاورد، اما با ساییدگی و کشیده شدن کارایی آن بسیار کمتر می ‌شود.

 

زنجیر دوچرخه - آیبایک

 

علاوه بر این، آشغال ها و اجسامی که به زنجیر شما می چسبند، مانند یک خمیر آسیاب عمل می کنند و باعث فرسودگی غلطک ها و حلقه ها می شود. این موضوع باعث افزایش فاصله مرکز تا مرکز زنجیر شما می شود و این کشش زنجیر چرخ دنده های شما را زودتر فرسوده می کند. بنابراین به جای پرداخت چند هزار تومان برای یک زنجیر جدید، باید چند صد هزار تومان برای یک زنجیر، شانژمان و طبق عوض کن جدید پرداخت کنید.

5. برای حفظ کارایی بهینه زنجیر، باید مرتباً آن را تمیز کنید. هر دوچرخه سوار آماتور و حرفه ای روش خود را  برای تمیز کردن دارد. به عنوان مثال برخی از دوچرخه سواران کورسی  هر بار که زنجیر دوچرخه شان را تمیز می ‌کنند، از یک چربی گیر و پاک کننده هم برای اتمام کار استفاده می کنند. یا مثلا برخی از دوچرخه سواران پیشنهاد می‌ کنند که به سادگی بعد از هر دوچرخه سواری زنجیر را با یک پارچه نخی تمیز پاک کنید. وقتی زنجیر کثیف و غرق در آلودگی می شود، از یک برس نایلونی برای تمیز کردن آن با آب داغ و صابون مایع Dawn استفاده کنید. اگر واقعا کثیف است، دوچرخه خود را برای تمیز کردن اولتراسونیک به مغازه محل خود ببرید، یا زنجیر را بردارید و آن را در یک بطری Gatorade پر از چربی‌گیر تکان دهید.

پس از تمیز شدن زنجیر، حتما آن را خشک کرده و روغن کاری کنید و اضافی آن را پاک کنید.

 

نحوه تمیز کردن زنجیر دوچرخه (راهنمای کامل)

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]