مسابقات دوچرخه سواری تور دو فرانس

مسابقه دوچرخه سواری تور دو فرانس

مسابقات دوچرخه سواری تور دو فرانس

دوچرخه‌سواری قطعاٌ یکی از جالب‌ترین و مهیج‌ترین تفریحاتی است که تا بحال انسان تجربه کرده‌است. این روزها تب دوچرخه‌سواری برای کسانی که به این رشته ورزشی علاقه زیادی دارند، به واسطه مسابقات تور دو فرانس، بالاتر رفته است و همین موضوع بهانه‌ای شد تا درباره یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشی دوچرخه سواری سال با شما صحبت کنیم .

مسابقه دوچرخه سواری تور دو فرانس
مسابقات دوچرخه سواری تور دو فرانس

برترین دوچرخه‌سواران دنیا

در رقابت‌های «تور دو فرانس» (Tour de France) برترین دوچرخه‌سواران دنیا دور هم جمع می‌شوند و تلاش می‌کنند از جاده‌ها و خیابان‌ها عبور کنند تا به پایان این رقابت رسیده و جایزه را از آن خود کنند. مسیر مسابقات تور دو فرانس به طور معمول از شهر پاریس شروع شده و از جاده‌های فرانسه و کشورهای همسایه عبور پیدا می‌کند تا نهایتا دوباره در پاریس به اتمام برسد. این مسابقه دوچرخه سواری در فصل تابستان و به مدت سه هفته برگزار می‌شود. به طور کلی ۲۲ تیم در این رقابت جهانی شرکت می‌کند و هر تیم دارای ۹ دوچرخه سوار است.

مسیر رقابت‌های تور دو فرانس شامل ۸ مرحله مسطح، ۳ مرحله تپه‌ای، ۳ مرحله نیمه‌کوهستانی و ۵ مرحله کوهستانی است. مرحله‌ی ۱۹ به مسافت ۲۲۰ کیلومتر، طولانی‌ترین مرحله و مرحله‌ی ۱۴ به مسافت ۱۰۱ کیلومتر، کوتاه‌ترین مراحل مسابقه هستند.

مسیر رقابت‌های تور دو فرانس شامل ۸ مرحله مسطح، ۳ مرحله تپه‌ای، ۳ مرحله نیمه‌کوهستانی و ۵ مرحله کوهستانی است.

پیشرفت تور دو فرانس

تور دو فرانس نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. مثلا در زمینه مسیر و جاده متولیان این رقابت جهانی سعی کردند توجه بیشتری به آن داشته باشند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. یکی از عواملی که رقابت‌های تور دو فرانس را به یکی از مهم‌ترین رخداد‌های ورزشی رشته دوچرخه‌سواری تبدیل کرده، تغییرات در بدنه و قطعات دوچرخه‌ها است به نحوی که شرکت‌های معتبر ساخت دوچرخه همه ساله سعی دارند با تغییراتی که در طراحی و کیفیت دوچرخه‌ها ایجاد می‌کنند، کارآیی آن‌ها را جهت عبور از مسیرهای کوهستانی افزایش دهند.

همواره داشتن دوچرخه‌ای ایمن و با کیفیت در این‌گونه رقابت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فناوری روز به دوچرخه‌سواران حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای کمک کرده با توجه به شرایط زمانی و مکانی، دوچرخه مورد نظر خود را انتخاب کنند.

تور د فرانس

قدرت بدنی

رقابت‌ها در این مسابقات دوچرخه سواری جزو آن دسته رقابت‌هایی است که قدرت بدنی خیلی زیادی لازم دارد. برای داشتن آمادگی بدنی در این رقابت‌ها، باید طی مدت سه هفته و به طور مستمر ورزش‌هایی نظیر دو ماراتن را تمرین کنید تا بتوانید زمان و مسافت تور دو فرانس را به پایان برسانید. یکی از عجایب تور دو فرانس این است که دوچرخه سواران با پیمودن کوه‌های آلپ و پیرنه ۳ برابر ارتفاع اورست را طی می‌کنند!

رنگ پیراهن دوچرخه‌سواران در رقابت‌های تور دو فرانس اهمیت ویژه‌ای دارد.

در طی مسیر شرکت‌کنندگان بسته به مرحله و رسیدن به خط پایان مسابقه باید پیراهن‌شان را عوض کنند. در واقع با توجه به رکوردهایی که در بخش‌های مختلف این رقابت‌ها ثبت می‌شود دوچرخه‌سواران باید از پوشاکی در رنگ‌های مختلف استفاده کنند. برای مثال کسی که در مسیرهای کوهستانی برنده باشد باید در انتها از لباسی سفید با خال‌های قرمز استفاده کند. در این رقابت برای برندگان، پیراهن با رنگ‌های متفاوتی در نظر گرفته شده است. پیراهن طلایی طبق سنت دیرینه این مسابقات به کسی که زمان کمتری را به دست آورده تعلق می‌گیرد. در پایان این رقابت، طی مراسمی ویژه، به برنده پیراهنی با رنگ سبز اهدا می‌شود.

تور دو فرانس جزو آن دسته مسابقاتی است که به برندگان آن جوایز نقدی کلانی داده می‌شود. جایزه این رقابت معتبر هر ساله رو به افزایش است اما در کنار آن قوانین سخت‌تری برای شرکت‌کنندگان وضع می‌شود. جوایز تور دو فرانس به نفرات مختلفی از جمله نفرات اول هر مرحله، برندگان تیمی هر مرحله و برنده نهایی می‌رسد.

تور دو فرانس

– برای مطالعه پیشنهاد میکنیم | سفر با دوچرخه

تور دو فرانس جزو آن دسته مسابقاتی است که به برندگان آن جوایز نقدی بسیار قابل توجهی داده می‌شود.

قطعاٌ رقابت جهانی قواعد و قوانین خاص خود را دارد. تور دو فرانس هم همینطور است. در رقابت‌های تور دو فرانس مثلا اگر فاصله دو شرکت‌کننده از یک تیم هنگام عبور از خط پایان رقابت کمتر از طول یک دوچرخه باشد، برای هر دو یک زمان ثابت، ثبت می‌شود. از دیگر قواعد خاص تور دو فرانس این است که اگر دوچرخه‌سواری در ۳ کیلومتری آخر مرحله دچار حادثه شود، زمان گروه به او تعلق می‌گیرد تا از گردونه رقابت‌ها حذف نشود. در آخر، برنده رقابت کسی است که کمترین زمان را ثبت کند. در واقع ممکن است برنده نهایی در هیچ یک از مراحل نفر اول نباشد اما جمع کل زمان ثبت شده‌اش از دیگران کمتر بوده و به مقام نخست دست یابد.

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظر خود را بنویسید