6 نکته که باید درباره‌ی دوچرخه های ساحلی (لاستیک پهن) بدانید!

6 نکته درباره دوچرخه های ساحلی یا لاستیک پهن (فت بایک) - آیبایک

6 نکته که باید درباره‌ی دوچرخه های ساحلی (لاستیک پهن) بدانید!

احتمالا دوچرخه لاستیک پهن یا ساحلی را در خیابان یا مسیرهای دوچرخه سواری دیده‌اید. اکثر دوچرخه سواران از این دوچرخه ها در مسیرهای برفی یا زمین های شنی مانند ساحل استفاده می کنند. فشار تایر این دوچرخه ها باید کمتر از لاستیک های معمولی باشد تا بر روی سطوحی که لاستیک های معمولی دوچرخه کوهستان یا کورسی در آن فرو می رود، توانایی حرکت داشته باشد.

اگر جایی زندگی می کنید که برف زیادی می بارد یا زمین های شنی دارد، یک فت بایک می تواند به شما کمک کند تا با خیال راحت رکاب بزنید. در ادامه 6 نکته که باید هنگام دوچرخه سواری با این دوچرخه های چاق و دوست داشتنی بدانید را جمع آوری کرده ایم.

 

دوچرخه های لاستیک پهن سرعت تناسب اندام شما را افزایش می دهند

نگهداشتن تناسب اندام در زمستان سخت است اما دوچرخه های ساحلی ورزش در فضای باز را  برای شما ممکن می کنند. همچنین آن ها باعث می شوند تا سریع تر به تناسب اندام دلخواه خود برسید. با یک فت بایک می توانید تا 1500 کالری در ساعت آن هم در شرایط نرمال بسوزانید. این مقدار در ساعت بسیار بیشتر از یک ساعت دویدن عادی است.

اگر به ورزش های چندمهارتی (Cross Training) علاقه دارید، دوچرخه سواری با دوچرخه های ساحلی تمام مزایا، مهارت ها و آرامش این ورزش ها را هم برای شما تامین می کند. دوچرخه سواری با فت بایک یکی از زیر مجموعه های ورزش های چند مهارتی است.

دوچرخه های ساحلی را فقط به عنوان یک ورزش چربی سوز زمستانی در نظر نگیرید. در حالی که دارندگان دوچرخه های ساحلی به طور متوسط 110 روز در سال را با دوچرخه لاستیک پهن خود سپری می کنند، برخی از دوچرخه سواران علاقه مند به تعادل و تعلیق این فت بایک های چاق را بسیار دوست دارند و در تمام طول سال از آن ها استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که برخی از دوچرخه های ساحلی امکان تعویض لاستیک با اندازه های دیگر را هم دارند، به این معنی که می توانید یک چرخ با لاستیک لاغر را برای روزهای تابستانی و مسیرهای کوهستانی استفاده کنید.

 

استفاده از دوچرخه ساحلی در ساحل - آیبایک

 

فاکتور Q و لذت دوچرخه سواری جدید

تا به حال در مورد فاکتور Q شنیده اید؟ این فاکتور همان فاصله بین نقاط اتصال پدال روی بازوهای میل لنگ دوچرخه (طبق) است که در دوچرخه های ساحلی بیشتر از سبک های دیگر است. این فاصله برای لاستیک های پهن و کفش های زمستانی بزرگتر که نیاز به فاصله دارند، طراحی شده است. این فاکتور حس سواری جالبی را ایجاد می کند که احتمالاً در هیچ جای دیگری در دنیای دوچرخه ها نخواهید یافت.

 

در هیچ سبک دیگر دوچرخه ای این کاهش فشار تایر را ندیده اید

اینکه دوچرخه شما چقدر خوب در شن یا برف حرکت می کند با PSI لاستیک های شما ارتباط مستقیم دارد. در رابطه با دوچرخه های ساحلی یا فت بایک باید این موضوع را در نظر داشته باشید که فشار لاستیک هایتان حتما در پایین ترین حد استاندارد خود باشد که باعث می شود تا یک حس شناوری لذت بخش را تجربه کنید.

فرمول مشخصی برای تعیین فشار لاستیک یا  PSI شما وجود ندارد. ما پیشنهاد می کنیم که برای محیط های برفی محدوده کلی بین 5 تا 8 psi باشد. برای استفاده از مسیرهای عمومی مانند مسیرهای دوچرخه سواری داخل خیابان یا پیاده رو، بهتر است میزان فشار لاستیکتان 8 تا 12 psi باشد. همچنین برای دوچرخه سواری در شرایط کوهستانی یا صخره ای هم بهتر است که از فشار 14 psi استفاده کنید تا دوچرخه تان آنقدر سبک نباشد که پرواز کند.

در یک مسابقه دوچرخه سواری فت بایک، شرایط برفی می‌ تواند به‌ طور چشمگیری تغییر کند، بنابراین نترسید. در این زمان بهتر است با فشار باد لاستیک خود بازی کنید و آن را کم و زیاد کنید تا بفهمید که فشار باد لاستیک مناسب شرایط محیط حال حاضرتان چقدر است.

 

راهنمای تنظیم فشار باد لاستیک دوچرخه + جدول میزان باد

 

آن ‌ها برای دوچرخه ‌سواری خارج از مسیر بسیار عالی هستند

جو کروز یکی از مشهورترین دوچرخه سواران تور تقریباً همیشه دوچرخه های ساحلی را برای ماجراجویی های خود انتخاب می کند. جو کروز می گوید که با این دوچرخه ها می توان در مکان هایی رکاب زد که با هیچ نوع دیگری دوچرخه نمی توان وارد آن ها شد. این دوچرخه ها اعتماد به نفس بسیار زیادی را به دوچرخه سواران می دهند و برای دوچرخه سواری خارج از جاده بسیار عالی هستند. این دوچرخه تقریباً به هر جایی که می ‌تواند برود می‌ رود. چه چیزی بهتر از این که دوچرخه ای داشته باشید که با آن به هر کجا که علاقه دارید بروید؟ اگر باز هم قرار باشد دوچرخه مورد علاقه ام را انتخاب کنم، قطعا دوچرخه ساحلی اولین انتخاب من است.

او همچنین می گوید که چه با یک مسیر پیاده ‌روی، گذر از رودخانه گل ‌آلود یا سرازیری های خاکی ناهموار روبرو شوید، دوچرخه ‌های ساحلی مانند هیچ دوچرخه دیگری اعتماد به نفستان را تقویت می ‌کنند.

 

ورود به مسابقات آسان است

مسابقه دوچرخه های فت بایک یکی از مسابقاتی است که با استقبال شدیدی رو به رو می شود. شما می توانید به راحتی در مسابقات قهرمانی جهان که هر سال در آمریکا برگزار می شود شرکت کنید. علی رفم اینکه مسابقات جهانی که برگزار می شود بیشتر شبیه یک فستیوال است اما هر کسی می تواند در آن شرکت کند. این رویداد سه روزه چند صد دوچرخه سوار با توانایی های مختلف را به خود جلب می کند.

 

دوچرخه ساحی یا لاستیک پهن (فت بایک) در برف - آیبایک

 

راه های جدید بسیاری برای پوشیدن کیت شما

زمانی که در هوای سرد دوچرخه سواری می کنید باید خلاقانه از لوازم جانبی دوچرخه استفاده کنید. برخی از شرکت های تولیدی دوچرخه سواری شروع به ارائه پوشاک مخصوص دوچرخه های ساحلی کرده اند که افزودن لایه ها را ساده تر می کند. شما همچنین می توانید از تجهیزات سایر سبک های دوچرخه سواری هم در هوای سرد استفاده کنید.

سعی کنید در هوای زمستانی مانند اسکی سواران لباس بپوشید. مثلا بهتر است همیشه دو جفت دستکش، کاور کفش برای روزهای بارانی و زمستانی، کلاه دوچرخه سواری، عینک دوچرخه سواری و گوش گیر زمستانی همراه خود داشته باشید.

اگر از دوچرخه خود برای مسابقات استفاده نمی کنید می توانید از چکمه های ورزشی زمستانی هم استفاده کنید. همچنین کفش های زمستانی دوچرخه سواری هم می تواند انتخاب خوبی برایتان باشد.

کلید راحتی دوچرخه‌ های ساحلی یا لاستیک پهن، گرم کردن سر، پاها و دست ‌ها است. پس سعی کنید روی این نقاط حساس تمرکز کنید و برای کیلومترها دوچرخه سواری آماده شوید.

اگر هوا واقعاً سرد بود، کلاه ایمنی دوچرخه را با کلاه اسکی تعویض کنید.

نکته پایانی هم این است که حتما در فصول سرد سال از بطری های عایق دار استفاده کنید. می توانید آن ها را با چای و عسل پر کنید تا انرژی بیشتری هنگام دوچرخه سواری های خود داشته باشید.

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظرات (1)

ناشناس

این دوچرخه چند میلیون است

نظر خود را بنویسید