راهنمای کامل پدال های قفل شو و انواع آن ها

راهنما و آموزش کامل پدال های قفل شو یا گیره دار دوچرخه - آیبایک

راهنمای کامل پدال های قفل شو و انواع آن ها

پدال های قفل شوی دوچرخه همان پدال هایی هستند که با کفش گیره دار مچ می شوند و ثبات آن ها تضمین می کنند. اصطلاح پدال قفل شو یا گیره دار این نوع پدال را از پدال های رایج قدیمی متمایز می کند. پدال های قدیمی یا به صورت صاف یا به صورت یک پست در قسمت پنجه بودند که باعث می شد پای شما لیز نخورد. همچنین کاملا با پدال های تخت و صاف سیستم متفاوتی دارد.

اگر چه استفاده از این نوع پدال با کفش گیره دار ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد (گاهی اوقات ممکن است در حین یادگیری زمین بخورید) اما پدال های قفل شو مزایایی مانند راندمان بالای رکاب زدن، انتقال قدرت و کنترل کلی دوچرخه را به همراه دارد.

اگر تا اینجای کار با ما همراه بودید و علاقه دارید تا ادامه مقاله را بخوانید، آماده هستید تا قدم بعدی را در دوچرخه سواری بردارید و به سطح بعدی یعنی استفاده از پدال های قفل شو بروید. در این مقاله نحوه نصب پدال های قفل شو و راهنمای مختصری در مورد رایج ترین انواع پدال را بررسی می کنیم.

 

نحوه نصب و جداکردن پدال های قفل شو

ابتدا باید پدال های قدیمی خود را با استفاده از آچار پدال یا آلن با اندازه صحیح (که به آچار شش گوش معروف است، اکثراً 6 یا 8 میلی متری هستند) جدا کنید.

برای این کار کافیست در قسمت پشت پدال جایی که به بازویی وصل می شود، پیچ را با آچار آلن باز کنید. رزوه پدال‌ ها طوری طراحی شده اند که در جهتی که پدال می ‌زنید سفت می‌ شود تا از باز شدن پدال ‌ها در حین سوار شدن جلوگیری کند. با استفاده از نکاتی که گفته شد باید پیچ پدال را به سمت خلاف جهت پدال زدن بچرخانید تا پدال های قدیمی خود را با موفقیت جدا کنید.

اینکه چقدر راحت پدال ها را بردارید بستگی به نحوه نصب آنها دارد (مثلا آیا روغن کاری شده بودند یا محکم بسته شده بودند). اگر ازآچار آلن یا ابزارهای دیگر استفاده می کنید، ممکن است متوجه شوید که نمی توانید به راحتی پدال ها را شل کنید، اینجاست که باید قدر آچار مخصوص پدال را بدانید. از عکس این روش برای نصب کردن پدال ‌های قفل شو استفاده کنید.

 

نصب گیره

برای استفاده از سیستم پدال قفل شویی که انتخاب می کنید، به یک جفت کفش دوچرخه سواری مناسب (2 پیچ یا 3 پیچ) نیاز دارید. هنگامی که کفشتان را انتخاب کردید کافیست گیره ها را در انتهای کفشتان نصب کنید سپس آن ها را با پدال درگیر کنید.

برای نصب گیره روی کفش خود، دقیقاً محل قرار دادن آن را مشخص کنید. همه کفش های قفل شو، محدوده وسیعی از قرار گرفتن گیره از جلو به عقب، و دامنه محدوتر پهلوهای کفش را در نزدیکی پنجه کفش ارائه می‌ دهند (شما باید برای نصب آن ها به دستورالعمل های سازنده مراجعه کنید).

تنظیم قرارگیری گیره بر روی کفشتان به ترجیحات شخصی، راحتی و بیومکانیک بدنتان بستگی دارد. در حالت ایده‌آل، بهتر است فردی که تخصص دارد این کار را برای شما انجام دهد تا منجر به ناراحتی  یا مشکلات مزمن نشود.

سیستم‌ کفش و رکاب های قفل شو معمولاً در هنگام درگیر شدن، محدوده‌ای “شناور” را بین گیره و پدال ارائه می ‌دهند (یعنی یک بخش آزاد بین گیره و پدال وجود دارد که حالت لق زدن ایجاد می کند). این میزان فضای آزاد برای این است که پای شما ‌بتواند از یک طرف به طرف دیگر بچرخد. این موضوع برای دوچرخه سواران مبتدی بهتر است زیرا راحت تر می توانند پای خود را از روی پدال جدا کنند و کسانی که مشکلات مفصلی دارند مشکلی برایشان به وجود نمی آید.

 

نحوه صحیح رکاب زدن در دوچرخه سواری + آموزش تصویری

 

از طرف دیگر، برخی از سیستم ‌ها با محدوده شناور صفر عرضه می‌ شوند که جدا کردن آن سخت ‌تر است اما انتقال قدرت و کارایی رکاب‌ زنی بهتری را ارائه می ‌دهد، بنابراین اغلب دوچرخه سواران پیشرفته ‌تر و رقابتی از آن ها استفاده می کنند. محل قرارگیری گیره شما در سیستم هایی که محدوده شناوری صفر دارند باید تا حد امکان دقیق باشد.

هنگام نصب، حتماً پیچ‌ هایی را که گیره را روی کفش محکم می‌ کنند، چرب کنید تا از زنگ زدگی آن‌ ها جلوگیری شود و در صورت لزوم بتوانید آن ها را جابجا کنید. هنگامی که جای گیره مناسب را پیدا کردید، می توانید قسمت بیرونی گیره را با یک نشانگر دائمی روی کف کفش علامت بزنید تا همیشه بتوانید هر بار گیره را دقیقاً در همان نقطه تعویض کنید. (شما بارها گیره خود را تعویض خواهید کرد اما به ندرت پدال های خود را تعویض می کنید زیرا گیره ها هنگام رکاب زدن فرسوده می شوند.)

 

نصب گیره بر روی کفش دوچرخه سواری - آیبایک

 

انواع پدال های قفل شوی دوچرخه

تفاوت اصلی بین سیستم ‌های قفل شو با یکدیگر، نحوه مچ شدن گیره با پدال است. در ادامه برخی از محبوب ‌ترین  پدال‌ های قفل شو را همراه با توضیحات مختصری در مورد آنچه که به شما کمک می‌ کند، بررسی می کنیم.

 

Shimano SPD

شیمانو به خود می بالد که از زمانی که این شرکت برای اولین بار در سال 1990 این نوع پدال را طراحی کرد، آن را تغییر نداده است چرا که اعتقاد دارد بهترین مدل قرار نیست با چیز دیگری ترکیب شود. SPD پدال استاندارد قفل شو برای دوچرخه کوهستان است. استفاده از آن آسان است و دوام بسیار زیادی دارد و در برابر تجمع خاک بهتر از پدال های دوچرخه کورسی مقاومت می کند. گیره های SPD از دو پیچ برای اتصال به کفش استفاده می کنند. پدال‌های SPD معمولاً دو طرفه هستند، به این معنی که می ‌توانید از هر طرف آن را به کفش متصل کنید، اگرچه پدال‌ های هیبریدی هم وجود دارند که یک طرفه هستند و مناسب دوچرخه های توریستی هستند.

گیره های SPD به طور ذاتی دارای مقدار قابل توجهی محدوده شناور هستند اما چیزی که می توانید آن را تنظیم کنید میزان کشش فنر در پدال است. برخلاف گیره‌ های دوچرخه جاده‌ای، گیره‌ های SPD  کوچک‌ تر هستند و در قسمتی فرورفته در پایین کفش قرار می‌گیرند که راه رفتن را بسیار آسان ‌تر می‌کند و همین امر باعث محبوبیت آن ‌ها در بین دوچرخه سواران ساحلی و توریستی شده است. دوچرخه سوارانی که اغلب از دوچرخه خود پیاده می شوند. Shimano همچنین یک پدال قفل شوی مبتدی به نام CLICK’R ارائه می دهد که بسیار مشابه سبک SPD است.

 

پدال قفل شوی دوچرخه شیماند مدل spd - آیبایک

 

Shimano SPD-SL

گیره های SPD-SL از سه پیچ برای اتصال به کفش استفاده می کنند. این گیره ‌ها باعث می شوند راه رفتن با آن ها دشوار شود، به‌ علاوه پیاده‌ روی خیلی سریع‌ تر گیره ها را از بین می ‌برد. این پدال ها پلتفرم وسیعی برای انتقال نیرو و پایداری دوچرخه ارائه می ‌دهند. شیمانو SPD SL دارای سه گیره ست که هر کدام سطح شناوری متفاوتی دارند (0، 2 یا 6 درجه). این پدال‌ های قفل شو برای دوچرخه های‌ کورسی، پیست و سه‌ گانه مناسب است.

 

نحوه صحیح روغن کاری زنجیر و قسمت های مهم دوچرخه

 

LOOK

یکی دیگر از گزینه های محبوب برای دوچرخه کورسی و پیست، پدال قفل شوی Look است. در پدال های لوک از سه پیچ برای اتصال به کفش استفاده می شود، مشابه SPD-SL. در واقع، این Look بود که اولین بار در دهه 80 این سبک از پدال های قفل شو را رایج کرد. گیره ‌ها دارای سه درجه شناوری (0، 4.5 و 9) متفاوت هستند. یکی از ویژگی ‌های خوب گیره ‌های Look این است که آن ها با یک “موقعیت‌ دهنده حافظه” عرضه می‌ شوند تا تعویض آن‌ ها آسان ‌تر شود. این سبک از پدال اغلب برای دوچرخه های ثابت استفاده می شود.

 

پدال قفل شو دوچرخه لوک - آیبایک

 

Crank Brothers

یکی از جایگزین های SPD برای دوچرخه سواران کوهستان و سایر دوچرخه سواران خارج از جاده، سیستم قفل شوی Crankbrothers است. این شرکت همه مدل پدال ارائه می ‌کند، از سبک فوق‌ العاده مینیمالیستی «egg-beater» تا پدال‌های DH. همچنین کفش های جاده ای 3 پیچ قفل شویی می سازد که به شما امکان می دهد از پدال های سبک 2 پیچ برای آن ها استفاده کنید.

 

پدال قفل شو Crank Brothers - آیبایک

 

speedplay

پدال‌های بدون گیره Wahoo Speedplay یک گزینه منحصر به‌ فرد هستند که به ‌طور چشمگیری متفاوت از هر دو سبک SPD و SPD-SL هستند. این پدال ها با شکل گرد و کوچکشان به راحتی قابل تشخیص هستند. Wahoo Speedplay در حال حاضر فقط پدال های قفل شو را برای کفش های دوچرخه سواری جاده ارائه می دهد. این شرکت قبلاً پدال های بدون گیره Frog و SYZR را که با پدال های دو پیچ سازگار بودند، طراحی و تولید می کرد.

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظر خود را بنویسید