همه چیز درباره‌ی دوچرخه دو نفره (Tandem Bicycle)

همه چیز درباره ی دوچرخه دو نفره (Tandem bicycle) - آیبایک

همه چیز درباره‌ی دوچرخه دو نفره (Tandem Bicycle)

دوچرخه های دو نفره از محبوبیت زیادی برخوردارند چونکه سریع و سرگرم‌ کننده هستند. این دو چرخه های جذاب باعث می شوند همه ی افراد لبخند بزنند ?

این مقاله برای راهنمایی و کمک به شما و هرچیزی که لازم است درباره این نوع از دوچرخه بدانید، تهیه شده است. امیدواریم که آیبایک توانسته باشد نقشی هر چند کوتاه برای کمک به شما داشته باشد.

 

اصطلاحات مربوط دوچرخه دونفره

کاپیتان/خلبان: دوچرخه سوار جلویی

تقریبا مسئولیت همه چیز بر عهده دوچرخه سوار جلویی است از جمله فرمان، تعادل، ترمز و دنده. دوچرخه سوار جلویی همچنین باید دستورات را به دوچرخه سوار عقبی بگوید و هر چیزی که قرار است انجام دهد را به اطلاع سوار عقب برساند.

 

کمک کننده: دوچرخه سوار عقبی

مسئولیت دوچرخه سواری عقبی شامل کمک کردن به کنترل دوچرخه و اعتماد کردن کامل به دوچرخه سوار جلویی است. همچنین این افراد باید سعی کنند دوچرخه را نامتعادل نکنند، تا حد امکان از طریق پدال‌ ها قدرت را افزایش بدهند، عکس بگیرند، غذا بخورند، آواز بخوانند و کلا سرگرم باشند ?

 

زنجیر تایمینگ

تسمه جلویی که طبق قامه جلو را به مجموعه طبق قامه و خودروی عقب دوچرخه متصل می کند.

 

دستورات و کارهای ضروری

دستور و هشدار دادن برای تجربه سواری هماهنگ بین دوچرخه سوار جلو و عقب ضروری هستند. بهتر است تمام دستورات را با یک لحن مشابه بیان کنید تا دوچرخه سوار عقب بتواند تفاوت بین مکالمه عادی و یک دستور را تشخیص دهد.

 

نمونه‌ای از برخی دستورات

تعویض دنده: برای تعویض دنده، کمی فشار را از روی پدال ها بردارید، سپس در حالی که هنوز آرام رکاب می زنید، دنده ها را عوض کنید.

کند کردن:  رکاب زدن را متوقف کنید و به آرامی ترمزها را فشار دهید.

توقف:  ترمزها فوراً اعمال می شوند و حرکت پدال زدن (موقعیت حرکت) در اسرع وقت متوقف می شود.

آماده‌ای؟ سوالی که از طرف دوچرخه سوار جلو یا عقب پرسیده می شود تا اعلام کند که آماده هستند و منتظر هستند تا از حالت ثابت شروع به حرکت کنند.

دست انداز: به دوچرخه سوار عقب اجازه می دهد تا با برداشتن مقداری وزن از روی زین خود برای چاله یا دست انداز در جاده آماده شود.

 

دو زوج در کنار یک دوچرخه دو نفره - آیبایک

 

چرا باید با دوچرخه دو نفره دوچرخه سواری کرد؟

از دوچرخه های دو نفره می توان استفاده بیشتری از دوچرخه های معمولی کرد زیرا بین توانایی ‌های افراد در دوچرخه سواری تفاوت زیادی وجود دارد. همه چیز از سرعت و مهارت‌ های فنی گرفته تا اعتماد دوچرخه سواری جزئی از این تفاوت هاست.

گاهی اوقات افراد از حملات پانیک غیر قابل کنترل روی دوچرخه رنج می برند به همین دلیل سوار شدن بر روی یک دوچرخه دو نفره راهی عالی برای غلبه بر مشکل آن هاست.

 

مزایای دوچرخه های دو نفره:

برای افرادی که توانایی نابرابر دارند یک راه عالیست. هر دوی افراد می توانند به سختی یا آسانی سوار شوند و کسی لازم نیست منتظر دیگری باشد.

امن است. دوچرخه سواری به تنهایی برای زن ها می تواند مشکل به نظر برسد. وجود هر دو دوچرخه سوار در کنار هم در همه زمان ها امکان ایمنی را فراهم می کند.

این دوچرخه ها سریع هستند. یک دوچرخه با دو چرخ و چهار دسته پایه، یک سواری سریع را ایجاد می کند. ناگفته نماند افزایش آیرودینامیک هم بخشی از این ویژگیست. سرعت متوسط افراد بر روی دوچرخه های دو نفره تا 50 درصد سریع تر از دوچرخه های انفرادی است.

دیگر لازم نیست از دوست یا پارتنر خود بخواهید بلند حرف بزند یا اینکه مجبور شوید از دیگری بخواهید حرفی را که گفته است تکرار کند. این موضوع می تواند در دوچرخه های انفرادی خسته کننده باشد.

وزن سبک تری دارد. داشتن یک دوچرخه دو نفره سبک تر از دو دوچرخه است.

به قطعات یدکی دوچرخه کمتری نیاز دارید، به جای دو دوچرخه، فقط برای یک دوچرخه به قطعات یدکی نیاز دارید.

یک گزینه عالی برای والدین است. می توانید دوچرخه سواری را در محیطی امن به فرزندان خود معرفی کنید. کودکان اغلب پس از پشت سر گذاشتن یک دوچرخه سواری دونفره نمی توانند صبر کنند تا خودشان دوچرخه سواری کنند.

یک گزینه عالی برای کسانی است که نمی توانند به تنهایی دوچرخه سواری کنند. اگر دچار اختلال بینایی هستید یا اعتماد به نفس ندارید که خودتان دوچرخه سواری کنید، یک همراه پیدا کنید.

 

مکالمه و رابط اجتماعی را بهبود می بخشد. پیدا کردن دوستان جدید با یک دوچرخه دو نفره بسیار آسان است.

باعث می شود شما بخندید و باعث لبخند دیگران هم می شود! افراد در جاده ها بوق ماشین و تشویق افراد دیگر را می شنوند که انگیزه ان ها را زیاد می کند. اگر پشت چراغ‌ های راهنمایی منتظر بمانید، اولین نفری هستید که بعد از سبز شدن چراغ حرکت می کنید چون بقیه مشغول نگاه کردن به شما هستند ?

 

معایب دوچرخه های دو نفره:

مانور دادن با دوچرخه های دو نفره طولانی ‌تر است، بنابراین برای تسلط بر پیچ‌های سه نقطه‌ای، سراشیبی و سرپایینی و عبور از لا به لای ماشین های داخل ترافیک کمی زمان می‌ برد. از آنجایی که دوچرخه در هنگام بارگیری بسیار سنگین است، بالا بردن از پله ها برای شما سخت می شود.

جاده های ناهموار برایتان سخت تر و حرکت کندتر است. به منظور محافظت از راحتی راکبان عقب و چرخ عقب، نمی توانید به اندازه دوچرخه سواری با یک دوچرخه انفرادی بی توجه باشید.

 

دوچرخه دو نفره و غروب آفتاب - آیبایک

 

دوچرخه سواری با دوچرخه دو نفره برای اولین بار چگونه است؟ (نظر افراد مختلف)

سامان

تفاوت اولیه ای که احساس کردم در نقاط فرمان و تعادل بود. وقتی می ‌پیچید، به ‌جای اینکه در نقطه‌ای بچرخید، به نظر می‌ رسد که به سمت چپ یا راست می‌ لغزید. در ابتدا هر دوی ما روی دوچرخه، چند خیابان برای حفظ تعادل تلاش کردیم قبل از اینکه همسرم به توانایی من اطمینان کافی پیدا کند. زمانی که همسرم راحت و ریلکس شد، دیگر متوجه او نشدم و تا انتهای مسیر به راحتی پدال زدیم. اولین باری که سوار دوچرخه دو نفره‌مان شدیم و ما به آرامی از سربالایی ها بالا می رفتیم، من واقعا متوجه کمبود قدرت مرکزی بالاتنه ام شدم، اما بدنم خیلی سریع تنظیم شد!

 

مهدیه

اولین باری که سوار دوچرخه دو نفره شدیم، قلبم در برابر ضربان نبضم، تنفس نابسامانم و پیچ و خم سریع شوکی عجیب به من وارد کرد. من از ته قلبم می دانستم که در دوچرخه سواری به سامان اعتماد دارم، اما با این وجود احساس بدی داشتم و انگار قرار است به نحوی زمین بیفتم و کل دوچرخه سواری را خراب کنم. اما خیلی سریع روی دوچرخه احساس راحتی کردم.

احساس آزاد و رها بودن، بدن و قلب شما را از چنگال محکم خود رها می کند و به زودی اعتماد به نفس شما را در دوچرخه سواری و سرعت فوق العاده در دوچرخه ای که برای دو نفر ساخته شده است، تقویت می کند.

 

چگونه سوار یک دوچرخه دو نفره شوید؟

راه افتادن

  1. دوچرخه سوار جلویی اول همه چیز را آماده می کند، دنده مناسب را انتخاب می کند و دوچرخه را با یک حالت عریض در حالی که ترمزها را نگه می دارد، تثبیت می کند. پس از قرار گرفتن در موقعیت، به دوچرخه سوار عقبی اطلاع می دهد که آیا آماده است یا خیر.
  2. سوار عقبی به پدال زدن کمک می کند و ترافیک یا خطرات احتمالی را بررسی می کند.
  3. سوار عقب پای خود را روی پدال بالاتری که سوار جلویی انتخاب کرده است قرار می دهد.

 

شروع به حرکت

دوچرخه سواران جلو و عقب به طور همزمان به پای جلویی خود فشار وارد می کنند و پای دوم را سوار رکاب می کنند. همانطور که هنگام حرکت کردن با یک دوچرخه معمولی انجام می دهید. این می تواند راه دشوارتری برای شروع رکاب زدن برای دوچرخه سوار جلو باشد.برای راحت تر شدن این کار راکب عقب آمادگی خود را اعلام می‌ کند و هر دو پا را روی پدال‌ های خود قرار می‌ دهد و قبل از اینکه راکب جلویی پای دوم خود را سوار کند، نیروی اولیه را به پیشرانه می‌ دهد.

 

تعویض دنده

این موضوع را به یاد داشته باشید که شما باید به طور منظم دنده ها را در دوچرخه سواری دو نفره تعویض کنید. برای تعویض دنده، دوچرخه سوار جلویی باید اعلام کند. پس از اعلام، هر دو دوچرخه سوار می‌توانند برای چند ثانیه فشار را از روی پدال‌ ها بردارند. این تعویض دنده ممکن است در ابتدا کند انجام شود اما زمانی که قلق آن را بفهمید، بسیار سریع این کار را انجام می دهید.

قبل از توقف، بهتر است دنده خود را به دنده ای که برای استارت و شروع حرکت مناسب است تغییر دهید.

 

سرازیری ها

دوچرخه های دو نفره سریع هستند، بنابراین هنگام پایین آمدن با سرعت باید مراقب برخورد پدال با زمین باشید. هنگام فرود، پاهای بیرونی خود را (از راس گوشه) به سمت پایین (ساعت 6) حرکت دهید. این باعث تعادل بهتر وزن شما روی دوچرخه می شود و باعث می شود هیچ برخوردی صورت نگیرد.

 

دو فرد در دوچرخه سواری دو نفره - آیبایک

 

توقف

دوچرخه سوار جلویی ابتدا قصد توقف خود را اعلام می کند. این همچنین به این معنی است که “ما در عرض یک ثانیه رکاب زدن را متوقف می کنیم”. ترمزها را به طور معمول فشار دهید و پس از توقف، پاهای خود را بردارید تا آرام بایستید.

اگر نیاز به توقف فوری دارید، بهتر است تا چند ثانیه پس از اعمال ترمز، چرخش را متوقف نکنید. این به راکب عقب فرصت کمی بیشتری می دهد تا چرخش زنجیر را متوقف کند و برای توقف راحت آماده شوید.

هنگام پیاده شدن از دوچرخه، بهتر است راکب عقب ابتدا پیاده شود. راکب جلو باید مطمئن شود که دوچرخه را به خوبی با یک حالت عریض قبل از پیاده شدن ثابت کرده است.

 

سربالایی ها

هیچ نکته خاصی برای پدال زدن در سربالایی وجود ندارد اما ضروری است مطمئن شوید که هر دو از سرعت خود (سرعت پدال زدن) راضی هستید زیرا سرعت بالا مهم ترین نکته است.

 

ایستاده رکاب زدن

برای دوچرخه سواران پیشرفته تر، ایستادن به شما این امکان را می دهد که از گروه های عضلانی مختلف استفاده کنید و استخوان های نشسته خود را از فشار رها کنید. دوچرخه سواران در ابتدا باید قصد خود را برای ایستادن اعلام کنند. ایستاده رکاب زدن به هر دو دوچرخه سوار نیاز دارد که حرکت خود را هماهنگ کنند. دوچرخه سوار جلویی باید مطمئن شود که فرمان تا حد ممکن ثابت و با حرکت پدال هماهنگ است. بهتر است شمارش معکوس کنید، یا یک «آماده» ساده و بعد یک «برو» بگویید. اکنون می توانید به آرامی و با احتیاط بایستید!

 

دوچرخه سواری با دوچرخه دو نفره - آیبایک

 

مزایای پدال زدن به عنوان دوچرخه سوار عقبی!

کار گروهی: گوش دادن، یادگیری، اعتماد، رکاب زدن، قدرت دادن و آرام کردن به روند سواری کمک می کند. در این حالت شما احساس می کنید عضوی از تیم هستید.

لذت بردن از محیط اطراف: وقتی سوار دوچرخه می‌ شوید، تمام دنیا اطراف شما حرکت می کند. این یکی از بهترین لذت های دوچرخه‌ سواری است چرا که هیچ چیزی بین شما و محیط اطراف وجود ندارد. وقتی در پشت هستید چیزهای بیشتری برای توجه کردن، دیدن و احساس کردن وجود دارد.

آرامش و تفکر: همیشه زمانی برای فکر کردن وجود دارد، اما وقتی در پشت دوچرخه قرار می گیرید نوع دیگری از ذن وجود دارد، آرامشی که در آن جریان دارد.

مفید بودن: شبیه به عضویت در تیم است اما کارهای خاصی وجود دارد که باید انجام دهید که دوچرخه سوار جلویی نمی تواند انجام دهد. برای مثال، هنگام شروع حرکت، بیشتر به شما یعنی دوچرخه سوار عقب بستگی دارد که 90٪ از قدرت حرکت را تامین کنید.

 

معایب پدال زدن به عنوان دوچرخه سوار عقبی!

هنگام دوچرخه سواری فقط به شما گفته می ‌شود که می‌ توانید «فقط به رکاب زدن ادامه دهید» یا «بنشینید و استراحت کنید». در واقع ممکن است کمی فعالیت کمتری نسبت به دوچرخه سواری تک نفره داشته باشید.

احساس عدم تعادل هنگامی که برای اولین بار در حال سوار شدن بر روی یک دوچرخه دو نفره هستید یکی از دل نگرانی ها می تواند باشد. هنگامی که راکب جلویی ممکن است نقصی در حفظ تعادل داشته باشد، شما هیچ کاری نمی توانید انجام دهید. در واقع، باید یاد بگیرید که در هنگام دوچرخه سواری آرام باشید.

شما هیچ دسترسی برای هدایت دوچرخه یا ترمز ندارید (البته در بیشتر اوقات، چون برخی از مدل های دوچرخه دو نفره دارای ترمز عقب هستند.). پس به هیچ وجه نمی توانید دوچرخه را کنترل کنید. شما باید یاد بگیرید که با هر عنصر کنترلی به راکب جلو اعتماد کنید.

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظرات (1)

حبیب

سلام و تشکر از آموزش و اطلاعاتی که ارائه نمودین.
ولی پیشنهاد میکنم که آموزشهایی از قبیل استارت زدن ( مثلا ، جهت و زاویه پا ها چگونه باشد.و….. ) همراه با تصویر باشد.

نظر خود را بنویسید