راهنمای کامل انتخاب سایز دوچرخه + آموزش تصویری و جدول راهنمای سایز

راهنمای جامع انتخاب سایز دوچرخه به همراه آموزش تصویری و جدول سایز بر اساس قد و سن - آیبایک

راهنمای کامل انتخاب سایز دوچرخه + آموزش تصویری و جدول راهنمای سایز

در سال های اخیر به علت شایع شدن ویروس کرونا، دوچرخه سواری در محیط باز و تنفس هوای آزاد یک امر ضروری برای مردم تبدیل شده است. همین امر هم دلیلی شده تا مردم هنگام خرید دوچرخه با مشکلی به نام انتخاب سایز دوچرخه دست و پنجه نرم کنند و نیاز به یک راهنمای جامع سایز دوچرخه داشته باشند.

این روزها، تقریباً همه چیز را می توان آنلاین خرید و دوچرخه هم نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما مشکلی که برای خرید آنلاین دوچرخه وجود دارد این است که نمی توانید سایز صحیح دوچرخه مناسب خودتان را تشخیص دهید و نمی دانید دوچرخه ای که قصد خرید ان را دارید اندازه شماست یا نه!

خب ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم. در فروشگاه آیبایک شاهد مدل ها و تنوع بسیار زیاد محصولات هستیم اما در این مطلب سعی می کنیم تا یک راهنمای جامع و کلی نسبت به تمام برندها و مدل ها برای شما ارائه کنیم تا بهتر بتوانید تصمیم خود را نهایی کنید. در ضمن اگر نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید می توانید با ما تماس بگیرید.

 

راهنمای جامع انتخاب سایز دوچرخه

 

کاربری دوچرخه را در نظر بگیرید

ابتدا در نظر بگیرید که قصد خرید چه نوع دوچرخه ای را دارید. سایز دوچرخه های کورسی (جاده ای) و کوهستانی و همچنین مدل های مردانه و زنانه و بین تولید کنندگان فردی بسیار متفاوت است. پس قبل از اینکه تعیین کنید چه اندازه ای برای شما مناسب است، باید ببینید که قرار است کدام یک از کاربری های دوچرخه سواری را انتخاب کنید. بسیاری از تولیدکنندگان نمودارها و چارت های انتخاب سایز خود را دارند که به شما کمک می کنند تا دوچرخه سایز خود را انتخاب کنید اما در ایران تقریبا همه برندها از یک چارت استفاده می کنند.

 

از راهنمای قد استفاده کنید

 

1. جدول راهنما بر اساس سایز چرخ

اولین روش استفاده از جدول های راهنما، مربوط به جدول راهنمای قد و سایز چرخ است که برای ما ایرانیان کاربردی بیشتری نسبت به روش های دیگر دارد. بر اساس این جدول می توانید اندازه قد خود را با سایز چرخ ها (سایز مرسوم دوچرخه در ایران) تطبیق بدهید و دوچرخه خود را خریداری کنید.

راهنمای انتخاب سایز دوچرخه بر اساس قد - آیبایک

 

2. جدول راهنما بر اساس تنه

استفاده از راهنمای قد، ارتفاع پا و تنه دوچرخه دومین روش اندازه گیری و یکی از راه های بسیار ساده برای انتخاب سایز صحیح دوچرخه است. البته در کنار این موضوع باید کوتاه یا بلند بودن تنه را هم در نظر بگیرید. همانطور که می بینید در زیر نموداری را برایتان قرار داده ایم که به شما کمک می کند بر اساس قد و ارتفاع پا، سایز دوچرخه مورد نظر خود را انتخاب کنید. دقت کنید که این چارت یک راهنمای کلی است و مربوط به دوچرخه های کورسی و دوچرخه های کوهستان است.

 

نمودار و چارت راهنمای انتخاب سایز دوچرخه کوهستان - آیبایک
چارت انتخاب سایز دوچرخه کوهستان

 


 

نمودار و چارت راهنمای انتخاب سایز دوچرخه کورسی - آیبایک
چارت انتخاب سایز دوچرخه کورسی

 


3. فرمول راهنما بر اساس سایز قد داخلی پا

سومین روش استفاده از فرمول اندازه گیری ارتفاع پا و دوچرخه است. برای انجام این روش ابتدا کفش های خود را در بیاورید و پاهای خود را با فاصله 15 تا 20 سانتی متر از هم قرار دهید. ارتفاع پاهایتان را از زمین تا فاق خود اندازه بگیرید.

بعد از اندازه گیری کردن ارتفاع پاهایتان، ماشین حساب خود را بردارید و بر اساس فرمول زیر اندازه صحیح دوچرخه مناسب خود را محاسبه کنید.

سایز دوچرخه شهری مناسب شما: اندازه ارتفاع پای شما (سانتی متر) x 0.685

سایز دوچرخه کوهستانی مناسب شما: اندازه ارتفاع پای شما (سانتی متر) x 0.66

سایز دوچرخه کورسی مناسب شما: اندازه ارتفاع پای شما (سانتی متر) x 0.70

(به عنوان مثال اگر ارتفاع پای شما 76 سانتی متر باشد، اندازه دوچرخه کوهستان مناسب شما باید 50 سانتی متر (20 اینچ)، دوچرخه کورسی 53 سانتی متر و دوچرخه شهری 52 سانتی متر باشد.)

 

انتخاب سایز مناسب دوچرخه کودک بر اساس قد و سن

انتخاب سایز دوچرخه مناسب کودکان کار سختی نیست و به راحتی می توانید آن را انجام دهید. برای دانستن سایز مناسب دوچرخه کودک کافیست تا قد او را اندازه گیری کنید. این بهترین روش برای فهمیدن سایز صحیح دوچرخه است. اگر نمی توانید قد او را اندازه بگیرید (در شرایطی مانند هدیه دادن) می توانید از راهنمای سنی انتخاب دوچرخه استفاده کنید.

دقت کنید که جدول راهنمای سن و قد قرار داده شده مطابق با تمامی دوچرخه های کودکی است که در فروشگاه آیبایک قرار دارد و اگر برند دیگه ای را خریداری می کنید بهتر است از راهنمای سایز و قد همان برند استفاده کنید.

سایز 10: نسل جدید دوچرخه های کودک سایز 10 را طراحی کرده اند تا کودکان از سنین کمتر حتی یک سال و نیم سوار دوچرخه شوند. دوچرخه های این سایز همان بالانس بایک ها هستند.

سایز 12: این سایز برای سن 3 الی 6 سال و قد 80 الی 98 سانتی متر مناسب است.

سایز 14: این سایز برای سن 4 الی 7 سال و قد 84 الی 102 سانتی متر مناسب است.

سایز 16: این سایز برای سن 5 الی 8 سال و قد 102 الی 120 سانتی متر مناسب است.

سایز 18: این سایز برای سن 6 الی 9 سال و قد 105 الی 125 سانتی متر مناسب است.

سایز 20: این سایز برای سن 7 الی 11 سال و قد 120 الی 133 سانتی متر مناسب.

 

کامل ترین راهنمای خرید دوچرخه کودک

 

قبل از خرید، دوچرخه را امتحان کنید

این بدیهی‌ ترین توصیه‌ای است که هنگام انتخاب سایز دوچرخه وجود دارد. دیدن یک دوچرخه به صورت حضوری و امتحان کردن آن، اغلب بهترین راه برای دانستن این است که آیا سایز دوچرخه برای شما مناسب است یا خیر! بسیاری از فروشگاه‌ ها و نمایندگی های معتبر دوچرخه به صورت حضوری، دوچرخه را در اختیار شما می گذارند تا شما با آن ها رکاب بزنید و راحتیشان را آزمایش کنید. همچنین پرسیدن سوالات و صحبت با کارکنان و فروشندگان آگاه به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

 

به بدنت گوش کن

خب، تا الان قطعا توانسته اید اندازه صحیح دوچرخه دلخواه خود را بدست بیاورید. فهمیدن سایز صحیح دوچرخه، کل فرآیند خرید را آسان تر می کند و شما از همان ابتدا می دانید که قرار است چه دوچرخه ای را خریداری کنید. با این حال، اگر بعد از خرید دوچرخه تان (فرقی ندارد که به صورت آنلاین خرید کرده اید یا به صورت حضوری) با مشکلاتی مانند کمردرد، آرنج درد، گردن درد و زانو درد مواجه شدید، ممکن است به خاطر تنظیم نبودن یا تناسب نامناسب دوچرخه‌تان باشد. می توانید با کمک راهنمای مقالات ما مشکل را پیدا کنید و آن را برطرف کنید و اگر درست نشد بهتر است که از یک تعمیرکار بخواهید مشکل را پیدا کند.

 

6 راه برای رفع شایع ترین دردهای دوچرخه سواری

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظر خود را بنویسید