10 نکته که کمک می‌کند دوچرخه سوار کوهستان بهتری باشید!

10 نکته که کمک می‌کند دوچرخه سوار کوهستان بهتری باشید! - آیبایک

10 نکته که کمک می‌کند دوچرخه سوار کوهستان بهتری باشید!

ورزش دوچرخه سواری کوهستان، از آن دسته ورزش هایی که وقتی آن را شروع می کنید دیگر نمی توانید از آن دل بکنید. این ورزش شما را عاشق خودش می کند و همیشه با خودتان می گویید چقدر عالی که من با دوچرخه سواری کوهستان آشنا شدم.

کسانی که این ورزش را به صورت خودآموز شروع می کنند، با موانع و مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کنند و با درس گرفتن از این موانع سعی می کنند به دوچرخه سوار بهتری تبدیل شوند. اما نکته ای که همه این افراد می گویند این است که ای کاش فردی بود تا دانش خود را در اختیار آن ها قرار می داد. ما هم سعی کرده ایم مهم ترین نکات این ورزش را که دوچرخه سواران حرفه ای آن ها را بازگو کرده اند، برای شما جمع آوری کنیم. در ادامه بزرگترین درس هایی که حاصل تجربه تعداد کثیری از دوچرخه سواران حرفه ای کوهستان است را بازگو کرده ایم.

 

1. درس بگیرید

بسیاری از افراد فکر می کنند باید با دیگر دوچرخه سواران رقابت کنند در حالیکه انجام این کار در ابتدای راه اشتباه است. باید سعی کنید آن ها را همراهی کنید و اصول اولیه را بیاموزید. در کشور ما ایران، کلاس های تخصصی آموزش دوچرخه سواری کوهستان به وفور یافت نمی شود و به همین علت بسیاری از دوچرخه سواران تازه کار باید تلاش کنند تا با دیگر دوچرخه سواران ارتباط بگیرند و از آن ها پیروی کنند تا مهارت های اولیه (مانند جداسازی بدن از دوچرخه کوهستان و وضعیت بدن) را بیاموزند.

 

2. مهارت هایی را که یاد می گیرید، تمرین کنید

ممکن است کلاس های آموزشی دوچرخه سواری به شما اصول اولیه را بیاموزند اما باید آن ها را به طور مداوم تمرین کنید تا حفظشان کنید. اگر نتوانید مهارت هایی که آموزش می بینید را تمرین کنید، از مسیر لذت کمتری می برید. پس سعی کنید چند بار در هفته، چند دقیقه را به تمرین آموخته های خود اختصاص دهید تا سریع تر و بهتر بتوانید در این مسیر پیشرفت کنید.

 

3. گروه خود را پیدا کنید

شما به افرادی نیاز دارید که با آن ها دوچرخه سواری کنید، نه به این دلیل که نمی توانید انفرادی سوار شوید، بلکه به این دلیل که هر چند وقت یکبار سوار شدن با دیگران بسیار لذت بخش تر است. به علاوه داشتن گروهی برای دوچرخه سواری به رشد شما به عنوان یک دوچرخه سوار کمک می کند.

در سال های پیش بسیاری از دوچرخه سواران را می دیدیم که آرزو داشتند با دوچرخه سواران دیگر ارتباط بگیرند و دوچرخه سواری کنند اما پیدا کردن این افراد دشوار بود. امروزه می توانید دوچرخه سواران مختلف را از طریق شبکه های اجتماعی پیدا کنید یا با گروه های مختلف دوچرخه سواری ارتباط بگیرید.

 

4. در هنگام دوچرخه سواری سوخت رسانی کنید

قطعا همه ما تنقلات را دوست داریم اما شاید بسیار از شما قبل از اینکه دوچرخه سواری کنید، میل زیادی به غذا نداشتید. این گونه افراد ممکن است هنگام دوچرخه سواری هم چیزی نخورند که باعث می شود انرژی آن ها کاهش پیدا کند. اگر به اندازه کافی غذا نخورید و انرژی کافی برای دوچرخه سواری نداشته باشید، نه تنها دوچرخه سواری برایتان سرگرم کننده نخواهد بود بلکه حس و حال آن را هم نخواهید داشت.

پس سعی کنید حتما میان وعده مصرف کنید. خوردن خوراکی های ساده که عمدتاً از کربوهیدرات تشکیل شده است (که بهترین سوخت قبل از ورزشی مانند دوچرخه سواری کوهستان است) حدود 60 دقیقه قبل از دوچرخه سواری باعث هضم بهتر غذا می شود. (شاید این زمان برای شما متفاوت باشد پس آن را چند بار امتحان کنید.)

مثلا می توانید برای وعده های بین دوچرخه شواری خود از ماست یونانی یا ایسلندی (برای پروتئین افزوده) با گرانولا یا میوه و کمی عسل، یا یک تکه میوه و مقداری کره بادام زمینی استفاده کنید. برای ثابت نگه داشتن قند خون، بهتر است کربوهیدرات را با کمی پروتئین یا چربی ترکیب کنید.

 

5. بیش از یک بطری آب همراهتان داشته باشید

زمانی که دوچرخه سواری می کنید به ویژه دوچرخه سواری کوهستان، به سختی نفس می کشید و همین موضوع باعث می شود که عرق کنید و مایعات زیادی را از دست بدهید. بنابراین از حمل کردن یک بطری آب اضافه دریغ نکنید یا بهتر است برای دسترسی آسان به آب در طول سفر خود، از یک پک هیدراتاسیون یا کوله آبرسانی استفاده کنید.

قطعا  حمل کردن و استفاده از کوله های آبرسانی در طول دوچرخه سواری بسیار آسان تر از حمل کردن بطری های آب است. به علاوه استفاده از این کوله های مخصوص نوشیدن آب باعث می شود تا آب بیشتری را در طول مسیر خود بنوشید.

 

6. از پوشاک ایمنی استفاده کنید

هنگام دوچرخه‌ سواری در کوهستان یا صخره‌ها، تخته ‌سنگ ‌های عظیمی در مسیر وجود دارد که می‌تواند ترسناک باشد، به‌ ویژه زمانی که تازه کار باشید. پوشیدن برخی از زانوبندها باعث می شود که در زمین های ناهموار ترس کمتری داشته باشید و همین موضوع باعث می شود تا با اعتماد به نفس بیشتری رکاب بزنید و با خیال راحت در زمین های بسیار ناهموار هم رکاب بزنید. این موضوع باعث می شود تا پیشرفت بیشتری داشته باشید و در عین حال مکان های جدیدتری را کشف کنید.

 

7. از دوچرخه خود به خوبی نگهداری کنید

بسیاری از افراد سرویس های دوره ای خودروی خود را انجام می دهند اما فراموش می کنند که حواسشان به دوچرخه هم باشد و سرویس های دوره ای آن را هم انجام دهند. باید حداقل یکبار در سال آن را پیش یک مکانیک دوچرخه ببرید تا کامل آن را چک کند و قطعات مصرفی را تعویض کند.

همچنین بسته به اینکه دوچرخه شما چه ویژگی هایی دارد، ترمزهای دیسکی، سیستم تعلیق و خودرو شما باید حداقل سالی یک بار بازرسی و سرویس شوند. همچنین حتما دوچرخه خود (به خصوص زنجیر دوچرخه) را تمیز و مرتب نگه دارید.

 

8. به چرخه قاعدگی خود توجه کنید

بیست سال پیش، تحقیقات زیادی در مورد تأثیرات چرخه قاعدگی بر عملکرد و انرژی انجام نشده بود (البته هنوز هم به علم بیشتری در مورد آن نیاز داریم!). اما اکنون باید به تغییرات هورمونی طبیعی انرژی خود توجه کنید تا به شما در درک دلیل احساس خستگی در هنگام دوچرخه سواری کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است درست قبل از پریودی انرژی کمتری داشته باشید، اما مهم است که به اتفاقاتی که در بدن شما می افتد توجه کنید.

توصیه می‌کنیم چرخه قاعدگی خود را ارزیابی کنید و به زمان کاهش انرژی خود توجه کنید تا زمانی که تمایلی به دوچرخه ‌سواری ندارید یا برای مدت طولانی‌ تر هنگام رکاب زدن در سربالایی با مشکل مواجه می ‌شوید، تعجب نکنید.

 

9. لاستیک های خود را بررسی کنید

لاستیک های شما نقطه تماس بین شما و جاده هستند. کیفیت تایرها و کاربری مناسب آن ها به شما کمک می کند تا راحت تر در صخره ها و تپه ها رکاب بزنید. با توجه به مکان هایی که بیشتر در ان ها رکاب می زنید، از تایری استفاده کنید که مناسب مکام مورد نظر شما باشد تا هم اصطلاک کمتری داشته باشد و هم سواری راحت تری را برای شما فراهم کند.

 

10. تمرکز بر مهارت ها، بیشتر از تجهیزات اهمیت دارد.

شیک ترین لوازم دوچرخه سواری به اندازه رشد مهارت های مورد نیاز برای دوچرخه سواری و مدیریت صحیح دوچرخه در سواری شما تأثیرگذار نخواهد بود. تا زمانی که دوچرخه خود را به خوبی نگهداری کنید، داشتن مهارت های شگفت انگیز بر لذت کلی دوچرخه سواری شما بیشتر از گران ترین دوچرخه ها تأثیر می گذارد. همچنین در مورد آسیب دیدن دوچرخه گران قیمت در تصادف یا حادثه در مسیر، اضطراب کمتری خواهید داشت .

ابتدا روی مهارت های خود تمرکز کنید و فقط دوچرخه و وسایلی را که می توانید بخرید تهیه کنید. دوچرخه‌ سواری ارزان‌ تر شما را از یک دوچرخه ‌سوار کوهستانی کم نمی ‌کند. اگر از دوچرخه سواری در کوهستان لذت می برید، شما یک دوچرخه سوار کوهستان هستید.

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظر خود را بنویسید