راهنمای کامل فرمان دوچرخه های کورسی یا جاده‌ای

راهنمای کامل فرمان دوچرخه های کورسی یا جاده ای - آیبایک

راهنمای کامل فرمان دوچرخه های کورسی یا جاده‌ای

راز کنترل ببیشتر و راحت تر دوچرخه های کورسی یا جاده در مقابل شما و در دستانتان قرار دارد. دسته فرمان دوچرخه کورسی تاثیر بسیار زیاد و عمیقی بر روی لذت شما از دوچرخه سواری و توانایی هایتان دارد. در 10 سال اخیر مدل های بسیار زیادی با تنوع بسیار بالایی در بازار ارائه شده اند که همین موضوع می تواند دستتان را در انتخاب باز کند تا بر اساس توانایی و علاقه تان دسته فرمان دوچرخه کورسی خود را انتخاب کنید.

شکل و تناسب صحیح فرمان دوچرخه موقعیتی را فراهم می کند که از بالاتنه شما بدون فشار آوردن به گردن و شانه هایتان محافظت می کند و وزن شما را بین چرخ های جلو و عقب متعادل می کند. با توجه به تنوع مدل ها در بازار جهانی کم کم این مدل ها هم راهشان را به بازار ایران وارد کرده اند تا دوچرخه سواران کورسی بدون ناراحتی و مشکل به دوچرخه سواری ادامه دهند.

رونق این فرمان ها در بازار جهانی با ظهور تنه های جمع و جور دوچرخه در اواخر دهه 1990 میلادی آغاز شد. این بدنه ها که امروزه هنوز هم محبوب هستند دارای تنه های بالایی شیب‌دار هستند که دامنه بیشتری از ارتفاع را برای دوچرخه سوار فراهم می کند. پیش از این، بیشتر قاب ها یا بدنه ها با در نظر گرفتن موقعیت ایده آل کرپی و زین طراحی می شدند. دوچرخه‌ سواران معمولاً می‌توانستند دوچرخه خود را با ایجاد تغییراتی در کرپی و ارتفاع زین تنظیم کنند.

فریم های فشرده این روند را تغییر دادند. در حال حاضر فریم به ما می گوید که کرپی و ارتفاع زین را چگونه تنظیم کنیم. دوچرخه سواران برای اینکه خود را با فریم دوچرخه هماهنگ کنند به انواع بیشتری از فرمان و کرپی نیاز داشتند.

 

یک دوچرخه سوار با دوچرخه کورسی - آیبایک

 

در این زمان بود که دوچرخه سواران شروع کردند به گله از اینکه راه های کمی برای تنظیم تناسب دوچرخه هایشان وجود دارد. در همین حال سازندگان از متریال و تکنیک های جدید برای ساخت فرمان استفاده کردند. کرپی هایی طراحی کردند که بیشتر قابل تنظیم بودند و خم بیشتری ایجاد می کردند. طراحی به کمک کامپیوتر به سازندگان این اجازه را داد تا اشکال ارگونومیک تری طراحی کنند و از لحاظ فنی، استحکام بیشتری داشته باشند.

با وجود گزینه های بسیار زیاد، فرمان به ابزار مهمی برای کمک به دوچرخه سواران برای یافتن موقعیت ایده آل سواری تبدیل شده است. توصیه می کنیم با یک متخصص دوچرخه سواری باتجربه مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای خود پیدا کنید. یک متخصص می تواند به شما در انتخابتان کمک کند و باعث شود که در صورت نیاز، هزینه زیادی نکنید.

با فرض اینکه دوچرخه شما اندازه مناسبی دارد، کرپی شما باید به شما اجازه دهد تا با خم شدن جزئی، بتوانید به راحتی ترمز بگیرید. زمانی که دست‌هایتان روی فرمان قرار دارند، مچ‌هایتان باید در یک زاویه راحت باشند و باید بتوانید به راحتی از از قسمت دسته فرمان، ترمز بگیرید.

با تغییر فرمان، فریمی که مناسب شما نیست درست نمی‌شود اما می تواند حس بهتری به دوچرخه شما بدهد و راحتی و کنترل را بهبود ببخشد. فرمان یکی از سه نقطه‌ای است که بدن شما با دوچرخه‌تان در تماس است، بنابراین حتی تغییرات کوچک نیز می‌تواند تأثیری بزرگ داشته باشد و این یعنی تبدیل یک دوچرخه خوب به یک دوچرخه عالی!

 

نحوه صحیح ترمز گرفتن با دوچرخه + آموزش کامل

 

واژه نامه فرمان دوچرخه های کورسی

خم (Bend): بخش منحنی فرمان

دراپ (Drop): فاصله عمودی از مرکز بالای فرمان تا مرکز پایین ترین قسمت خم. فاصله 125 میلی متر یا کمتر، کم طول می گویند. 125-128 میلی متر طول متوسط ​​است و بیشتر از 128 میلی متر طول زیاد است.

دراپس (Drops): قسمت مستقیم فرمان که به سمت دوچرخه سوار امتداد می یابد.

قلاب (Hooks): قسمتی از دراپ که زیر اهرم ترمز قرار دارد.

بخش شیب دار (Ramp): بخشی که از بالا به قلاب ها وصل می شود.

بخش دسترسی (Reach): فاصله افقی از مرکز بالای فرمان تا مرکز دورترین امتداد خم، جایی که دسته های ترمز نصب شده اند. دسترسی کمتر از 80 میلی متر کوتاه است. 80-85 میلی متر متوسط ​​است. 85 میلی متر یا بیشتر طویل یا طول زیاد در نظر گرفته می شود.

 

فرمان یک دوچرخه کورسی یا جاده ای - آیبایک

 

نکاتی که هنگام انتخاب فرمان دوچرخه کورسی باید به آن توجه کنید

  1. ریچ یا بخش دسترسی را در اولویت قرار دهید. شما بیشتر وقت خود را بر روی دوچرخه زمانی که دستتان بر روی فرمان قرار دارد، می گذرانید. بنابراین مهم ترین بخشی که باید به آن توجه کنید، بخش دسترسی است. این بخش ترکیبی از کرپی و ابعاد فرمان است. اگر دست های کوچکی دارید، بهتر است از یک کرپی کوتاه استفاده کنید.
  2. برای فهمیدن عرض مناسب فرمان، از یک نفر بخواهید تا از جلو نحوه قرار گرفتن دست های شما را ببیند. بازوهای شما باید مستقیم به جلو کشیده شوند. برای سواری چند سطحی، ممکن است برای کنترل بیشتر دوچرخه در زمین های فنی و ناهموار، حالت دستانتان کمی گسترده تر باشد.
  3. برای انتخاب شکل فرمان، شکلی را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد به راحتی نوک انگشتان اشاره و انگشتان وسط خود را در اطراف اهرم ترمز در حالی که در قسمت قلاب قرار دارد، بتوانید بدون هیچ فشاری ترمز بگیرید.
  4. اگر به یک فرمان خیلی سبک و یا دارای شکل خاصی نیاز دارید، یک مدل آلومینیومی انتخاب کنید. فرمان های کربنی حتی سبک ترند و لرزش را به خوبی می گیرند اما قیمتشان دو یا سه برابر فرمان های آلومینیومی است.
  5. برخی از مدل ها دارای فرمان و کرپی اختصاصی هستند. این مدل ها اندازه ها و اشکال مختلفی دارند و به صورت سرهم یا یکپارچه نصب می شوند. اگر از این مدل ها استفاده می کنید باید بدانید که نمی توانید فرمان را با برند دیگری تعویض کنید.

 

مچ درد هنگام دوچرخه سواری (روش‌های جلوگیری و درمان)

 

نکاتی برای بهبود عملکرد فرمان دوچرخه های کورسی

دسترسی: فاصله زیاد تا فرمان باعث می شود تا کنترل شما بر روی دوچرخه بیشتر شود (البته فاصله بیش از حد می تواند وزن زیادی را بر روی چرخ جلو اعمال کند). برای اینکه موقعیت شما تغییر نکند و تنها فاصله شما کاهش یا افزایش پیدا کند، می توانید فاصله کرپی را تنظیم کنید.

عرض: اندازه عرض دست های شما می تواند سرعت واکنش بین فرمان و دوچرخه را تغییر دهد. هر چه عرض دستان شما باریک تر و کم تر باشد، آیرودینامیک تر است اما در عین حال می تواند لرزش فرمان را افزایش دهد. هر چه عرض دستانتان بیشتر باشد، ثبات دوچرخه افزایش پیدا می کند اما اگه دستانتان زیاد باز شود، باعث می شود تا فشار روی گردن و شانه شما متمرکز شود.  اگر فرمانی می خرید که عریض است، بهتر است فاصله کرپی را تنظیم کنید تا دستانتان زیاد کشیده نشود.

شکل: خم شدن دراپ بر روی وضعیت بدن شما تأثیر می گذارد. پایین آمدن باعث می شود تا در وضعیت مناسب قرار بگیرید اما اگر زیادی پایین بروید بالا نگهداشتن سرتان دشوار می شود.

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظر خود را بنویسید