13 نکته برای دوچرخه سواری در باران

دوچرخه سواری در باران

13 نکته برای دوچرخه سواری در باران

دوچرخه سواری در باران بخشی از زندگی با دوچرخه، بدون توجه به زمانی از سال است که در آن قرار داریم. این روز ها با نزدیک شدن به فصل پاییز و افزایش بارش برف و باران تصمیم بر آن گرفتیم تا راهنمایی برای دوچرخه سواری در این شرایط و حتی لذت بردن از آن اماده کنیم.

دوچرخه سواری در زیر باران برای بسیاری از دوچرخه سواران آن چنان خوشایند نیست اما صرف نظر از این که علاقه ای به دوچرخه سواری در این شرایط آب و هوایی داشته باشید یا نه، آمادگی برای آن از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که ممکن است در حال دوچرخه سواری در یک روز گرم و آفتابی باشید و باران به طور ناگهانی شروع به باریدن کند.

در اینجا با رعایت کردن مواردی شما می توانید به سواری خود ادامه دهید و حتی از آن لذت بسیار زیادی هم ببرید، هرچه باشد ایرانی ها عاشق برف و باران هستند.

 

1. یک لباس ضد آب تهیه کنید

مهم ترین لباس برای مقابله با باران ژاکت های ضد آب است. یک ژاکت ضد آب و مناسب نه تنها از شما در برابر باران محافظت می‌کند بلکه به تنظیم دمای بدن شما نیز کمک بسیار زیادی می کند.

لباس های گورتکس (Gore Tex) از بهترین لباس های ضد آب است که در ایران هم طرفداران بسیاری دارد. جنس این مدل لباس ها از ماده‌ای ضد آب و تنفس پذیر ساخته شده که قابلیت تنفس پذیری آن باعث شده هنگام ورزش های استقامتی و تنفسی بدنتان بیش از حد گرم نشود.

همچنین می توانید از یک بارانی نازک تر نیز استفاده کنید اگرچه در باران مداوم یا بسیار شدید از بین می رود اما انتخاب خوبی برای روزهای بارانی معمولی است.

 

لباس ضدآب دوچرخه

2. استفاده از گلگیرها

با این که گلگیرها ممکن است ظاهر فوق العاده ای برای دوچرخه شما نداشته باشند، اما همیشه ضروری هستند. از پاها، ساق پا و پشت شما در برابر گل و لای آب های کثیف جلوگیری می‌کنند (در صورتی که چرخ های بدون گلگیر آب و گل و لای را به راحتی همه جا پخش می کنند.).

حتی با وجود تمام شدن باران، جاده ها همچنان خیس می مانند در اینصورت چرخ ها باز با پخش کردن همان آب کثیف، هم شمارا کثیف می کنند هم خیس نگهتان می دارند.

با خرید یک فلپ (Flap) و افزودن به گلگیر جلو می توانید از این بابت اطمینان بیشتری کسب کنید.

 

3. استفاده از کفش و دستکش مخصوص

باید سعی کنید بدن خود را گرم نگه دارید تا تعادل دمایی بدنتان بهم نریزد با اینحال وقتی دست و پاهای شما خیس و سرد شوند گرمای بدنتان را از دست می دهید و احساس سرما و ناراحتی می کنید. پس بهترین انتخاب در اینجا یک کفش و دستکش مناسب برای شماست تا این قسمت های انتهایی بدنتان را پوشش دهند.

در انتخاب کفش های ضدآبتان باید به وزن آن توجه بسیاری کنید.

دستکش های دوچرخه سواری باید ضخامت زیادی نداشته باشند و در عین حال ضد آب باشند تا مانع کنترل دوچرخه نشوند. باید بتوانید ترمزها و دنده ها را از زیر همه ی این موارد حس کنید. دستکش های نئوپرن از فراوان ترین مدل های ضد آب می باشند که به شما امکان دوچرخه سواری راحت را با همه این موارد می‌دهند.

 

4. از چربی گیر زنجیر استفاده کنید

بعد از یک بارندگی حسابی باید یک دوش بگیرید و خودتان را خشک کنید مانند زنجیر دوچرخه‌تان.

ابتدا چربی گیر را بر روی زنجیر دوچرخه خود بزنید و چند دقیقه صبر کنید سپس آن را با پارچه‌ای خشک کنید. سپس چند قطره روان کننده به آن بزنید تا آن را برای سواری بعد آماده کنید. این کار طول عمر زنجیر دوچرخه‌تان را دو برابر می‌کند.

 

چربی گیر دوچرخه

5. کلاه دوچرخه سواری بپوشید

دریچه های هوا در کلاه ایمنی بیشتر در گرما بهتر عمل میکنند تا در شرایط بارانی. یک کلاه دوچرخه سواری ارزان تهیه کنید و آن را زیر کلاه ایمنی خود قرار دهید. زیرا هم گرما را حفظ میکند و هم محافظت بیشتری از سر و چشمان انجام می دهد.

هم چنین می توانید از کلاه های جمجمه ای (skull cap) یا کلاه های ایمنی تنفسی استفاده کنید چرا که دارای روکش پلاستیکی با دریچه های کمتر هستند.

 

 همچنین برای تهیه انواع مدل ها می توانید به فروشگاه اینترنتی ما مراجعه نمایید:  خرید انواع کلاه دوچرخه سواری

 

6. پرهیز از محل های جمع شدن آب

از ایستادن و رفتن در محل هایی که آب در آن جمع شده است پرهیز کنید چرا که نمی دانید زیر آن ها چه چیزی ممکن است باشد. ممکن است یه گودال کوچک باشد و یا یک چاه عمیق.

تنهای هنگامی می توانید از آب های راکد عبور کنید که بتوانید به وضوح زیر آن ها را مشاهده کنید.

 

7. بررسی لاستیک ها و کاهش فشار

آب باران انواع و اقسام مواد و آلودگی ها را با خود به جاده ها می آورد و زمانی که چرخ دوچرخه شما خیس می شود بیشتر از حد معمول این موارد را به خود جذب می کند.

بعد از هربار دوچرخه سواری به سرعت لاستیک های خود را بررسی کنید تا سنگ چخماق، شیشه و بقایای دیگر جذب لاستیک هایتان نشده باشد. هم چنین شیار های لاستیک خود را به دقت بررسی کنید.

از لاستیک های 25c استفاده نکنید و فشار کمی وارد کنید. بهترین کار این است که در پاییز و زمستان از تایر های سنگین با آج ضخیم تر استفاده کنیم.

استفاده از لاستیک های با فشار کم سطح شما را افزایش می دهند بنابراین می توانید کنترل بهتری روی دوچرخه خود داشته باشید.

 

 خرید تایر و تیوب از فروشگاه اینترنتی آیبایک

 

8. از کیسه های پلاستیکی استفاده کنید

اگر در حال سواری در زیر باران هستید هیچ چیزی نمی تواند پاهای شما را به طور کامل خشک نگه دارد.ممکن است یا از روی کفش یا از زیر آن وارد کفشتان شود.

یک گزینه ی ارزان و مقرون به صرفه این است که روی جورابتان یک پلاستیک بچسبانید  بعد روی هر دو یک جوراب جذب و چسبان و در نهایت کفش های خود را بپوشید.

جوراب هایی که برای هوای بارانی ساخته شده اند را می توانید از فروشگاه های پوشاک ورزشی تهیه کنید.

 

جوراب ضد آب دوچرخه سواری

9. استفاده از چراغ ها

چراغ های LED با کیفیت و سبک بسیار زیادی وجود دارند که می توانید از آن ها بر روی دوچرخه خود استفاده کنید. همچنین هنگام دوچرخه سواری در شب می توانید از چراغ های چشمک زن نیز استفاده کنید.

 

خرید انواع مدل های چراغ دوچرخه

 

10. لغزندگی جاده ها

بعد از باران سطوح جاده ها غالبا لغزنده هستند پس حتما با سرعت کم به مسیر خود ادامه دهید.

خودرو ها و کامیون ها روغن و بقایای این موارد را در جاده ها باقفی می گذارند و راهی هم برای شناختن و یا دیدن آن ها وجود ندارد. گاهی اوقات می توانید یک حالت قوس رنگین کمانی را روی قیر جاده ها ببینید که باز کمی به شما کمک خواهد کرد.

 

دوچرخه سواری در باران

11. ترمز به موقع

شن، ماسه، آب و چربی باعث کاهش کارایی ترمز شما می شود به ویژه در روزهای بارانی. در این مواقع باید زود تر از حالت عادی و به آرامی ترمز کنید مخصوصا در پیچ ها. رینگ و لنت های خود را قبل و بعد از سواری نیز بررسی کنید چرا که در شرایط نامناسب سریعتر کارایی خود را از دست می دهند.

 

12. از چشمان خود محافظت کنید

از عینک هایی با لنزهای تیره در این روز ها استفاده نکنید. بسیاری از تولیدکنندگان عینک دوچرخه از لنز های شفاف، کهربایی و یا زرد برای شریطی با نور کم تولید می کنند. این مدل عینک ها در این شرایط بهترین انتخاب برای شما هستند.

 

13. وسایل الکترونیکی

معمولا GPSها و رایانه های دوچرخه ضد آب هستند ولی تلفن و بقیه موارد خب اینگونه نیستند. تلفن و هرچیزی که می خواهید آن ها را خشک نگهدارید در یک کیف ضدآب و یا کیف پول قرار دهید.

 

 

همچنین توصیه شده برای شما:

 

از پوشاک و لوازم ایمنی دوچرخه چه می دانید؟

فواید دوچرخه کوهستان

لوازم جانبی دوچرخه چه مزایایی دارد؟

7 راهکار جلوگیری از سرقت دوچرخه

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]
به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظرات (2)

[…] شاید دوست داشته باشید بخوانید: 13 نکته برای دوچرخه سواری در باران! […]

[…] بهتر است بخوانید: 13 نکته برای دوچرخه سواری در هوای بارانی! […]