همه چیز درباره‌ی دوچرخه سایکلوکراس (Cyclo-Cross)

همه چیز درباره‌ی دوچرخه و مسابقات سایکلوکراس (Cyclo-Cross) - آیبایک

همه چیز درباره‌ی دوچرخه سایکلوکراس (Cyclo-Cross)

دوچرخه سایکلوکراس چیست؟

دوچرخه‌ های سایکلوکراس یا سیکلوکراس (Cyclo-Cross که با نام ‌های دیگر دوچرخه‌ های CX یا CXB شناخته می‌ شوند)، دوچرخه‌ های سبک وزنی هستند که برای رشته دوچرخه‌ سواری رقابتی سیکلو کراس طراحی و ساخته شده‌اند.

دوچرخه‌های سایکلوکراس که در اصل از دوچرخه ‌های جاده نشأت می گیرند و زیر مجموعه دوچرخه های کورسی هستند، دوچرخه های آفرود اولیه‌ای بودند که برای حرکت سریع در محیط‌ های جاده ای و خارج از جاده طراحی شده بودند. در حالی که دوچرخه ‌های سایکلوکراس شبیه دوچرخه ‌های جاده‌ای سنتی هستند، تعدادی ویژگی طراحی منحصربه‌فرد دارند که بر حس و عملکردشان در حین رانندگی تأثیر می‌ گذارد.

این دوچرخه ‌ها که به خاطر لاستیک‌ های حجیم ‌تر خود شناخته می‌ شوند، می‌ توانند در بسیاری از شرایط دوچرخه ‌سواری غیرقابل پیش ‌بینی مقاومت کنند. طراحی هندسه فریم آن ها موقعیت پایدارتر و عمودی تری را برای دوچرخه سواران ایجاد می کند تا روی دوچرخه در مسیرهای پر دست انداز تعادل برقرار کنند. همچنین ترمزهای دیسکی آن ها کنترل خوبی را فراهم می کند و می تواند دوچرخه را در شرایط لغزنده به راحتی متوقف کند.

 

دوچرخه سایکلوکراس برای چه مواردی استفاده می شود؟

همانطور که از نامشان پیداست، دوچرخه های سایکلوکراس برای مسابقات دوچرخه سواری سایکلوکراس استفاده می شوند. سایکلوکراس یک رشته دوچرخه سواری رقابتی است که در آن سوارکاران در کورس های چالش برانگیز، پر از موانع نامناسب و طیف گسترده ای از زمین های دشوار به رقابت می پردازند.

دوچرخه‌ های سایکلوکراس نیز مانند دوچرخه ‌های خاکی یا شنزار (Gravel Bike)، از دوچرخه ‌های جاده و کوهستان الهام می ‌گیرند. پس می توان از آن ها در محیط های مختلفی مانند مسیرهای سنگ‌ریزه‌ای، کوهستانی، طبیعی و همچنین مسیرهای گلی، شنی و سنگی هم استفاده کرد.

 

مسابقات سایکلوکراس - آیبایک

 

تاریخچه دوچرخه های سایکلوکراس (Cyclo-Cross)

منشاء دوچرخه های سایکلوکراس به بعد از اختراع مسابقات سایکلوکراس برمی گردد. این به این دلیل است که دوچرخه‌های سایکلوکراس صرفاً برای ورزش سایکلوکراس ساخته شده‌اند. همانطور قبل تر توضیح دادیم، در طراحی این دوچرخه هم از دوچرخه‌ جاده و هم از دوچرخه‌ کوهستانی الهام گرفته شده است، اما به‌طور منحصربه‌فردی برای محیط مسابقات سایکلوکراس ساخته شده است.

سایکلوکراس توسط دوچرخه سوار فرانسوی دانیل گوسو در سال 1902 ایجاد شد. این ورزش در ابتدا به عنوان وسیله‌ای برای تناسب اندام در ماه‌ های زمستان محبوبیت پیدا کرد اما زمان زیادی نگذشت که این ورزش به شهرت جهانی رسید. یکی از مهم ترین اتفاقاتی که سایکلوکراس را به محبوبیت رساند، زمانی بود که اکتاو لاپیز، سایکلوکراس را به عنوان یکی از بهترین تمرینات خارج از فصل برای کمک به قهرمانی او در تور دو فرانس در سال 1910 معرفی کرد. دوچرخه‌ های سایکلوکراس در اصل از لاستیک ‌های مسابقه‌ای 25 میلی ‌متری و برش ‌های کنسول استفاده می ‌کردند.

 

برخی از اجزا و قطعات دوچرخه سایکلوکراس (Cyclo-Cross)

فریم

براکت پایینی فریم دوچرخه های سایکلوکراس بالاتر از حد معمول قرار می گیرد که باعث افزایش فاصله هنگام پدال‌ زدن می‌ شود.  بعضی از آن ها ممکن است نگهدارنده بطری داشته باشند اما بسیاری از امکانات دوچرخه های معمولی را  ممکن است در دوچرخه های CX در اختیار نداشته باشید. چرا که پیچ ‌ها می ‌توانند به راحتی هنگام حمل دوچرخه گیر کنند بنابراین امکانات کمتری وجود دارد.

قاب‌ های دوچرخه های سایکلوکراس به طور سنتی از فولاد ساخته می ‌شدند زیرا اکثر دوچرخه‌ های جاده‌ای در زمان اختراع این مسابقات از فولاد ساخته می شدند.  در سال های اخیر، آلومینیوم به محبوب ‌ترین متریال مورد استفاده برای ساخت فریم دوچرخه‌ های سایکلوکراس تبدیل شده است. آلومینیوم یک سوم وزن فولاد را دارد که کارایی آن را برای مسابقات بسیار زیاد افزایش می دهد.

فریم‌ های آلومینیومی نسبت به بدنه های فیبر کربنی که معمولاً در دوچرخه ‌های سایکلوکروس رده بالا و حرفه ای یافت می‌ شوند، در برابر آسیب مقاوم ‌تر هستند. کربن و تیتانیوم دو انتخاب محبوب دیگر هستند اما همانطور که در بالا توضیح داده شد، قیمت دوچرخه ها را بسیار بالا می برد.

 

ترمز

دوچرخه ‌های سایکلوکراس در ابتدا با ترمزهای لقمه ای تولید می شدند که سرعت پاسخگویی بالایی داشتند اما مدتی است که این دوچرخه ها با ترمز دیسکی تولید می شوند.

ترمزهای دیسکی نسبت به ترمزهای لقمه ای عملکرد بدتری در تماس با گل و لای و محیط‌ های مرطوبی که در مسیر مسابقات سایکلوکراس هستند، دارند اما در شرایط آب ‌و هوایی بسیار متنوع‌ تر می ‌توانند ترمز مطمئن ‌تری ارائه دهند.

به دلیل تنوع زمین‌ هایی که دوچرخه ‌سواران هنگام مسابقات سایکلوکراس با آن‌ ها مواجه می ‌شوند، برخی افراد انتخاب می‌کنند که دسته ترمز را در بالای فرمان خود قرار دهند. این روش ترمز گرفتن در هنگام دوچرخه سواری در وضعیت عمودی را راحت تر می کند.

 

سختی دوچرخه سواری سایکلوکراس - آیبایک

 

چه افرادی باید از دوچرخه سایکلوکراس استفاده کنند؟

دوچرخه‌ های سایکلوکراس را می‌ توان برای چیزی بیشتر از تمرینات و مسابقات دوچرخه‌ سواری استفاده کرد. با توجه به تطبیق پذیری بالای دوچرخه های سایکلوکراس، آن ها برای زمین های مختلف دوچرخه سواری عالی هستند.

مثلا این دوچرخه ها مناسب دوچرخه سوارانی است که می ‌خواهند وقت خود را صرف کاوش در محیط ‌های جدید و ماجراجویانه و مناظر طبیعی کنند. همچنین مناسب مسافرانی است که مسافت‌ های طولانی را رکاب می زنند و افرادی که عاشق دوچرخه ‌سواری با سرعت بالا و هیجان ‌انگیز هستند. البته اگر به مسابقات سایکلوکراس فکر نمی‌ کنید، دوچرخه‌ های کوهستان ممکن است انتخاب بهتری برای شما باشد.

 

چه کسانی نباید از دوچرخه سایکلوکراس استفاده کنند؟

به طور کلی، افرادی که می‌خواهند فقط در جاده‌ ها و سطوح آسفالت‌ شده رکاب بزنند، احتمالاً باید یک دوچرخه جاده را انتخاب کنند. اگرچه دوچرخه ‌های سایکلوکراس روی سطوح سنگ‌ فرش شده عملکرد خوبی دارند اما اگر دوچرخه‌ سواران از آن ‌ها برای محیط هایی که ساخته شده اند استفاده نکنند، ارزش ندارد که این مبلغ بالا را برای خرید دوچرخه بپردازید.

افرادی که به دنبال سواری آرام هستند از دوچرخه های سایکلوکراس که تهاجمی ساخته شده اند، استفاده نخواهند برد.

به طور مشابه، دوچرخه سوارانی که می خواهند صرفاً در خارج از جاده یا سراشیبی سوار شوند، احتمالاً از دوچرخه کوهستانی که برای نوع خاصی از سواری که می خواهند دنبال کنند ساخته شده است، بهره بیشتری خواهند برد.

 

کثیفی در مسابقات سیکلوکراس - آیبایک

 

تفاوت دوچرخه های سایکلوکراس با دوچرخه های سنگریزه/شنزاری/خاکی (Gravel) چیست؟

معرفی اخیر دوچرخه های سنگریزه به دنیای دوچرخه سواری باعث سردرگمی بسیاری از دوچرخه سواران شده است. این دو سبک دوچرخه بسیار شبیه به هم هستند و معمولاً تشخیص آن ها از هم سخت است. با این حال، تعدادی تفاوت نسبتاً اساسی وجود دارد که دوچرخه‌ های سایکلوکراس و گراول را از هم متمایز می‌ کند.

شاید واضح ترین تفاوت بین دوچرخه های سایکلوکراس و گرول (Gravel)، کاهش عرض و فاصله عاج لاستیک ها در دوچرخه های سایکلوکراس باشد. این موضوع به دلیل قوانین UCI است که تایرهای سایکلوکراس را به حداکثر 33 میلی‌ متر محدود می ‌کند و میزان فاصله مورد نیاز را کاهش می ‌دهد اما تطبیق‌پذیری دوچرخه را هم کاهش می ‌دهد.

 

مقایسه دوچرخه سایکلوکراس  (Cyclo Cross) با گرول (Gravel)

دوچرخه های سایکلوکراس

براکت پایین بالاتر برای افزایش فاصله

به طور خاص برای مسابقات رقابتی طراحی شده است

سریع و فوق العاده پاسخگو

حداکثر عرض تایر 33 میلی متر

فاصله تایر کمتر

محدوده کوچکتر دنده

برای سرعت ساخته شده است

 

دوچرخه های سنگریزه یا خاکی (Gravel Bike)

افزایش عاج لاستیک

توانایی تردد در مسیرهای شدید خارج از جاده را دارد

شتاب آهسته با کنترل بیشتر

فاصله بین دو محور طولانی تر

کمی راحت تر و مناسب برای مسابقات مسافت طولانی است

 

دوچرخه شهری یا دوچرخه کوهستان؟ آیا از دوچرخه کوهستان می‌توان در شهر استفاده کرد؟

 

از دوچرخه های سایکلوکراس در چه مسابقاتی استفاده می شود؟

همانطور که گفتیم، دوچرخه ‌های سایکلوکراس دوچرخه‌ هایی هستند که برای مسابقات چالش برانگیز مسافت کوتاه سایکلوکراس یا CX ساخته شده‌اند. مسابقات دوچرخه سواری سایکلوکراس معمولا در پاییز یا در زمستان برگزار می شود.

اگرچه مسابقات سایکلوکراس معمولا در فصل زمستان برگزار می شود اما از نظر فنی به عنوان یک ورزش زمستانی المپیکی واجد شرایط نیست. این به این دلیل است که المپیک ورزش های زمستانی را به عنوان ورزش هایی توصیف می کند که فقط روی یخ و برف انجام می شوند.

UCI  مدت هاست که تلاش می کند ورزش خود را به عنوان یک ورزش المپیکی ثبت کند و همچنان هم بر فعالیت خود ادامه می دهد.

UCI  در حال حاضر میزبان مسابقات قهرمانی جهان سایکلوکراس و جام جهانی است. همچنین مسابقات دیگری مانند  Cyclo-cross Super-Prestigeرا هم میزبانی می کند که یک رقابت هشت دور است که در طول فصل CX برگزار می شود.

Super-Prestige تحت سلطه دوچرخه سواران بلژیکی است و از آنجایی که بخشی از مسابقات در کشورشان برگزار می شود سود زیادی می برند. در 20 سال گذشته 15 بار مقام اول به یک دوچرخه سوار بلژیکی رسیده است!

 

کثیف شدن لباس در مسابقات سایکلوکراس - آیبایک

 

مزایای دوچرخه های سایکلوکراس

دوچرخه های Cyclo-cross هیجان زیادی را به دنیای دوچرخه سواری می آورند. برخی از مزایای مرتبط با دوچرخه های سایکلوکراس شامل انعطاف پذیری آن ها در زمین های مختلف به دلیل لاستیک های عاج دار پهن تر و ترمزهای دیسکی قدرتمند است.

دوچرخه‌های Cyclo-cross همچنین یک تمرین پیشرفته قلبی عروقی برای افرادی است که از ورزش و رقابت لذت می ‌برند. این دوچرخه های هیجان انگیز  هم برای تمرین و ورزش مناسب هستند و هم در مسابقات رقابتی به خوبی کار می کنند.

 

خطرات دوچرخه های سایکلوکراس

همانطور که می دانید این دوچرخه ها هیجان سواری بالایی دارند و همین باعث می شود تا کمی هم احتمال خطر داشته باشند. همانطور که گفتیم، مسابقات سایکلوکراس دارای موانع دشواری است که می تواند خطر تصادف را افزایش دهد. اگرچه صدمات شدید در این ورزش رایج نیست زیرا بیشتر زمین از گل، برف و شن نرم‌ است اما آسیب های جزئی ممکن است رخ دهد. پس باید حتما از کلاه ایمنی استفاده کنید و یک جعبه کمک های اولیه همراه دوچرخه خود داشته باشید!

 

لوازم دوچرخه کوهستان + هر آنچه که نیاز دارید

 

هنگام دوچرخه سواری سایکلوکراس چه بپوشیم

دوچرخه سواری در سرما بسیار سخت است. اگر در مسابقات سایکلوکراس شرکت می کنید، در گل و لای غرق خواهید شد. در حالی که ممکن است این مورد برای همه رخ ندهد، لباس های مختلفی وجود دارد که می توانید برای آسان کردن این کار برای خودتان استفاده کنید!

در حین رقابت، تقریبا همیشه نوعی کت و شلوار پوستی خواهید داشت. پیراهن‌ های یک تکه انتخابی محبوب در بین دوچرخه‌سواران CX هستند زیرا تمایلی به داشتن جیب ندارند که می‌ تواند به راحتی دست و پا گیر باشد.

بسیاری از دوچرخه سواران نیز استفاده از دستکش های ضد باد یا ضد آب را انتخاب می کنند که به گرم نگه داشتن دست ها در حین مسابقه کمک می کند. علاوه بر این، پیراهن های آستین بلند ایده خوبی هستند زیرا به گرم نگه داشتن بازوها در حین دوچرخه سواری کمک می کنند.

کفش‌های مقاوم در برابر گل و لای که دارای کفی چسبنده هستند نیز انتخابی عالی برای کاهش احتمال لیز خوردن هنگام عبور از موانع هستند.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

اگر هنوز هم فکر می کنید که درباره ی دوچرخه های سایکلوکراس اطلاعاتی ندارید و یا هنوز جواب این سوال را که “دوچرخه سایکلوکراس چیست؟” را نفهمیده اید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را از ابتدا بخوانید. در غیر این صورت امیدواریم که به تمام سوالاتتان مربوط به سایکلوکراس پاسخ داده باشیم، اما اگر هنوز هم جواب سوالتان را پیدا نکرده اید می توانید با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

به نظر ما، اگر به فکر شرکت در مسابقات سایکلوکراس نیستید، بهتر است به سراغ دوچرخه های کوهستانی بروید. تفاوت زیادی بین این دو سبک دوچرخه وجود ندارد اما دوچرخه های سایکلوکراس محدودیت بیشتری دارند.

دوچرخه‌ های سایکلوکراس نسبتاً گران قیمت هستند بنابراین یادتان باشد زمانی که از دوچرخه خود فاصله می گیرید حتما آن را قفل کنید.

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظر خود را بنویسید