انواع پدال یا رکاب دوچرخه (راهنمای جامع)

انواع پدال یا رکاب دوچرخه (راهنمای جامع) - آیبایک

انواع پدال یا رکاب دوچرخه (راهنمای جامع)

هنگام انتخاب پدال دوچرخه، ابتدا باید به سبک دوچرخه سواریتان فکر کنید. آیا دوچرخه سوار جاده ای هستید یا دوچرخه سوار کوهستان؟ آیا می خواهید قدرت پدال زدنتان را افزایش دهید و و از کارایی پدال های قفل شو استفاده ببرید و یا از سهولت و مانورپذیری که با پدال های تخت به دست می آید، لذت ببرید. البته شاید هم همه مزایا را با هم میخواهید.

اگر می خواهید از پدال های قفل شو یا کلیپلس استفاده کنید، مطمئن شوید که پدال ها، گیره ها و کفش های شما طوری ساخته شده اند که به صورت هماهنگ با هم کار کنند.

در این مقاله شما را با انواع رکاب یا پدال آشنا می شویم و متوجه می شویم که چه نوع پدالی برای ما مناسب تر است:

در ابتدا تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از پدال های قفل شو استفاده کنید یا پدال های صاف: اگر می‌خواهید کارایی و کنترل بیشتری داشته باشید، پدال های قفل شو یا کلیپلس را انتخاب کنید. هنگامی که کفش های خود را به پدال متصل می کنید، هنگام بالا کشیدن و فشار دادن به پایین، نیرو را به صورت کامل و مستقیم منتقل می کنید. اگر می خواهید به سرعت پاهای خود را از روی پدال بردارید یا هنگام رکاب زدن با کفش هایی که گیره ندارند، راحت باشید، پدال های تخت را انتخاب کنید.

نوع سواری خود را در نظر بگیرید: آیا می خواهید پدال های دوچرخه سواری جاده با گیره سه سوراخ برای بیشترین انتقال نیرو را داشته باشید یا دوچرخه سوار تفریحی هستید که خواهان پدال های تختی هستید که به راحتی پاهایتان را روی آن ها قرار دهید و بردارید.

تصمیم بگیرید که چه نوع کفشی را انتخاب کنید: گاهی اوقات انتخاب کفش شما ممکن است نوع پدال های شما را هم تعیین کند. اگر اهل دوچرخه سواری هستید و می خواهید از کفش های ورزشی معمولی یا روزمره خود استفاده کنید؛ پدال های تخت یا پدال های دوچرخه های کوهستانی انتخاب های خوبی هستند زیرا می توانید کفش هایی با گیره فرورفته یا کفش های معمولی بپوشید.

 

انواع پدال های رایج: پدال های قفل شو یا کلیپلس در مقابل پدال های تخت

یک سوال مهم که باید بپرسید این است که آیا می خواهید پاهایتان به طور ایمن به پدال ها بچسبد یا به صورت آزاد باشند؟ دو نوع رایج از پدال ها، پدال‌های قفل شو یا کلیپلس و پدال های تخت هستند که انتخاب آن ها به سبک دوچرخه سواری و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.

 

پدال های قفل شو یا کلیپلس (Clipless Pedals)

پدال قفل شو چیست؟ واژه «کلیپ‌لس» بر عکس معنی خود که می توان آن را “بدون قفل” معنی کرد، نامی گیج کننده است زیرا پدال شما در اصل مانند اسکی به کفش چسبیده و قفل می شود. پدال های قفل شو به یک گیره قفل شو پلاستیکی یا فلزی کوچک که زیر کف کفش شما قرار دارد، متصل می شوند. پدال های قفل شو دارای گیره هایی با تعداد 3 حفره یا 2 حفره هستند.

 

پدال های قفل شو یا کلیپلس (Clipless Pedals) - آیبایک

 

چرا پدال های قفل شو را انتخاب کنیم؟ پدال های قفل شو در هنگام دوچرخه سواری سریع یا انجام حرکاتی مانند پریدن از روی موانع و صخره ها، سطح بالایی از کنترل را ارائه می دهند. پاهای شما هنگام اعمال قدرت یا هنگام رد شدن از میان دست اندازها از روی پدال پرتاب نمی شوند. البته برای متصل کردن و خارج کردن پا از روی پدال های قفل شو به کمی تمرین نیاز دارید اما زمانی که برایتان عادی شد، طبق غریزه تان و با سرعت این کار را انجام می دهید.

 

پدال های تخت (Platform (flat) Pedals)

پدال تخت چیست؟ پدال های تخت همان پدال هایی هستند که وقتی دوچرخه تان را خریدید بر روی آن قرار داشت. این نوع پدال یک سطح پایدار و گسترده تر برای حمایت از پاهای شما در هر دو طرف فراهم می کند و تقریباً با هر کفشی قابل استفاده هستند. آن ها برای استفاده با کفش های قفل شو طراحی نشده اند.

 

پدال های تخت (Platform (flat) Pedals) - آیبایک

 

چرا پدال های تخت را انتخاب کنیم؟ بسیاری از دوچرخه سواران کوهستانی این نوع پدال ها را با کفش هایی که طراحی خاص با کفی چسبنده یا آج دارند، استفاده می کنند. این ترکیب، چسبندگی و کنترل کافی را فراهم می کند و در صورت تصادف می توانید راحت پایتان را از رکاب جدا کنید. پدال های تخت به شما اعتماد به نفس می دهند تا در صورت تصادف بتوانید راحت تر شرایط را کنترل کنید و پاهایتان داخل رکاب گیر نکند.

دوچرخه سواران تفریحی، سایکل توریست یا دوچرخه سوارانی که مرتباً از دوچرخه خود پیاده یا سوار می شوند، بهتر است از پدال های تخت استفاده کنند تا بتوانند کفش های راحت تری بپوشند که راه رفتن هم برایشان آسان باشد.

همچنین می توانید فیکس بند پا تهیه کنید که شبیه یک نیمه کاور هستند که به جلوی پدال های تخت متصل می شوند و انگشتان پای شما را احاطه و محافظت می کنند.

 

سبک سواری خود را انتخاب کنید

پدال های دوچرخه سواری جاده‌ای

بیشتر دوچرخه سواران جاده‌ای، پدال‌های قفل شو را ترجیح می دهند زیرا اتصال ایمن بین کفش و پدال به معنی قدرت و کارایی بالا در طول هر رکاب زدن است. پدال های دوچرخه جاده اغلب دارای گیره هایی با طراحی 3 سوراخ هستند. این نوع پدال اغلب به نام “Look” (از نام شرکتی که در استفاده از آن پیشگام بود) یا سیستم SPD-SL شناخته می شود. این نوع گیره ها بزرگ تر هستند، از پلاستیک ساخته شده اند و نسبت به طراحی مشابه با 2 سوراخ، از زیره کفش بیشتر بیرون زده‌اند.

مزیت طراحی 3 سوراخ این است که گیره بزرگتر می تواند نیروی وارد شده به پدال را در منطقه وسیع تری پخش کند. این امر فشار روی نقاط اتصال را کاهش می دهد و امکان اتصال ایمن را در طول فشارهای زیاد ناشی از پدال زدن دوچرخه جاده ای فراهم می کند.

 

پدال های دوچرخه سواری جاده‌ای - آیبایک

 

پدال های دوچرخه سواری کوهستان

پدال‌های قفل شو برای دوچرخه سواری کوهستان دارای گیره هایی با طراحی 2 سوراخ هستند و در زیره آن فرو رفته‌اند که امکان راه رفتن راحت تر را فراهم می کند. پیچ ها از طریق دو سوراخ در کفش قرار می گیرند که گیره را در دو مسیر یا شکاف در پایین کفش متصل می کند. این به شما امکان می دهد گیره را کمی به جلو و عقب بلغزانید تا به زاویه و محل مناسب برای حداکثر راحتی و سهولت درگیر شدن با پدال برسید.

دوچرخه سواران کوهستان اگر می خواهند به کارایی بیشتر پدال ها دست پیدا کنند یا کنترل بهتر و قدرت بیشتر در هنگام کوهنوردی داشته باشند یا نمی خواهند نگران لیز خوردن پایشان از روی پدال ها باشند، ممکن است پدال های قفل شو را انتخاب کنند. دوچرخه سوارانی که می خواهند آزادانه پای خود را از روی پدال ها بردارند و با پدال های قفل شو راحت نیستند یا فقط در حال یادگیری هستند، ممکن است پدال های تخت را ترجیح دهند.

 

پدال های دوچرخه سواری کوهستان - آیبایک

 

پدال های دوچرخه سواری تفریحی

اگر دوچرخه سوار معمولی تری هستید، می‌توانید از پدال های تخت یا یک سیستم پدال دو سوراخه استفاده کنید، زیرا راه رفتن و همچنین سوار و پیاده شدن از دوچرخه آسان تر است.

 

پدال های دوچرخه سواری شهری

 اگر در مسافت های طولانی به محل کار رفت و آمد می کنید، ممکن است فکر کنید به ویژگی پدال های قفل شو نیاز دارید اما اگر به کفش هایی نیاز دارید که راه رفتن در آن راحت تر باشد یا بتوانید همه جا بپوشید، پدال های تخت که با هر کفشی سازگار است برای شما انتخاب بهتری است.

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]