6 نکته برای شروع دوچرخه سواری

6 نکته برای شروع دوچرخه سواری

6 نکته برای شروع دوچرخه سواری

6 نکته‌ی ضروری برای شروع دوچرخه سواری (افراد مبتدی)

از بیرون که نگاه می کنیم، دوچرخه سواری ساده به نظر می رسد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که رکاب بزنید، درست است؟ اما اگر برای اولین بار پس از چند سال دوری از دوچرخه بخواهید دوباره دوچرخه سواری را شروع کنید، گاهی اوقات می تواند ترسناک به نظر برسد. ممکن است با خود فکر کنید: « صبر کن، به وسایل زیادی نیاز دارم؟ »

اما وقتی اولین دوچرخه سواری خود را انجام دادید، مطمئن هستیم که با حس آزادی، ماجراجویی و شادی که معمولاً با این کار در شما به وجود می‌آید، جذب آن خواهید شد. شروع کار ساده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد، و ما یک راز کوچک را به شما می‌گوییم: اگر دوست ندارید مجبور نیستید لباس‌های تنگ بپوشید. برای کمک، ما شش نکته ضروری در مورد نحوه دوچرخه‌ سواری برای مبتدیان را گردآوری کرده‌ایم تا بتوانید با اطمینان به جاده‌ بزنید.

 

1. دوچرخه مناسب را انتخاب کنید

البته شما نمی توانید بدون یک دوچرخه‌ی‌ عالی شروع به کار کنید. در حالی که ما طرفداران پر و پا قرص همه‌ی انواع دوچرخه هستیم، در اینجا به طور خاص در مورد دوچرخه های مناسب جاده صحبت می کنیم. این رایج ‌ترین و در دسترس ‌ترین شکل دوچرخه‌ سواری برای مبتدیان است و دوچرخه‌های سبک وزن با لاستیک‌های باریک و کارآمد، برای کمک به شما هنگام حرکت در مسیرهای دوچرخه سواری آسفالت ‌شده و خیابان‌های شهر طراحی شده‌اند.

درست مانند انتخاب یک جفت کفش مناسب برای دویدن، برای خرید دوچرخه ابتدا باید دوچرخه مورد نظرتان را اندازه بگیرید. برای اندازه گیری و انتخاب سایز، فروشگاه های دوچرخه محلی شما می توانند در این مورد کمک کند. جزئیات بیشتر در مورد چگونگی پیدا کردن اندازه دوچرخه مناسب را می توانید از مشاوران ما هم به صورت رایگان بپرسید.

در مرحله بعد باید دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با بودجه و سبک سواری شما باشد. آیا می خواهید در تعطیلات آخر هفته کیلومترهای معمولی را ثبت کنید؟ آیا می خواهید از دوچرخه خود برای ورزش استفاده کنید؟ آیا قصد دارید در نهایت سواری های مسافت طولانی مانند مسابقه ها را انجام دهید؟ قاب دوچرخه های جاده دارای هندسه ها و اجزای خاصی هستند که برای هر یک از این اهداف در هر قیمتی طراحی شده اند.

به این فکر کنید که چگونه می خواهید از دوچرخه استفاده کنید و چگونه ممکن است بخواهید با دوچرخه‌تان ادامه دهید. (به عنوان مثال: شاید شما الان فقط بتوانید 10 کیلومتر دوچرخه سواری کنید، اما یک هدف بلند مدت مانند 75 کیلومتر برای خود در نظر دارید).

 

دوچرخه سواری در شهر
دوچرخه سواری در شهر

2. آماده شوید

پیدا کردن دوچرخه‌ی ایده‌آل فقط نیمی از معادله است. وسایل ضروری نیز وجود دارد که برای شروع دوچرخه سواری به آن ها نیاز خواهید داشت. کلاه ایمنی مناسب از همه مهم تر است و باید همیشه هنگام سواری از آن استفاده کرد. کلاه ایمنی تاریخ انقضا دارد، بنابراین بهتر است به جای ناراحت بودن از این موضوع، ایمن باشید و به جای استفاده از کلاه قدیمی که در انبار آویزان است، یک کلاه جدید بخرید. کلاه دوچرخه سواری انواع مختلفی دارد همچنین مدل های جدید استانداردهای دوچرخه سواری را برآورده می کنند، بنابراین همه آن ها را امتحان کنید و یکی را انتخاب کنید که به بهترین وجه متناسب با سر، سبک و بودجه شما باشد. هر چه بیشتر آن را دوست داشته باشید، بیشتر می خواهید آن را بپوشید.

هنوز کاملاً آماده نیستید که شبیه یک دوچرخه سوار تور دو فرانس شوید؟ مشکلی نیست برندهای زیادی وجود دارند که لباس‌های جذاب دوچرخه‌سواری را برای سوارکاران تفریحی می‌سازند. اگر می‌خواهید شبیه یک دوچرخه سوار حرفه‌ای به نظر برسید، ما در آنجا نیز به شما کمک می‌کنیم. یک کیت دوچرخه‌سواری برای دوچرخه نسبت به سایر لباس‌های ورزشی آئرودینامیک‌تر و راحت‌تر است. این ماده عرق را از بین می برد و به تنظیم دمای بدن کمک می کند. برش متناسب با فرم، پارگی را کاهش می دهد و صندلی بالشتکی از مناطق حساس در برابر لرزش جاده محافظت می کند. پیراهن‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های بی‌پایان موجود هستند.

در حالی که پیشنهاد می کنیم سفر دوچرخه سواری خود را با پدال های تخت استاندارد و کفش های ورزشی شروع کنید، در نهایت پس از تسلط کامل و تبدیل شدن به یک فرد حرفه‌ای، ممکن است بخواهید به کفش های دوچرخه جاده ای و پدال های بدون گیره روی بیاورید . این ترکیب کفش و پدال پاهای شما را در جای خود محکم می کند تا کارایی پدال زدن و هندلینگ دوچرخه را بهبود ببخشید.

موارد مهم دیگر شامل برخی ابزارها (اهرم لاستیک، پمپ کوچک، لوله یدکی و چند ابزار) و یک یا دو بطری آب است. شما همچنین می توانید یک کامپیوتر دوچرخه سواری را انتخاب کنید که برای ردیابی مسافت پیموده شده و پیمایش مسیرها مفید باشد.

 

بهتر است بخوانید: از پوشاک و لوازم ایمنی دوچرخه چه می دانید؟

 

3. یک عادت ایجاد کنید

شروع دوچرخه سواری و چند سواری اول شما ممکن است سخت باشد. بدن شما در حال تطبیق با یک فعالیت کاملاً جدید است. اما مانند همه‌‌ی چیزها در زندگی، پیشرفت واقعی زمانی حاصل می شود که برای درازمدت به آن پایبند باشید. اولین قدم برای تبدیل عادت به دوچرخه سواری این است که واقع بین باشید. انتظار نداشته باشید که به طور جادویی به یک فرد صبحگاهی تبدیل شوید، فقط به این دلیل که یک دوچرخه جدید دارید، یا قصد دارید خیلی زود 50 کیلومتر رکاب بزنید. از کوچک شروع کنید و از آنجا رشد کنید.

مهم نیست که چه زمانی سوار می شوید، کیت خود را بچینید، بطری های خود را پر کنید و لاستیک های خود را زودتر از موعد چک کنید. آماده‌سازی و تصمیم‌گیری برای سوار شدن به دوچرخه گاهی اوقات سخت‌ترین بخش است. انجام کمی آمادگی پیش‌فرض مانع از بهانه‌گیری در راه می‌شود.

تعیین یک هدف بلند مدت راهی عالی برای درگیر ماندن و پیگیری پیشرفت است. می‌توانید تعداد روزهای معینی در هفته را سوار شوید یا هدف طولانی ‌مدت مسافت پیموده شده خود را ایجاد کنید .

 

آموزش دوچرخه سواری

4. ایمن بمانید

ما قبلاً به اهمیت استفاده از کلاه ایمنی در هنگام دوچرخه سواری اشاره کرده‌ایم اما حفظ ایمنی کامل هنگام دوچرخه سواری بیشتر از محافظت از سر خود، به خصوص در طول یک بیماری همه‌گیر جهانی (کرونا)، وجود دارد. در حالی که دستورالعمل‌های جهانی بیان می‌کند که شما معمولاً نیازی به ماسک زدن در بیرون ندارید، در مناطقی که تعداد موارد COVID-19  بالایی دارند و یا اگر در تماس نزدیک با دیگرانی هستید که به طور کامل واکسینه نشده‌اند توصیه می‌شود.

وقتی به تنهایی سوار می‌شوید، همیشه یک ابزار چندکاره تعمیر، شناسنامه یا کارت ملی، پول نقد و در مواقع اضطراری تلفن خود را همراه داشته باشید. همان‌قدر که از اعتراف آن متنفریم، گاهی اوقات همه سواری‌ها طبق برنامه پیش نمی‌روند. پس از تصادف حتما باید بتوانید با کسی تماس حاصل کنید.

همیشه قوانین راهنمایی و رانندگی را در حین دوچرخه سواری رعایت کنید. این شامل توقف کامل در تمام علائم ایست و چراغ قرمز (حتی در سواری های گروهی) و استفاده از سیگنال های دستی مناسب هنگام تغییر خط یا پیچ است. همچنین، تصور نکنید که ماشینی که از پشت سر شما می آید می داند که شما آنجا هستید فقط به این دلیل که در خط آنها هستید. هر چه بیشتر از محیط اطراف خود آگاه باشید، بیشتر می توانید از عدم توجه رانندگان یا خطرات در جاده مطلع شوید.

در حین رانندگی در فضای باز نیز هرگز نباید از هندزفری یا هدفون استفاده کرد. اگر در طول سفر به آهنگ هایی برای انگیزه نیاز دارید، به جای آن یک بلندگوی بلوتوث کوچک انتخاب کنید و آن را در جیب یا قفس بطری آب خود قرار دهید.

 

شاید دوست داشته باشید دانید: 13 نکته برای دوچرخه سواری در باران

 

5. سبک سواری خود را پیدا کنید

همانطور که زمان بیشتری را بر روی دوچرخه می گذرانید، در مورد سبک سواری شخصی و ترجیحات خود بیشتر خواهید آموخت. شاید عاشق سواری غیر رقابتی با یک گروه باشید یا ترجیح می دهید به ماجراجویی های انفرادی بروید. ممکن است متوجه شوید که مشتاق مسابقه دادن هستید یا به سادگی از دوچرخه خود برای رفت و آمد به محل کار روزانه استفاده می کنید. راه های بی پایانی برای سواری و لذت بردن از آن وجود دارد، فقط کمی آزمون و خطا لازم است تا راه خود را پیدا کنید.

در نهایت، ممکن است متوجه شوید که تیپ بدنی و استعدادهای شما به طور طبیعی به نوع خاصی از سواری تعلق دارد. اگر متوجه شدید که سریعتر از دیگران راه خود را پیدا کرده‌اید، دوچرخه سواری کوهستانی ممکن است مثل آب خوردن برای شما باشد. اگر می‌توانید در «مسابقه» با سرعت زیاد خود را به خط پایان برسانید، پیست سرعت احتمالاً نقطه قوت شما خواهد بود. دوچرخه سواری خوب همیشه هدف است، اما تقویت نقاط قوت خود (یا چیزی که بیشتر از همه از آن لذت می برید) یک راه مطمئن برای حفظ لذت دوچرخه سواری است. به علاوه، بخشی از این ورزش است. دوچرخه سواران حرفه ای معمولاً در یک سبک تخصص دارند، مثلا پیست سرعت، کوهنوردی یا تایم تریل.

 

6. یک گروه پیدا کنید

در مورد یافتن انگیزه درونی برای سواری منظم چیزی نمی توان گفت، اما گاهی اوقات کمی فشار مثبت همسالان به شما کمک می کند. دوچرخه سواری به طور منحصر به فرد هم یک ورزش انفرادی و هم یک ورزش گروهی است. مطمئناً می‌توانید به تنهایی سوار شوید و به اهداف خود برسید، اما وقتی فاصله اجتماعی برداشته شد، سوار شدن با یک گروه می‌تواند کار را از نظر فیزیکی آسان‌تر کند (برای مقاومت کمتر در برابر باد می‌توانید یکدیگر را دور بزنید) و انگیزه بیشتری ایجاد کنید.

بسیاری از شهرها دارای گروه‌های دوچرخه‌سواری می باشند که میزبان سواری‌های گروهی هستند که برای آموزش آداب معاشرت گروهی به دوچرخه‌سواران مبتدی و نمایش مسیرهای محلی طراحی شده‌اند. این گروه‌ها معمولاً با دوچرخه‌فروشی‌ها مرتبط هستند، بنابراین از کارکنان بخواهید تقویم یا منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر در اختیار شما بگذارند.

شما به سرعت متوجه خواهید شد که دوچرخه سواری یک ورزش اجتماعی و حمایتی شگفت انگیز است. سواری های گروهی هفتگی می تواند شما را مسئول نگه دارد و فشار بیشتری را که برای پرتاب پای خود روی  پدال نیاز دارید در مواقعی که انگیزه ندارید، به شما بدهد.

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظرات (5)

وحید حیدری

نکات خیلی کاربردی بود ممنون

    Sepehr

    زنده باشید.

[…] بهتر است بخوانید: 6 نکته برای شروع دوچرخه سواری […]

[…] 6 نکته برای شروع دوچرخه سواری […]

برزگر

مطالب مفیدی بود ، ممنونم

نظر خود را بنویسید