سایزبندی دوچرخه و اهمیت انتخاب درست آن

فواید سایزبندی دوچرخه

سایزبندی دوچرخه و اهمیت انتخاب درست آن

انتخاب صحیح سایز دوچرخه

انتخاب سایزبندی دوچرخه همراه یکی از دغدغه های خریداران و حتی فروشندگان است با این حال مقاله ای برای شما تهیه کرده ایم تا راهنمایتان باشد. این مطلب می‌تواند به شما در انتخاب بهتر سایز دوچرخه کمک کند.

فواید سایزبندی دوچرخه از جمله موضوعاتی است که هم برای حرفه‌ای‌ها و هم خریداران و فروشندگان دوچرخه، دارای اهمیت است. اینکه کالای ورزشی پرکاربرد، سایزی متناسب با کاربر داشته باشد، از جهات مختلف دارای اهمیت است.

این مطلب ضمن بررسی نحوه سایزبندی دوچرخه، با شما درباره موارد زیر سخن می‌گوید:

  • تاثیر انتخاب سایز مناسب در کاربرد بهینه دوچرخه
  • انتخاب دوچرخه بر اساس سایز و تاثیر آن در سهولت کار فروشنده
  • اثرات نامطلوب کاربرد دوچرخه با سایز نامتعارف بر سلامتی جسمی و خطرات آن در هنگام راندن
  • رابطه بین سایزبندی دوچرخه و خرید اینترنتی

با ما تا انتهای این نوشتار همراهی کنید تا پاسخ به این پرسش‌ها را با هم پیدا کنیم.

صنعت تولید و بازار فروش دوچرخه سابقه‌ای دیرینه‌ دارد. این وسیله نقلیه غیر موتوری، به‌دلایل مختلف از محبوبیت ویژه‌ای بین عموم مردم برخوردار است. با این وجود، تا چند دهه پیش از این، تولید و فروش دوچرخه، به‌شکل غیر حرفه ای انجام میشد و از سایز بندی این محصول، به شکل امروزی آن خبر چندانی نبود.

بسیاری از میانسالان امروزی، خاطراتی از دوچرخه سواری با نمونه‌هایی بسیار بزرگتر از قد و اندازه خود دارند. برای کودکان نیز، در آن دوران لوازم ورزشی و دوچرخه‌هایی متناسب با جثه و هیکل آنها، تولید و عرضه نمی‌شد.

با پیشرفت صنعت دوچرخه سازی و تنوع یافتن محصولات تولیدی، انواع دوچرخه در سایز بندی متنوع و هماهنگ با آناتومی افراد مختلف تولید و وارد بازارهای فروش شد.

امروزه برای سنین مختلف از کودک تا بزرگسال، دوچرخه‌هایی با ساختار و سایز بندی مناسب تولید می‌شود. جهت بانوان نیز دوچرخه‌هایی با سایز بندی مخصوص و متناسب با ساختار بدنی آنها تولید می‌شود. آنچه این موضوع را جالب و کاربردی می‌کند، تنها تفاوت در اندازه این محصولات نیست. بلکه فیزیک این وسایل نقلیه نیز، متناسب با شرایط جسمی و سن کاربران تنظیم می‌شود.

در ادامه مطلب، تاثیر فواید سایزبندی دوچرخه را در کاربرد بهتر آن بررسی می‌کنیم.

 

اندازه های مختلف دوچرخه

سایز نامناسب دوچرخه چه تاثیری بر کیفیت دوچرخه سواری ما دارد؟

اگر اهل دوچرخه سواری باشید، به‌خوبی می‌دانید عدم تناسب اندازه این وسیله برای کاربر آن تا چه حد آزار دهنده است. مشکلی که می‌تواند به خستگی زودرس فرد انجامیده و یک دوچرخه سواری لذت‌بخش را به کاری خسته کننده و کسالت‌آور تبدیل کند. این عدم تناسب در هر دو حالت کوچک یا بزرگ بودن بیش از حد دوچرخه، مشکل‌زا خواهد بود.

در جاده و خیابان، همه اتفاقات قابل پیش‌بینی نیستند. چه بسا با یک چرخش یا نیش ترمز ساده، جان دوچرخه سواری به‌خطر بیفتد یا از خطر نجات یابد. به همین دلیل، رانندگان هر وسیله نقلیه، باید بتوانند کنترل آن را کاملا به‌دست گرفته و از ریسک و رانندگی پر خطر، اجتناب کنند.

از فواید سایزبندی دوچرخه یکی هم تسلط فرد راننده هنگام دوچرخه سواری است. در نبود این شرط مهم، و در صورت پیشامد شرایط غیر منتظره، فرد نخواهد توانست کنترل وسیله نقلیه خود را در دست بگیرد.

پس اگر قصد راندن با دوچرخه در خیابان‌های شلوغ یا جاده را دارید، توصیه می‌شود حتما از موردی با سایز مناسب استفاده کنید. علاوه بر عوارض جسمی که برای رعایت نکردن این مورد شمردیم، خطر تصادف نیز، در چنین شرایطی افزایش می‌یابد.

 

سایز بندی دوچرخه چگونه انجام می‌شود؟

دوچرخه هر فرد، مانند لباس او باید با اندامش تناسب داشته باشد. اما چگونه می‌توان از این سایز بندی را اطلاع یافت و دوچرخه مناسبی خرید؟

این کار به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. معمول‌ترین این روش‌ها، مقایسه ارتفاع قد و طول دست‌های فرد با دوچرخه است. مراجعه به جدول‌های مخصوص سایز بندی دوچرخه برای کودکان، بزرگسالان و بانوان نیز راه دیگری برای انجام این کار است. نرم‌افزارهای ویژه‌ای هم برای انجام این کار ابداع شده که می‌توان با کمک آنها، از فواید سایزبندی دوچرخه استفاده کرد. برخی شرکت‌های سازنده دوچرخه هم، چارت‌هایی برای سایز بندی تولیدات خود ارائه می‌کنند. با استفاده از این جداول می‌توان نمونه مناسب را انتخاب کرد. این روش معمولا نتایج بهتری را برای کاربران در پی دارد.

راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

 

دوچرخه و اندازه مناسب آن

مشکلات ناشی از سوار شدن بر دوچرخه‌ با سایز کوچک:

دوچرخه‌هایی با سایز کوچکتر از اندازه مناسب، باعث جمع شدن پاها و خم شدن بیش از اندازه زانوها هنگام سواری می‌شود. هم‌چنین کمر فرد بر روی دوچرخه‌ای با اندازه کوتاهتر از حد لازم، بر روی فرمان خم می‌شود. هر دو این موارد در دراز مدت، به خمیدگی، درد در ناحیه کمر و زانو و مشکلات جسمانی مختلف ختم می‌شوند. فشار ناشی از این خم شدن هم‌چنین، به شکم و اعضای داخلی بدن فشار آورده و می‌تواند عوارضی ایجاد کند.

 

دوچرخه با سایز بزرگ، چگونه بر بدن فرد هنگام دوچرخه سواری اثر می‌گذارد؟

این فقط کوچک بودن دوچرخه نیست که مضر بوده و به بدن آسیب می‌زند. بلکه دوچرخه هایی با سایز بیش از حد بزرگ هم، مناسب نیستند.

در این مورد، مشکل معمولا برای کودکانی پیش می‌آید که از دوچرخه‌های بزرگسالان استفاده می‌کنند. هم‌چنین برای افرادی با قد و قامت کوتاه که با نمونه‌ای با سایز نامناسب دوچرخه سواری می‌کنند. در چنین شرایطی، فرد برای رسیدن پاها به پدال، مجبور به کشیدن بیش از حد بدن خود می‌شود. تکرار این کار به درد عضلات پا و ناحیه پایینی کمر و ستون مهره، منجر می‌شود. از فواید سایز بندی دوچرخه، یکی هم پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی است.

زیاد بودن طول بدنه دوچرخه هم ایراد دیگری است که فرد کوتاه قد را مجبور می‌کند تا برای رسیدن به فرمان، میان تنه خود را تا حد امکان به‌طرف جلو کشیده و متمایل کند. مجموعه این عوامل، نه تنها از لذت دوچرخه سواری کم می‌کند، بلکه در صورت استمرار، مشکلات و دردهای جسمانی هم برای دوچرخه سوار ایجاد می‌کند. از فواید سایزبندی دوچرخه این است که لذت و اطمینان راندن این وسیله را دوچندان می‌کند.

 

آیا سایز بندی دوچرخه در همه محصولات یکسان است؟

پاسخ این پرسش منفی است. اکثر شرکت‌های سازنده دوچرخه، آن را در سه سایز اصلی کوچک، متوسط و بزرگ ارائه می‌دهند. با این حال، چارت اندازه‌‌های تولید این محصولات در همه آنها یکسان نیست. درست مانند سایزبندی کفش و لباس‌های موجود در بازار،که علیرغم داشتن اعداد مشابه، قدری با هم متفاوتند.

این نکته باعث شده تا فواید سایزبندی دوچرخه، از طرف برخی افراد زیر سوال برود. اما آنچه بدیهی است انجام تنظیمات اندازه در هر دوچرخه، برای فرد کاربر، لازم و مفید است.

سایز کوچک دوچرخه

فرق سایز بندی دوچرخه با تنظیم اندازه آن چه تفاوتی دارد؟

اندام‌های افراد مختلف، از نظر کشیدگی و ارتفاع، با هم متفاوت است. بعضی افراد بالا تنه‌های کوتاه و پاهای کشیده‌تری دارند و برای عده‌ای این نسبت، معکوس است. در بانوان هم نسبت‌های خاص و متفاوتی نسبت به آقایان، بین دست‌ها و پاها برقرار است. در مورد کودکان نیز، ملاک اصلی اندازه جثه و دست و پاها و نه سن آنهاست.

هنگام خرید دوچرخه و برای استفاده بهینه از فواید سایزبندی دوچرخه، لازم است این موارد را در نظر داشته و نزدیک‌ترین سایز به جثه خود را انتخاب نماییم.

پس از خرید دوچرخه نیز، باید تنظیمات لازم را بر روی آن اعمال کنیم. تا جایی که دست و پاهای کاربر، به‌خوبی روی فرمان و پدال دوچرخه سوار شده و مسلط گردد.

برای کودک نیز، ضمن انتخاب نزدیکترین سایز بندی با اندام‌های او، انجام تنظیمات ضروری است. بدیهی است با رشد کودک، تا مدتها می‌توان از همان دوچرخه با تنظیمات جدید استفاده کرد.

تذکر مهم: تنظیم انواع دوچرخه شهری، کوهستان، دوچرخه کودک و انواع ویژه بانوان، فرق اساسی با هم دارد. به این ترتیب تنظیم دقیق آنها، کاری فنی بوده و نباید سرخود و بدون اطلاعات کافی انجام شود. این کار به‌ویژه در مورد دوچرخه‌های مسابقه، به‌صورت تخصصی و بر روی تک‌تک بخش‌های دوچرخه انجام می‌گیرد.

دوچرخه سواری و سایز مناسب

فواید سایز بندی دوچرخه برای فروشنده چیست؟

خرید و فروش دوچرخه، مانند هر کالای ورزشی دیگر کار حساس و دقیقی است. انتخاب و خرید مورد مناسب دوچرخه، همانقدر که برای مشتری با لذت و رضایت همراه است، فروشنده را نیز شاد و راضی می‌کند. اما فروش دوچرخه بر مبنای سایز بندی، علاوه بر راحتی، کار فروش را با موفقیت همراه می‌کند.

یک فروشنده حرفه‌ای، قادر است با روش‌های مختلف دوچرخه‌ای با سایز مناسب را تشخیص داده و به مشتری پیشنهاد کند. انجام صحیح این بخش از انتخاب، نه تنها در هنگام خرید دوچرخه، بلکه در تمام دوران استفاده از آن نیز بسیار مهم است.

 

سایز بندی دوچرخه و فروش اینترنتی

وجود سایز بندی استاندارد در انواع دوچرخه، به‌ویژه در هنگام فروش این کالا بسیار مفید و ضروری است. هنگامی که دوچرخه را از راه دور و بنا بر انتخاب اینترنتی خریداری می‌کنیم، فواید سایزبندی دوچرخه، به‌خوبی مشخص می‌شود. در چنین شرایطی، با دادن اطلاعات کافی به فروشنده یا کارشناس فروش، می‌توانیم مورد مناسبی را انتخاب و خریداری نماییم.

 

کلام پایانی…

در این مطلب از مزایا و فواید سایزبندی دوچرخه سخن گفتیم. سپس موارد منفی انتخاب دوچرخه بدون مراعات سایز بندی را مرور کردیم. هم‌چنین، دلیل سهولت کار فروشنده آگاه به سایز بندی دوچرخه را دریافتیم. با مزایای اطلاع‌رسانی در مورد سایز بندی در خرید دوچرخه آگاه شدیم و خطرات و آسیب‌های ناشی از کاربرد آن با اندازه نامناسب را هشدار دادیم.

هم‌چنین سهولت خرید دوچرخه با سایز مناسب را از طریق اینترنت، بررسی کردیم.

در انتها نیز دریافتیم که یک فروشنده حرفه‌ای، می‌تواند با شناخت کامل نسبت به فواید سایزبندی دوچرخه، پیشنهادهای مناسبی برای افراد مختلف، جهت خرید این کالای ورزشی، ارائه دهد.

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظرات (4)

[…] شاید مورد استفاده‌تان بود: سایزبندی دوچرخه و اهمیت انتخاب درست آن […]

[…] شاید دوست داشته باشید: سایزبندی دوچرخه و اهمیت انتخاب درست آن! […]

[…] حتما بخوانید: سایزبندی دوچرخه و اهمیت انتخاب درست آن! […]

[…] بهتر است بخوانید: اهمیت سایزبندی دوچرخه! […]

نظر خود را بنویسید