بررسی انقلابی‌ترین ست دنده وایرلس SRAM Eagle Transmission

بررسی انقلابی‌ترین ست دنده وایرلس SRAM Eagle Transmission - آیبایک

بررسی انقلابی‌ترین ست دنده وایرلس SRAM Eagle Transmission

تقریبا 11 سال پیش بود که SRAM اولین شرکتی بود که با معرفی سیستم دنده XX1 اولین خودرو دوچرخه کوهستان 1×11 را طراحی و تولید کرد. سپس در اواسط سال 2016 SRAM Eagle  را راه‌اندازی کرد، اولین سیستم تعویض دنده 1×12 که انقلابی تمام عیار برای پیشرانه های دوچرخه های کوهستان بود.

SRAM با عرضه AXS در سال 2019، اولین سیستم تعویض دنده بدون سیم (وایرلس) را بنیان گذاری کرد. اما حالا SRAM  با طراحی سیستم تعویض دنده SRAM Eagle، یک پیشرانه جدید را تولید کرده است که مستقیماً از طریق یک محور بدون آویز (بدون گوشواره) به فریم متصل می‌ شود و دیگر لازم نیست نگران شکستن گوشواره یا شانژمان خود باشید. ما در این مقاله قصد داریم جدیدترین سیستم تعویض دنده جهان، یعنی SRAM EAGLE TRANSMISSION را معرفی وبررسی کنیم!

 

شانژمان طرح T

قبل از اینکه به عمق این سیستم تعویض دنده بپردازیم، بیایید به قلب تپنده  SRAM Eagle Transmission یعنی شانژمان آن نگاه کنیم. زمانی که AXS در ابتدا عرضه شد، کاملاً واضح بود که SRAM می‌خواهد این بخش از پیشرانه را تقویت کند. پس از بررسی های مختلف در نهایت متوجه شدیم که اسرم این شانژمان را با یک استاندارد بسیار بادوام و سخت طراحی کرده است. این شانژمان های سفت و سخت می توانند تا صدها کیلومتر سواری بسیار سخت و طاقت فرسا را تحمل کنند. بخشی از این دوام بسیار بالا به خاطر همان تکنولوژی بود کهSRAM  با “کلاچ اضافه بار” داخلی ایجاد کرد، مکانیزمی داخلی در دنده AXS که به آن اجازه می‌ دهد در هنگام برخورد به داخل حرکت کند و آسیب نبیند. سپس به طور یکپارچه در جای خود قرار می گیرد، از خودرو محافظت می کند و به طور بالقوه از شانژمان در برابر خم شدن یا شکستن محافظت می کند.

 

شانژمان طرح T ست دنده SRAM Eagle Transmission - آیبایک

 

یکی از دلایلی که شانژمان ها وجود دارند و معمولاً از آلومینیوم بهتری ساخته شده اند، محافظت از خودرو است. بنابراین با فناوری کلاچ اضافه بار، چرا به آویز یا گوشواره شانژمان نیاز دارید؟ سیستم دنده جدید Eagle Transmission یا T-Type انقلاب بعدی اسرم است زیرا آویز یا گوشواره را به طور کامل حذف می کند و در عوض مستقیماً از طریق یک رابط بدون آویز به انتهای فریم متصل می شود. به طور خلاصه شانژمان را در هر دو طرف فریم با گیره و محور آن را در جای خود محکم می کند. این یک تغییر چشمگیر در سیستم تعویض دنده است.

Simplicity بخش دوم استراتژی شرکت SRAM با ظهور AXS بود. ما می ‌توانیم ساعت ها در مورد مزایا و معایب الکترونیکی شدن دوچرخه ها بحث کنیم اما نمی‌توان انکار کرد که سیستم دنده بی ‌سیم Eagle AXS  کار با دنده را برای دوچرخه های کوهستان راحت تر کرده است.SRAM Eagle Transmission با حذف کامل پیچ های تنظیم، این کار را حتی راحت تر می کند.

 

گوشواره UDH

سیستم دنده SRAM Eagle Transmission فقط برای دوچرخه ‌هایی ساخته شده که دارای گوشواره یا آویز شانژمان Universal Derailleur Hanger (UDH) SRAM هستند. این سیستم دنده روی تعداد زیادی دوچرخه در دسترس قرار گرفته است اما فقط برای دوچرخه‌ هایی قابل نصب است که سیستم UDH آن ها از سال 2019 به بعد باشد.

 

گوشواره udh ست دنده SRAM Eagle Transmission - آیبایک

 

UDH یک ایده بسیار عالی است. هدف شرکت اسرم از طراحی آن این بود که این بخش کوچک عجیب و غریب را ساده تر کند و تعداد گوشواره ها را به یک عدد کاهش دهد. ساده کردن بخشی که به شدت تخصصی است و به طور مداوم باعث سردرگمی می شود امری منطقی است. زیبایی UDH  این است که با هر شانژمانی مانند SRAM، Shimano، TRP یا Microshift روی هر دوچرخه ای حتی دوچرخه ژیتان با این سیستم شانژمان ها کار می کند.

 

تعویض دنده دوچرخه + چند راهکار ساده

 

سیستم SRAM Eagle Transmission

سیستم تعویض دنده SRAM Eagle Transmission  در سه مدل عرضه می شود: XX SL رده بالا، XX  میان رده و  X0 که هر کدام دارای آپشن های مختلف الکترونیکی، قدرت سنج، محافظ های bash و موارد دیگر هستند. برای وضوح، ما بر روی سه گروه اصلی و اجزای اصلی هر کدام تمرکز خواهیم کرد.

 

ست دنده SRAM Eagle Transmission - آیبایک

 

خودرو SRAM Eagle Transmission

خودروهای SRAM Eagle Transmission هنوز مانند نسخه های قبلی اسرم هستند اما دو تفاوت اصلی دارند آن هم نقشه برداری سطح شیب دار و پیشرفت چرخ دنده هاست. تعداد دندانه ها ارتقا یافته اند و از چرخ دنده با ضریب 52 دندانه به 44 و سپس 38 دندانه به صورت نزولی پایین می آید که در مقابل خودروهای قدیمی که از ضریب 52 به 44 و سپس 36 کاهش پیدا می کردند، یک پیشرفت بزرگ است. همانطور که می بینیم این یک پیشرفت بزرگ برای دوچرخه سواری در زمین های شیب دار است.

 

خودروی ست دنده SRAM Eagle Transmission - آیبایک

 

SRAM همچنین ادعا می‌کند که Eagle Transmission بهترین جابجایی را در زیر بار به لطف نقشه ‌برداری رمپ جدید ارائه می ‌دهد. ادعای آن ها مبنی بر اینکه هر چه بیشتر رکاب بزنید دنده بهتر جابجا می شود، یک واقعیت غیر قابل کتمان است. امیدواریم ادعاهای دیگر SRAM مبنی بر دوام بیشتر خودروها نیز درست باشد. تفاوت ساختاری مهم دیگر این است که کاست یا صفحه خودرو نیز 2.5 میلی ‌متر به سمت بیرون منتقل شده است. این نتیجه تنظیمات فریم است که با نصب مستقیم بدون UDH انجام شده است. با استفاده از این فناوری می توانید از زنجیر 55 میلی متری استفاده کنید. SRAM می گوید که خودرو XX SL (CS-XS-1299) سبک ترین خودرو 10-52 آنها است.

 

زنجیر ET تخت

زنجیرهای نوع T شبیه به زنجیرهای جاده ای 12 سرعته تخت SRAM به نظر می رسند، اما کاملاً متفاوت هستند و فقط برای کار با سیستم های  SRAM Eagle Transmissionطراحی شده اند. مانند تمام قسمت های دیگر ست دنده، زنجیرها دارای مدل های XX SL،XX  و XO هستند.همچنین  شرکت اسرم ادعا می‌ کند که زنجیر طراحی بالا تخت قوی‌ ترین طراحی زنجیر آن‌هاست و عملکرد جابجایی را به بهترین راندمان خود می ‌رساند. همچنین نسبت به سایر زنجیرها، طراحی بسیار زیباتری دارد.

 

زنجیر ست دنده SRAM Eagle Transmission - آیبایک

 

همانطور که در عکس ها مشاهده می کنید، تفاوت زیادی در سه مدل زنجیر وجود ندارد به غیر از این که مدل  XX SL دارای شیارهاییست. مدل های XX نقره‌ای هستند در حالی که X0 به رنگ «Dark Polar»  عرضه می ‌شود. با این حال تفاوت قابل توجهی در قیمت آن ها هم وجود دارد.

 

دسته دنده های AXS Pod

از نظر بصری، دسته دنده جدید AXS Pod کاملاً بر خلاف مدل قبلی خود به نظر می رسد اما همچنین تنها جزء در گروه Eagle Transmission است که با اکوسیستم قدیمی AXS سازگار است. وزن پاد با 48 گرم وزن کمتر از کنترلرهای Eagle Ecosystem AXS است. همچنین با طراحی ارگونومیک کاملا جدید و گزینه های بیشتر برای تنظیم به روز شده است.

 

دسته دنده ست دنده SRAM Eagle Transmission - آیبایک

 

یکی از نکات جالب این دسته دنده ها این است که می توان از آن در سمت راست یا چپ برای کسانی که می خواهند با دست چپ خود تعویض دنده انجام دهند، استفاده کرد. این دسته دنده دارای یک گیره می باشد که به وسیله آن به فرمان متصل می شود. کلیک های ملموس نیز کاملا راحت هستند و لمس کردنشان لذت بخش است. یک نسخه لوکس از این دسته دنده نیز وجود دارد که با دکمه های مقعر و محدب قابل تعویض عرضه می شود.

 

خورشیدی جلو، طبق و قامه

اسرم در ست دنده جدید خود تغییر ویژه ای در خورشیدی، طبق و قامه ایجاد کرد. طبق و قامه  XX SL  و XX هر دو از جنش کربن هستند و در نگاه اول مانند AXS  قدیمی، بسیار بد فرم به نظر می رسند. با این حال، طبق و قامه آلومینیومی XO به شدت متفاوت به نظر می رسد. SRAM  ادعا می‌ کند که این پیشرفته ‌ترین طبق و قامه آلومینیومی است که تا به حال ساخته‌ اند و به نظر می‌رسد این قسمت دارای شیارهای بسیار فنی و منحنی ‌های قالب ‌گیری شده در قسمتی پشتی است.

طبق و قامه XX SL  دارای طراحی توخالی کربن است و طبق و قامه XX دارای قسمت مرکزی فوم و بخشی برای اجرای یک محافظ bash قابل جابجایی و تعویض است که بسیار تمیز طراحی شده است. هر سه طبق وقامه با بازوهای 165، 170 یا 175 میلی متری موجود هستند.

 

طبق و قامه ست دنده SRAM Eagle Transmission - آیبایک

 

بزرگترین تفاوت با طبق و قامه AXS SRAM در قسمت پشت آن است. خورشیدی جلو دارای یک سیستم نصب کاملاً جدید است. در این خورشیدی جدید به جای 3 پیچ، 8 پیچ وجود دارد. شرکت اسرم این کار را انجام داد تا هر طبق و قامه جدید را بتوان با قدرت سنج Quarq AXS ارتقا داد. شرکت SRAM در حال حاضر زنجیرهای 32، 34، 36 و 38 دندانه ای را برای طبق و قامه Eagle Transmission جدید ارائه می دهد.

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظرات (4)

محمد اشراقی

دمتون گرم با این مقاله هایی که میزارید
فوق العاده هستن و همیشه به دوستانم شما رو پیشنهاد میکنم

    iBikeiran

    خوشحالیم که کمکتون میکنیم

مسعود

تنها سایتی که دیدم به روز مطالب میزاره شما بودین
امیدوارم به این فرهنگ سازی در این جامعه ادامه بدین

    iBikeiran

    وظیفه ماست که به جامعه دوچرخه سواری کمک کنیم!

نظر خود را بنویسید