معرفی رشته دوچرخه سواری پیست

دوچرخه سواری پیست

معرفی رشته دوچرخه سواری پیست

دوچرخه سواری پيست

مسابقات دوچرخه سواری پیست را می توان به سه خانواده تقسیم کرد:

مسابقات دوچرخه سواری پیست
مسابقات دوچرخه سواری پیست

رویدادهای نیمه استقامت

تعقیبی تیمی

در این ماده دو تیم متشکل از 4 رکابزن ( برای بانوان 3 رکابزن) از دو سوی مخالف پیست شروع به حرکت می نمایند و به مسافت 4 کیلومتر ( برای بانوان سه کیلومتر) به رقابت می پردازند. در نهایت برنده مسابقه تیمی است که بتواند از حریف سبقت بگیرد یا با زمان کمتری مسابقه را به پایان برساند

تعقیبی انفرادی

دراین ماده دو رکابزن به طور همزمان و به نحوی که هریک از آن ها در ی سوی پیست قرار دارند به مسافت به مسافت 4 کیلومتر ( برای بانوان 3 کیلومتر) شروع به رکاب زدن می نمایند. در نهایت برنده مسابقه کسی است که بتواند از حریف خود سبقت بگیرد یا با زمان کمتری مسافت مسابقه را به پایان برساند.

اسکرش

این ماده رقابتی است انفرادی بین 24 رکابزن که در مسیر 15 کیلومتری ( 10 کیلومتر برای بانوان) در پیست که نفر برنده به رکابزنی اطلاق می شود که زود تر از سایرین از خط پایان عبور کند.

دور امتیازی

تعدادی رکابزن ( که تعداد آن ها توسط برگزار کننده و با توجه به عرض پیست مشخص می شود) به طور همزمان شروع به رقابت می نمایند. در مسابقات قهرمانی جهان طول مسیر مسابقه 40 کیلومتر(برای بانوان 25 کیلومتر) است. در یک پیست 250 متری پس از طی هر 10 دوره مسابقه یک خط امتیازی تعبیه می شود که رکابزنان به ترتیب اولویت عبور از خط، امتیاز کسب می نمایند. در پایان رکابزنان برحسب امتیازات به دست آمده رده بندی می شوند.

مدیسون

حداکثر 18 تیم هریک متشکل از 2 رکابزن در این مسابقه شرکت می کنند. در حالی که یکی از رکابزنان هر تیم مسابقه می دهد نفر دیگر سرعت خود را کم می کند تا استراحت نماید. این دو نفر با همکاری یکدیگر از خطوط امتیازی میانی مسابقه عبور می کنند تا طول مسیر مسابقه که بین 25 تا 40 کیلومتر برای مردان است طی نمایند.

رویدادهای سرعت

اسپرینت

در مرحله انتخابی ماده اسپرینت یک دور متحرک تایم تریل 200 متر برگزارمی گردد. پس از آن رکابزنان در گروه های مختلف به صورت مسابقات رودررو دو نفره به مصاف هم می روند و 2 یا 3 بار مسابقه می دهند، که هر رکابزنی 2 بار از این 3 بار پیروز شود، برنده مسابقه خواهد بود. این رقابت به همین شکل ادامه می یابد تا دو نفر پایانی مسابقه فینال را انجام دهند و نفر قهرمان معرفی شود. اسپرینت یکی از مواد برگزار شده در المپیک ها است.

تیم اسپرینت

این رویداد تنها به صورت تیمی برگزار می شود. هر تیم متشکل از 3 رکابزن(برای بانوان 2 رکابزن) بوده و در 3 دور(برای بانوان 2 دور) هر دور به مسافت 200 متر برگزار می شود، مانند مسابقه اسپرنیت انفرادی، پس از اتمام مراحل مقدماتی و گروهی، دو تیم به دیدار نهایی راه یافته و برای تعیین قهرمان تلاش می کنند، تیم هایی که در مرحله نیمه نهایی شکست خورده اند برای کسب مقام سوم به مصاف یکدیگر خواهند رفت. این ماده نیز یکی از مواد پر طرفدار برگزار شده در المپیک به شمار می رود.

کایرین

این ماده نیز که یکی از مواد برگزار شده در المپیک به شمار می رود برای اولین بار از کشور ژاپن به جامعه دوچرخه سواری معرفی شد. بین 3 تا 7 رکاب زن در این رشته پس از آنکه 1400 متر اول مسابقه را پشت سر یک موتور سیکلت طی نمودند مسافت 600 تا 700 متری پایان را با سرعت زیاد رکاب می زنند تا نفر برنده مشخص شود. لازم به ذکر است موتور سیکلت اشاره شده در طول 1400 متر اول سرعت خود را به طور تدریجی افزایش می دهد و تا 30 الی 50 کیلومتر بر ساعت (25 الی 45 کیلومتر بر ساعت برای بانوان) می رساند و از مسیر مسابقه خارج می شود.

رشته دوچرخه سواری پیست
کیلومتر(500 متر برای بانوان)

این رویداد به صورت انفرادی برگزار می شود، پس از آنکه رکابزنان یک کیلومتر (500 متر برای بانوان) رکاب زدند زمان آنها محاسبه می شود. زمان گیری برای همه نفرات شرکت کننده به صورت انفرادی صورت می گیرد و در پایان رکابزنی که با کمترین زمان ممکن مسیر را به پایان برده است به عنوان قهرمان معرفی می شود. مسابقه یک کیلومتر در بازی های المپیک جایی ندارد.

رویدادهای سرعتی- استقامتی

اومنیوم

این ماده نیز که یکی از مواد المپیکی دوچرخه سواری پیست محسوب می شود، ترکیبی است از 6 ماده مختلف و در دو روز متوالی برگزار می شود. رده بندی نهایی آن از جمع کردن اعداد مربوط به رتبه هر دوچرخه سوار در جدول رده بندی هرکدام از این 6 ماده به دست می آید. نفر اول رکابزنی خواهد بود که کوچکترین عدد مجموع را داشته باشد.
در زیر مواردی که در قالب اومنیوم برای زنان و مردان برگزار می گردد لیست شده است:

بانوان

– یک دور متحرک
– دور امتیازی (20 کیلومتر)
– دور حذفی
– تعقیبی انفرادی( 3 کیلومتر)
– اسکرش
– 500 متر تایم تریل

مردان

– یک دور متحرک
– دور امتیازی (30 کیلومتر)
– دور حذفی ( که طی این مسابقه هر دور یک رکابزن حذف می شود تا در دور آخر یک رکابزن به عنوان برنده معرفی شود.)
– تعقیبی تیمی ( کیلومتر)
– اسکرش
– یک کیلومتر تایم تریل

منبع : http://www.cfi.ir

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظر خود را بنویسید