جاینت، بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی دوچرخه جهان

درباره ی جاینت

جاینت، بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی دوچرخه جهان

جاینت (Giant) ، بزرگ‌ترین تولید کننده ی دوچرخه در جهان

دوچرخه ها همواره از محبوب ترین وسایل حمل و نقل میان مردم هستند چرا که هم می توان از ترافیک ها دوری کرد و هم هزینه آنچنانی به همراه ندارند و کاملا بدون سوخت کار می کنند.

اگر در بازار به دنبال خرید دوچرخه باشید، قطعا نام بیشترین برندی که به گوشتان می خورد برند جاینت (Giant) است. اما چرا این شرکت توانسته این حجم از محبوبیت را بدست بیاورد؟ اصلا دوچرخه های جاینت (Giant) ساخت کدام کشور هستند؟

ابتدا بیایید نگاهی به تاریخچه این شرکت عظیم دوچرخه سازی بیندازیم.

شرکت دوچرخه سازی جاینت (Giant) در سال 1972 میلادی (1351 شمسی) در شهر داجیا و شهرستان تایچونگ در تایوان توسط شاه لیو و چند تن از همکاران و دوستانش تاسیس شد. اما پیشرفت بزرگ این شرکت چند سال بعد از یک همکاری بزرگ رخ داد.

شویین یکی از قدیمی ترین و معروف ترین شرکت های بزرگ دوچرخه سازی بود. این شرکت در سال 1895 میلادی (1274 شمسی) در شیکاگو توسط یک مهندس مکانیک آلمانی به نام اگناز شویین تاسیس شد.

در قرن بیستم این شرکت 87 درصد از بازار دوچرخه آمریکا را در دست داشت و هنوز هم به عنوان پدر دوچرخه سازی نوین آن را می شناسند.

اما پیشرفت بزرگ دوچرخه های جاینت (Giant) این بود که چند سال بعد از تاسیس با شرکت شویین برای تولید دوچرخه هایی تحت نام تجاری دیگر و لیبل های خصوصی مذاکره کرد.

با گذشت زمان جاینت (Giant) شروع به امضای قراردادهای جدید و بدست آوردن بازار فروش خود در زمینه دوچرخه کرد و با گسترش سریع توانست با دیگر شرکت های دوچرخه سازی همکاری های مشترکی انجام دهد که باعث تحولی شگرف در بازارهای اروپا شد.

 

دوچرخه جاینت

 

جاینت (Giant) در بیش از 50 کشور با 12000 فروشگاه خرده فروشی تا سال 2018، درآمدی بالغ بر 1.9 میلیارد دلار داشت.

در سال 2020 با همه گیری ویروس کرونا تقاضا برای خرید دوچرخه های جاینت (Giant) افزایش پیدا کرد چرا که مردم به خاطر ترس از ابتلا به ویروس کرونا در اتوبوس ها و قطارهای شلوغ و نیاز به فعالیت در فضای باز، شروع به خرید دوچرخه کردند. در همین زمان جاینت (Giant) بزرگ‌ترین کارخانه خود را در اتحادیه اروپا ساخت.

جاینت (Giant) یک شرکت بزرگ با طیف سرسام آوری از لوازم جانبی و دوچرخه است. محال است آنچه را که در جست و جوی آن هستید در فهرست این غول بزرگ پیدا نکنید. جاینت شرکتی است که انبوهی از دوچرخه های با کیفیت را تولید می کند و حتی چندین برند فرعی نیز دارد.

شرکت جاینت (Giant) ابتدا به طراحی دوچرخه هایی از جنس آلیاژ آلومینیوم 6061 (ALUXX) با یک تیغه و یک صندلی پرداخت که با دقت فراوانی طراحی شده بودند تا مقاومت هوا را کاهش دهند.

در سال 2003 آنها اولین قاب TCR فیبر کربنی خود را معرفی کرد و در سال 2006 یک کربن درجه بالاتر به این کامپوزیت اضافه کرد. در همان سال ، آنها فناوری های دیگری را در انتقال قدرت سیستم تعلیق عقب معرفی کردند و سیستم تعلیق Maestro  را ایجاد کردند (پلتفرمی که از مجموعه ای از چهار نقطه محوری و دو اتصال برای ایجاد یک نقطه محوری شناور استفاده می کند که با هدف کاهش پدال، چرخ عقب را برای حرکت عمودی تسهیل می کند.)

در حال حاضر جاینت دوچرخه های خود را بر اساس کاربری زیر طبقه بندی می کند:

 • دوچرخه های جاده
 • X-Road
 • آفرود
 • دوچرخه های الکترونیکی
 • کاربری جوانان

در هر سطح نیز نیز دوچرخه های خود را برای 5 بخش تولید می کند:

مسابقه، استقامت، شهر، کوه و هیبرید.

دوچرخه جاینت مدل TALON3 2021
دوچرخه جاینت مدل TALON3 2021

 

 

دوچرخه های الکترونیکی جاینت معرفی شده در سال 2016 ، دارای سیستم درایو HTC (Hybrid Cycling Technology)، موتور 500 وات یاماها، باتری فریم یکپارچه 400 یا 500 Wh انرژی پک، فناوری سنسور PedalPlus 4 و صفحه نمایش و کنترل RideControl با فناوری بلوتوثی هستند.

Giant Manufacturing Company Limited که بیشتر با نام جاینت (Giant) شناخته می شود بزرگ ترین تولیدکننده دوچرخه در جهان است. جاینت (Giant) (به معنی غول که شایسته نام این شرکت است) مروج اصلی فرهنگ دوچرخه سواری در سراسر جهان است و به تولید دوچرخه های با کیفیت بالا ادامه می دهد.

تاریخچه و جدول زمانی دوچرخه های جاینت:

 • 1987 – اولین دوچرخه های کربنی معرفی شدند.
 • 1995 – جاینت برای اولین بار حمایت از تیم دوچرخه سواری کوهستان را آغاز کرد.
 • 2004 – معرفی سیستم تعلیق Maestro
 • 2008– LIV/GIANT نام تجاری جدید دوچرخه سواری که به زنان دوچرخه سوار اختصاص داده شده است.
 • 2012 – جشن چهل سالگی جاینت
 • 2013 – دوچرخه های 27.5 اینچی به خط اضافه شد
 • 2018 معرفی دوچرخه های جدید Giant Revolt

در سال 1972 ، مهندس تحصیل کرده ژاپنی، شاه لیو و چند دوست، جاینت را در داجیا، شهرستان تایچونگ تایوان تأسیس کردند .

این مهندس که به تازگی شاهد نابودی زمین پرورش ماهی خود در طوفان بود، شرکای خود را جمع آوری کرد تا 100.000 دلار که برای راه اندازی این کسب و کار نیاز بود را جمع آوری کند. یک سرمایه گذار 24 ساله چینی تبار به نام تونی لو، شرکت تجاری خود را به پادشاه لیو فروخت و مالک و مدیر شرکت تازه کار دوچرخه شد. یکی از اولین مشتریان این شرکت West Coast Cycle بود که نتیجه این همکاری تولید محصولی به نام Giant Nishiki بود.

با افزایش تقاضا برای دوچرخه، شویین مجبور شد برای رونق دوچرخه در آمریکا به دیدار تولیدکنندگان ژاپنی برود. در سال 1973، جاینت شروع به همکاری با برخی از بزرگترین شرکت های مطرح صنعت دوچرخه سواری کرد و همکاری با شویین، همه چیز را بهتر کرد.

 

فروشگاه آیبایک و محصولات جاینت
فروشگاه آیبایک و محصولات جاینت

 

بعداً در سال 1977، جاینت اولین ده سرعته خود را به نام Schwinn World تولید کرد که باعث شد شوین واقعا از کیفیت آن تحت تأثیر قرار بگیرد.

در اوایل دهه 80 میلادی، جاینت به طور متوسط ​​سالانه 100.000 دوچرخه برای شوین تولید می کرد. در پاییز 1980، کارگران شوین اعتصاب کردند و نتیجه این اعتصاب افزایش تقاضا برای دوچرخه های جاینت بود.

قدیمی شدن امکانات تولیدی در Schwinn تولید دوچرخه های خود را بسیار دشوارتر کرده و آنها را به شدت به جاینت وابسته کرده بود. این امر آنها را مجبور کرد که تخصص تولید و طراحی خود را به اشتراک بگذارند.

برخی از فعالیت های کارخانه جاینت:

 • این برند در سال 1981 متولد شد
 • تنها در سال 1982، جاینت 130.000 مدل از bmx Schwinn Predators را تا پایان سال تولید کرد، شویین کارخانه شیکاگو را تعطیل کرد و بیشتر تولیدات خود را به جاینت واگذار کرد.
 • در سال 1984، جاینت (Giant) دو دوچرخه کوهستانی به نام های Sierra و High Sierra برای شویین تولید کرد.

همکاری این دو به یک موفقیت بزرگ تبدیل شد. فقط در سه سال، آمار فروش آنها سه برابر شد. در آن سال، جاینت 500.000 دوچرخه ساخت که دو سوم فروش آن مربوط به شویین بود.

 • در سال 1986، جاینت مالک 80 درصد از شویین بود.
 • واضح بود که جاینت دوچرخه های با کیفیت را تولید می کرد، اما نام آنها اعتبار کافی در بازار نداشت. به همین دلیل تعداد کمی از دوچرخه ها نام جاینت را با خود حمل می کردند.

 

شاید دوست داشته باشید: سایزبندی دوچرخه و اهمیت انتخاب درست آن!

 

تونی لو این موضوع را فهمیده بود و در سال 1981 او شروع به تبلیغ نام تجاری Giant کرد. در سال 1986 ، شرکت اصلی جاینت در اروپا راه اندازی شد.

نام تجاری این شرکت مشترکا Schwinn-Giant بود که پس از مذاکرات موفق در سال 1985 این قرارداد را برای جاینت به ارمغان آورد. اگرچه این توافق چندان ثمربخش نبود، اما نقطه عطفی بزرگ در نحوه ارتباط این دو شرکت ایجاد کرد.

چرخ ثروت مدتی به نفع غول چرخید و سپس متوقف شد. شوین این را می دانست و سعی کرد با امضای قرارداد با China Bicycles از آن به نفع خود استفاده کند.

این معامله باعث شد شوین یک سوم سهم و تأسیسات جدید تولیدی خود را دریافت کند اما دیگر دیر شده بود. جاینت (Giant) همچنان با برند خاص خود بر بازار تسلط داشت و از آن زمان همچنان شرکتی است که در دنیای دوچرخه ها شکست نخورده است.

جاینت (Giant) یکی از بزرگترین و موفق ترین کسب و کارهای تایوانی است که با تلاش و پشتکار توانست وارد عرصه ی بین المللی شود و حتی جهان را در صنعت دوچرخه بدست بگیرد و هنوز هم اگر درباره بهترین برند دوچرخه بپرسید نام جاینت بیش‌ترین نامی است که به گوشتان خواهد خورد.

اگر قصد خرید از بهترین و معروف ترین برندهای دوچرخه را دارید می توانید به فروشگاه آیبایک سری بزنید. در آیبایک توانسته ایم بهترین برندهای دوچرخه جهان، مخصوصا برند جاینت (Giant) را در کنار دوچرخه های خود داشته باشیم تا بتوانیم بار دیگر تجربه ای دلنشین برایتان رقم بزنیم.

برای خرید دوچرخه های جاینت به همراه هدیه می توانید از اینجا وارد قسمت فروشگاه شوید.

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظرات (1)

[…] شاید علاقه مند باشید: جاینت، بزرگترین تولیدکننده دوچرخه در جهان! […]

نظر خود را بنویسید