10 دلیل برای دوچرخه سواری کودکان

چرا کودکان باید دوچرخه سواری کنند

10 دلیل برای دوچرخه سواری کودکان

چرا کودکتان باید دوچرخه سواری کند؟

چرا دوچرخه سواری کودکان اهمیت دارد؟ بهترین خاطرات دوران کودکی شما چیست؟ شاید آن لحظات کوتاهی بود که به ستاره ها نگاه می کردید، یا بعد از بارش باران در گودال ها قدم می زدید، یا دوچرخه سواری تا حوض با پدر. این‌ها تجربیات شخصی و رویدادهای اولیه دوران کودکی هستند که تاثیراتی را بر جای می گذارند که تا آخر عمر باقی می مانند.

شکی نیست که فعالیت‌های اوقات فراغت برای رشد کودک شما بسیار مهم است. دوچرخه سواری یک راه عالی برای ترغیب فرزندان شما به ورزش در فضای باز از سنین پایین است. اما دوچرخه سواری فقط سرگرمی نیست، برای بدن و روح نیز مفید است. چرا؟ ما 10 دلیل قانع کننده را برایتان جمع آوری کرده‌ایم.

 

1. دوچرخه سواری و مغز

فعالیت‌های بدنی مانند دوچرخه سواری کودکان بر مغز آن ها تأثیر مثبت می‌گذارد. یک دلیل بسیار ساده برای این امر وجود دارد: در طول فعالیت بدنی، تمام اعضای بدن کودک شما از جمله مغز، دارای خون و مواد مغذی غنی از اکسیژن است. این باعث افزایش تمرکز و خلاقیت کودک شما می شود.

اما این همه ماجرا نیست! دوچرخه سواری نوعی کود برای مغز است. این به این دلیل است که فعالیت بدنی باعث تحریک تولید نوروتروفین ها یا پروتئین های عصبی می شود که در مغز و ماهیچه ها آزاد می شوند. این مواد سیگنال دهنده، نه تنها از مرگ سلول های مغزی جلوگیری می کنند، بلکه باعث تشکیل سلول های عصبی جدید نیز می شود. ارتباط بین سلول‌های عصبی تشکیل شده‌ی جدید با سلول های عصبی کهنه اجازه می دهد تا با برقراری رابطه‌ی بهتر، عملکرد مغز فرزند شما را بهبود ببخشد.

 

2. فرم بدنتان حفظ می‌شود

تلویزیون ، تلفن های هوشمند و کنسول های بازی رقبای اصلی دوچرخه سواری هستند و مهم‌تر از همه: آن‌ها مانع حرکت و رشد هستند. بر هیچ کس پوشیده نیست که پرخوری و فعالیت بدنی بسیار کم می تواند منجر به اضافه وزن یا چاقی کودکان شود. در مناطق جغرافیایی مختلف علی الخصوص ایران، چاقی کودکان و نوجوانان یک مشکل جدی است. دوچرخه سواری می تواند به طور موثر با این مشکل مقابله کند. این حرکت متابولیسم را تحریک می کند و کودک شما انرژی بیشتری را صرف می کند.

 

دوچرخه سواری دو بچه

3. جلوگیری از بیماری

دوچرخه سواری خطر بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. کودکانی که به طور مرتب پدال می زنند نه تنها پاهای خود، بلکه قلب خود را نیز تمرین می دهند. این بسیار امر مهمی‌است زیرا ماهیچه قلب برای قوی و سالم ماندن در دراز مدت نیاز به تمرین دارند. حرکتی که هنگام دوچرخه سواری انجام می شود باعث گردش خون می شود. قلب قادر است با هر ضربان قلب، خون بیشتری را در بدن پمپ کند و در همان زمان ضربان قلب کاهش می یابد. علاوه بر این، افزایش گردش خون با تجزیه کلسترول، رگ های خونی را تمیز می کند و بنابراین از کلسیفیکاسیون عروق خونی جلوگیری می کند.

دوچرخه سواری قند خون را کاهش می‌دهد و بنابراین از ابتلای کودک به دیابت، مخصوصا دیابت نوع 2 در سنین پایین جلوگیری می کند.

 

بهتر است بدانید: دوچرخه سواری کودکان را از چه سنی آغاز کنیم؟

 

4. قوی‌ترتان می‌کند

دوچرخه سواری منظم سیستم ایمنی کودک شما را بسیار قوی تر از کودکان کم تحرک می کند. دلیل این امر این است که بدن کودک شما فعال می شود و گلبول های سفید خون و سایر مواد موجود در خون، تولید می شود. وقتی سیستم ایمنی بدن به درستی تقویت شود، می تواند با میکروب ها بهتر مبارزه کند و کودک شما کمتر مستعد عفونت های تنفسی می شود.
یکی دیگر از اثرات مثبت این است که فرزندتان نور را از طریق پوست و چشم در هنگام دوچرخه سواری در هوای تازه جذب می کند. این باعث افزایش تولید ویتامین D می شود که به نوبه‌ی خود سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از استخوان ها در برابر پوکی استخوان محافظت می کند. علاوه بر این، نور بر تعادل هورمونی و در نتیجه خلق و خو تأثیر مستقیم دارد.

 

5. باعث رشد ماهیچه ها می‌شود

وقتی بچه ها پدال ها را به پایین فشار می دهند، از ماهیچه های بسیار زیادی برای هدایت یا حفظ تعادل استفاده می شود. تنها پس از ده دقیقه دوچرخه سواری ، تقریباً تمام ماهیچه های بدن کودک شما به خوبی خون رسانی می کنند. این باعث تقویت عضلات ساق پا، باسن و شکم، عضلات شانه و بازو و عضلات عمیق بین مهره های کمر می شود. این امر دوچرخه سواری را به برنامه ای ایده آل برای جلوگیری از مشکلات کمر تبدیل می کند.

 

بازی کردن چند کودک با دوچرخه در جنگل

6. از مفاصل محافظت می‌کند

دوچرخه با تحمل بیش‌تر وزن بدن، مفاصل را به آرامی ورزش می دهد. علاوه بر این، حرکت دایره‌ای و ملایم منجر به تأمین مواد مغذی بهتر در مفاصل و حذف محصولات تجزیه شده می شود.

 

7. شما را خوشحال می‌کند

دوچرخه سواری در کنار بسیاری از تأثیرات مثبت بر سلامت جسمی فرزند شما، برای روان او نیز مفید است. قطعا خودتان می دانید که محیط اطراف چه تاثیر بسزایی دارد، مانند رایحه های مختلف طبیعت، عبور باد خنک از موها یا خورشیدی که پوستتان را گرم می کند.

فعالیت بدنی در هوای آزاد، به طور ایده آل، سطح هورمون های شادی را در فرزند شما افزایش می دهد که معروف ترین آن‌ها آدرنالین و اندورفین است. آنها باعث می شوند بدن شما احساس بهتری داشته باشد و رضایت ذهنی و روحیه خوبی را برای فرزندتان فراهم می کند.

 

شاید دوست داشته باشید بدانید: چگونه کودکان از دوچرخه سواری لذت می‌برند؟

 

8. مهارت های حرکتی را بهبود می‌بخشد و حواس را تقویت می‌کند

رشد حرکتی و حسی کودکان پایه‌ای اساسی برای بقیه‌ی عمر آن‌ها است. دوچرخه سواری به کودک شما می آموزد که مهارت های حرکتی مختلف را به صورت بازیگوشانه ترکیب کند: حس تعادل ، فرمان ، رکاب زدن ، نگاه به اطراف ، جهت گیری و عکس العمل.

دوچرخه سواری همچنین ادراک را حساس می کند. کودکان از طریق حواس خود جهان را کشف می کنند یعنی با جذب محرک های محیطی از طریق مجاری حسی مختلف و پردازش ورودی در مغز این عمل را انجام می دهند. دوچرخه سواری درک حسی فرزند شما را در جنبه های وسیعی ارتقا می دهد. اولاً، داشتن حس تعادل خوب برای اینکه بتواند دوچرخه را به طور کامل اداره کند، اساسی است. در راه رفتن به مهد کودک، فرزند شما یاد می گیرد که با دقت ببیند و بشنود تا خطرات ترافیکی را ارزیابی کند. در حین دوچرخه سواری، کودکان صداها ، بوها و رنگ‌های زیادی از طبیعت را کشف می کنند.

 

دوچرخه سواری کردن چند کودک

9. دوچرخه سواری آزادیست

فقط روی زین بپرید و به استقبال هوای تازه بروید! مهم نیست کجا می روید، دوچرخه به کودک اجازه می دهد مسافت های طولانی را از سنین پایین طی کند. عملا در هر فصل از سال، دوچرخه همدم وفادار یک کودک است. سیار بودن به کودک استقلال و آزادی شخصی زیادی می بخشد.

 

10. ارتباط ایجاد می‌کند

ارتباطات اجتماعی برای رشد عاطفی فرزندان شما مهم است. ورزش افراد را گرد هم می آورد، این ایده جدیدی نیست و برای همه سنین صدق می کند. کودکانی که با دوستان خود دوچرخه سواری می کنند به سرعت می توانند پیوندهای عمیقی با دیگران ایجاد کنند.

 

در این مقاله ما تمامی موارد را برای شما به طور کامل توضیح دادیم، پس اگر قصد خرید دوچرخه کودک برای فرزندتان دارید دیگر می توانید با خیال راحت تصمیمتان را بگیرید.

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظر خود را بنویسید