6 نکته برای افزایش سرعت در مسابقات سایکلوکراس

0 75

دوره‌های تمرینی سایکلوکراس (Cyclocross) دارای چالش هایی مانند موانع، ماسه ها، ران آپ ها هستند که برای آزمایش دوچرخه سواران سواران طراحی شده‌اند اما اغلب بخش‌ های کمتر واضح هستند که تعیین ‌کننده بهترین دوچرخه سوار سایکلوکراس هستند. این بخش ها شامل مسیرهای متقاطع کوتاه و پیچ در پیچ با تعداد زیادی سوئیچ‌ بک و کرنر هستند که بسته به نحوه برخورد با آن ‌ها، می ‌توانند باعث موفقیت یا شکست شما شوند. در ادامه شش نکته برای پیروزی در نبردهایی که در این بخش ها انجام می شود را بررسی خواهیم کرد.

با فشار لاستیک کم آزمایش کنید

فشار لاستیک دوچرخه اغلب می تواند به معنای داخل بازی ماندن یا بیرون رفتن از آن باشد. هرچه فشار تایر کمتر باشد، کشش بیشتری دارید اما بازدهی کاهش می‌ یابد. نسبت به وزنتان خیلی داخل گل و لای فرو نمی روید و در برابر چاله ها آسیب‌ ناپذیرتر خواهید بود به خصوص در مسیرهای پر از چاله و دست‌ انداز! برای یافتن فشار لاستیک مناسب خود باید فشارهای مختلف را تست کنید تا اندازه دلخواهتان را پیدا کنید.

 

دوچرخه سواری سایکلوکراس در پیست - آیبایک

 

آرام بمانید

ما همیشه به دوچرخه سواران می ‌گویم که سعی کنید بالا تنه‌تان کاملا رها و آرام باشد. هرچه روی دوچرخه آرامش بیشتری داشته باشید، بهتر می توانید از بخش های فنی عبور کنید. اگر روی دوچرخه آرام و قرار نداشته باشید و به دست‌ اندازی برخورد کنید باعث می شود که از روی دوچرخه خود بیفتید. پس سعی کنید با حرکات دوچرخه مبارزه نکنید، شما باید با دوچرخه خود شناور و رها شوید.

 

خودتان را برای موفقیت آماده کنید

ممکن است شما برای انجام چند کار عالی باشید اما لاستیک‌ های دوچرخه تان این قابلیت را ندارند. آن ها برای انجام یک کار در یک زمان مانند ترمز کردن یا چرخیدن ساخته شده اند. حتی اگر مسیر مسابقه ای خشک باشد و کشش زیادی وجود داشته باشد، باز هم باید 90 درصد سرعت خود را قبل از پیچیدن کاهش دهید. پس باید دقت کنید که تصمیمتان را قبل از پیچ ها بگیرید. اتفاقاتی که بعد از پیچ ها رخ می دهند سرنوشت شما را مشخص می کنند. پس حتما حواستان را جمع کنید چرا که نمی توانید زمانی که وارد پیچ ها شدید حرکت خود را اصلاح کنید.

 

همه چیز درباره‌ی دوچرخه سایکلوکراس (Cyclo-Cross)

 

وزن خود را متمرکز کنید

برای اینکه دوچرخه های سایکلوکراس به خوبی بپیچند باید آماده باشید تا وزن خود را به آرامی به جلو و عقب منتقل کنید. شما معمولاً در یک موقعیت خنثی وارد گوشه های مسیر می شوید و همین موضوع به شما امکان می دهد بسته به مسیر، دوچرخه را به عقب و جلو ببرید. اما باید مراقب باشید که این کار را بسته به نوع زمین وتمرین هایی که داشتید انجام دهید چرا که یک اشتباه رایج بین دوچرخه سواران این است که خیلی عقب روی زین می نشینند. بدون وزن کافی دوچرخه سوار در قسمت جلویی دوچرخه، تعادل چرخ جلو به هم می ریزید و از روی زمین بلند می شود و باعث می شود که اتفاقات ناگواری برایتان رقم بخورد.

به جلو نگاه کنید

سر شما ابزاری واقعاً قدرتمند است که مسیر شما را به اطراف تغییر می دهد. اگر مستقیم به پیچ نگاه کنید، به طور طبیعی بدن شما هم به این سمت می رود. بدن شما تمایل دارد سرتان را دنبال کند و دوچرخه شما (چه برایش خوب باشد چه نباشد) معمولاً به سمتی می رود که شما به دنبال آن هستید. به عنوان مثال اگر به درخت خیره شوید، تقریباً به درخت برخورد خواهید کرد. اما قطعا این سوال را می پرسید که خب برای گذر از گوشه ها و پیچ ها باید به کجا نگاه کرد؟ باید بگوییم که برای گذر کردن از این گونه مناطق باید سعی کنید به جای خود مسیر به خروجی مسیر نگاه کنید.

 

مسابقه زمستانی و برفی سایکلوکراس - آیبایک

 

خلاق باشید

سعی کنید به مسیر به‌ چشم یک تصویر متصل نگاه کنید که هر گوشه‌ی آن به گوشه‌ی بعدی راه دارد که گاهی به این معنی است که از یک گوشه می تونید برای میان بر زدن به گوشه های بعدی استفاده کنید. گاهی اوقات باید خارج از چارچوب فکر کنید و مسیرهای به ظاهر اشتباه را انتخاب کنید تا بهترین کشش یا سریع ترین مسیر را پیدا کنید. هر چه بتوانید شتاب بیشتری در پیچ ها داشته باشید، نیاز کمتری به این دارید تا دوباره سرعتتان را به سرعت قبل از پیچ تغییر بدهید.

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *