نکاتی برای جلوگیری از برخورد با درب خودرو

جلوگیری از برخورد با درب خودرو

نکاتی برای جلوگیری از برخورد با درب خودرو

ناحیه باز شدن درِ خودرو

ناحیه باز شدن درِ خودرو منطقه ای 1.2 متری است که در کنار یک ماشین پارک شده قرار دارد و درِ باز شده می تواند به دوچرخه سوار ضربه بزند و او را مجروح کند.

این امر نه تنها می تواند از طریق برخورد اولیه با درِ خودرو به دوچرخه سواران آسیب بزند، بلکه ممکن است دوچرخه سواران را به سمت مسیر اتوموبیل ها منحرف کند و باعث تصادفات جدی شود.

در جاده های اصلی مسیر دوچرخه سواری باید بین پیاده رو و محل پارک ماشین ها انتخاب شود، نه بین محل پارک و خیابان.

با این حال قانون می گوید که شخص نباید با باز کردن درِ وسیله نقلیه برای پیاده شدن یا باز گذاشتن و رها کردن آن خطری برای شخص یا وسیله نقلیه دیگر ایجاد کند.

دری که به این صورت به روی شما باز می شود، تقصیر شما نیست اما راه هایی برای ایمن ماندن از آن وجود دارد. با ما همراه باشید با بررسی نکاتی که به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

 

قبل از عبور به سرنشینان دقت کنید

قبل از اینکه از کنار ماشینی رد شوید سعی کنید داخل آن را ببینید اگر کسی در ماشین حضور داشت بهتر است که کمی خارج از منطقه باز شدن در حرکت کنید یا سرعت خود را کم کرده و با دقت عبور کنید.

 

مراقب پشت سر باش

اگر می خواهید از منطقه باز شدن در خارج شوید، ترافیک پشت سر خود را زیر نظر داشته باشید، بنابراین می دانید که فضای کافی در اختیار دارید یا خیر. یک آینه ی کوچک به شما کمک می کند ترافیک پشت سر خود را هنگام رکاب زدن مشاهده کنید.

 

فاصله از درب خودرو
ایجاد فاصله ایمن با خودروهای پارک شده

روی خط عبور کنید

اگر فضای کافی برای فصاله گرفتن به اندازه 1.2 متر با خودروی پارک شده وجود نداشته باشد و فاصله ی کمی هم با خودرو هایی که در خیابان در حال تردد هستند داشته باشید بهتر است مدت کوتاهی و با دقت روی یک خط فرضی بین این دو حرکت کنید.

 

حتما باید بدانید: 8 نکته برای دوچرخه سواری در شب

 

مراقب سمت چپتان باشید

مراقب باز شدن درهای سمپ چپ خود باشید. هر زمان که از کنار اتوموبیل هایی که در سمت چپتان (سمت خیابان) توقف کرده اند می گذرید باید مراقب باشید، چراکه ممکن است مسافران از این محدوده پیاده شوند.

اگر بین ترافیک متوقف شده در سمت خیابان و اتوموبیل های پارک شده در سمت راست قرار گرفتید، سرعت را کم کرده و با احتیاط ادامه دهید.

 

حفظ فاصله

هنگام دوچرخه سواری در اطراف خودرو های پارک شده حداقل یک متر فاصله را بین خود و اتوموبیل های پارک شده حفظ کنید. این به شما کمک می کند تا هم فضای بیشتری داشته باشید و هم برای رانندگان قابل مشاهده باشید تا در را به طور ناگهانی باز نکنند.

نحوه صحیح پیاده شدن از خودرو
نحوه صحیح پیاده شدن از خودرو

خطوط مشخص

اگر  خطوط  و علامت مشخصی برای دوچرخه سواری وجود داشته باشد شما می توانید در جاده دوچرخه سواری کنید اما اگر نبود باید تا آن جا که ممکن است به سمت چپ حرکت کنید. این همان قانونی است که برای وسایل نقلیه موتوری اجرا می شود.

 

خروج موقت

اگر در مسیر اطراف اتومبیل های پارک شده دوچرخه سواری می کنید ، توصیه می کنیم با خیال راحت وارد جاده شوید تا از محدوده در ها دور شوید و سپس دوباره به مسیر دوچرخه سواری برگردید.

 

شاید دوست داشته باشید: فواید دوچرخه شهری

 

مراقب چراغ ها باشید

به روشن شدن چراغ های عقب حتما توجه کنید، زیرا این می تواند به این معنی باشد که وسیله نقلیه قصد حرکت دارد و یا ممکن است در ناگهان باز شود.

 

سخنی با رانندگان

قبل از بازکردن درِ خودرویتان توصیه می کنیم از بالای شانه خود نگاه کنید و ببینید که آیا وسیله نقلیه موتوری یا دوچرخه در حال حرکت است یا خیر.

یک روش هلندی به نام ریچ وجود دارد که می توانید از آن برای باز کردن درِ خودرو استفاده کنید. به این صورت که ابتدا با دستی که از درِ خودرو دورتر است، دستگیره در را بگیرید و کمی آن را باز کنید. در این صورت مجبور می شوید که بچرخید و به صورت خودکار به بیرون نگاه می کنید و به راحتی می توانید عبور دوچرخه و یا وسایل نقلیه موتوری را تشخیص دهید.

تکنیک هلندی ریچ
تکنیک هلندی ریچ برای بازکردن در خودرو

 

50 سال است که این روش در مدارس سرتاسر اروپا تدریس می شود و همچنین برای قبولی در آرمون رانندگی باید آن را بلد باشند اما متاسفانه در ایران توجه زیادی به آن نشده است.

تنها یادگیری این امر می تواند منجر به کاهش بسیاری از تصادفات مربوط به باز شدن درِ خودرو شود پس سعی کنید آن را یاد بگیرید و در زندگی روزمره خود از آن استفاده کنید.

 

از خواندن لذت ببرید: 7 راهکار جلوگیری از سرقت دوچرخه

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظر خود را بنویسید