5 نکته در انتخاب دوچرخه برای افراد کوتاه قد

5 نکته در انتخاب دوچرخه برای افراد کوتاه قد - آیبایک

5 نکته در انتخاب دوچرخه برای افراد کوتاه قد

ممکن است یکسری افراد کوتاه قد مانند کسانی که قد زیر 165 سانتی متر دارند اصلا قد کوتاه به حساب نیایند اما در هر زمینه مانند پوشاک و حتی دوچرخه سواری یکسری محدودیت ها وجود دارد. معمولا افراد کوتاه قد به غیر از هنگام خرید دوچرخه، هنگام خرید وسایل دیگر مانند پوشاک و لباس هم با مشکل رو به رو هستند. به عنوان مثال در اکثر اوقات آستین لباس ها کمی بزرگ تر هستند یا همیشه مجبورند شلوار خود را پیش خیاط ببرند تا پاچه‌شان را کوتاه کنند یا مثلا دوچرخه‌ای با تنه کوتاه بخرند.

در حال حاضر اکثر تولیدکننده ها دوچرخه هایی با سایز کوچک تر طراحی می کنند تا نیاز همه افراد را برطرف کنند. اما هنوز هم فروشگاه هایی وجود دارند که ممکن است دوچرخه برای افراد کوتاه قد موجود نداشته باشند یا اگر قصد خرید به صورت اینترنتی داشته باشید ممکن است با مشکلات دیگری دست و پنجه نرم کنید.

اگرچه بیشتر سازندگان دوچرخه از اندازه کوچکتر استقبال می کنند، اما آنهایی که با مدل اندازه استاندارد این صنعت مطابقت ندارند، هنوز هنگام بازدید از فروشگاه دوچرخه محلی یا تلاش برای خرید دوچرخه به صورت آنلاین با مشکلاتی مواجه می شوند . اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همیشه مشکل انتخاب سایز دارید این مقاله برای شماست. در ادامه چند نکته که افراد کوتاه قد باید در مورد انتخاب دوچرخه محبوبشان بدانند را برایتان بازگو کرده‌ایم.

 

بدن خود را بشناسید

در رابطه با این مورد می توانید از یک متخصص کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کند اما هیچ کسی غیر از خودتان بدنتان را نمی شناسد. اگر فکر می کنید قد کوتاهی دارید و می خواهید سایز مناسب دوچرخه خود را پیدا کنید باید سایز داخلی پایتان را محاسبه کنید. سایز داخلی پا را با فاق اشتباه نگیرید. برای اندازه گیری سایز داخلی پا باید از کف پا تا انتهای فاق را اندازه گیری کنید.

این اندازه به شما کمک می کند تا زمانی که روی تنه دوچرخه ایستاده اید پاهایتان زمین را احساس کند و بعد از آن بتوانید کاملا راحت رکاب بزنید.

 

انتخاب دوچرخه برای افراد کوتاه قد - آیبایک

 

سبک های مختلف فریم را بشناسید

دوچرخه های تنه کوتاه که فریم بالاییشان پایین تر از حد معمول است برای بانوان طراحی شده اند و جزوی از دوچرخه زنانه هستند اما می تواند یک گزینه بسیار عالی برای افراد کوتاه قد باشد آن هم صرف نظر از جنسیتشان! اگر باز هم می بینید که فریم دوچرخه ها برایتان بزرگ است بهتر است که از سایزهای پایین تر استفاده کنید.

 

اندازه اجزا و قطعات نیز اهمیت دارد

حتی اگر یک دوچرخه سوار تازه کار هستید باید کمی وقت بگذارید و درباره اجزای مختلف دوچرخه اطلاعات کسب کنید. اگر طول قامه (لوله پدال) دوچرخه شما زیاد باشد یا ارتفاع لوله زین استاندارد نباشد، تجربه سواری نامناسبی خواهید داشت. سعی کنید از قامه کوتاه تر استفاده کنید (165 میلی متر برای شروع خوب است) و با توجه به تناسب اندامتان، از طول فرمان کوتاه تر استفاده کنید.

به ازای هر 20 میلی‌ متر عرض اضافه‌ شده به فرمان، طول کرپی را 10 میلی ‌متر کاهش دهید تا سواری پایدارتری داشته باشید. در نهایت سعی کنید به هیچ وجه به سایزی پایین تر از سایز 26 نگاه نکنید چرا که دوچرخه 26 برای افراد کوتاه قد مناسب تر است.

 

راهنمای کامل انتخاب سایز دوچرخه + آموزش تصویری و جدول راهنمای سایز

 

 

قبل از خرید آنلاین با «استک» و «ریچ» آشنا شوید

هنگام خرید آنلاین با آمار و معیارهای زیادی روبرو خواهید شد. هنگامی که صحبت از دوچرخه برای افراد کوتاه قد می شود، دو معیار کلیدی که باید آن ها را در نظر گرفت عبارتند از “استک” و “ریچ”. استک (Stack) همان فاصله عمودی از کرپی تا قسمت انتهایی براکت پایینی بدنه است و ریچ (Reach) هم فاصله افقی کرپی تا قسمت انتهایی براکت پایینی بدنه است. قطعا لگر می خواهید این اندازه ها را با معیار قدی خود مقایسه کنید باید به صورت حضوری به فروشگاه بروید اما اگر قرار باشد مبلغ بسیار بالایی برای دوچرخه خود بپردازید، این یک سرمایه گذاری ارزشمند است که ریسک انتخابتان را بسیار کاهش می دهد.

 

استک و ریچ برای اندازه گیری دوچرخه - آیبایک

 

دوچرخه سفارشی هم گزینه خوبی است

از آنجایی که ممکن است برخی از دوچرخه سواران دوچرخه های مناسب و تحت سلیقه خود را در بازار پیدا نکنند، به سفارش دوچرخه روی می آورند. این موضوع به دوچرخه سواران اجازه می دهد که دوچرخه را تحت سلیقه خودشان تحویل بگیرند. برای افراد کوتاه قد هم دوچرخه های سفارشی یک گزینه خوب است چرا که با توجه به قد می توانند طول بدنه و اجزای دیگر را کنترل کنند.  سازندگان دوچرخه های سفارشی با شما همکاری خواهند کرد تا به طور خاص و ویژه اجزایی را اندازه گیری و طراحی کنند که نه تنها با فریم منحصر به فرد شما، بلکه با سبک سواری و بودجه شما هم متناسب باشد.

 

تنظیم ارتفاع زین دوچرخه + راهنمای تصویری

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظر خود را بنویسید