کرایوتراپی یا سرما درمانی چیست؟ [مزایا و معایب]

کرایوتراپی یا سرما درمانی چیست؟ [مزایا و معایب] - آیبایک

کرایوتراپی یا سرما درمانی چیست؟ [مزایا و معایب]

برای درمان التهاب، کاهش درد و ریکاوری ممکن است به روش‌ های خاصی مانند ماساژ یا حمام یخ روی بیاورید و اگر به آخرین شیوه های ریکاوری و کاهش درد علاقه داشته باشید ممکن است از سرما درمانی یا کرایوتراپی استفاده کنید.

در یک جلسه کرایوتراپی، کل بدن شما (معمولاً همه جای بدن به جز سر) در معرض هوای خنک شده با نیتروژن مایع قرار می گیرد. طبق گفته سازمان های جهانی، استاندارد دمایی که در آن بدنتان قرار می گیرد از منفی 90 تا منفی 150 درجه سانتی گراد متغیر است، اگرچه گاهی اوقات ممکن است این دما کمی پایین تر نیز باشد. اگر با فکر کردن به این دما بدنتان شروع به لرزیدن می کند، نگران نباشید چون این جلسات معمولاً تنها دو تا چهار دقیقه طول می کشد.

 

کرایوتراپی یا سرما درمانی چیست؟

از اصطلاح سرما درمانی می توان به صورت کلی به روش های درمانی که توسط هوای سرد انجام می شوند و تمام یا قسمتی از بدن را در بر می گیرند، استفاده کرد. کرایوتراپی یا سرما درمانی تمام بدن یا فول بادی شامل نشستن یا ایستادن در یک محفظه کاملاً بسته (معروف به اتاقک سرمایی یا انجماد) و قرار دادن کل بدن در معرض دمای انجماد، از جمله سر است. در طول کرایوتراپی جزئی بدن، فقط نیم تنه و پاها را در اتاقک سرمایی قرار می دهید و قسمت سر در اتاق بالای محفظه قرار می گیرد.

بیشتر افراد در طول این روش درمانی کمی احساس سوزن سوزن شدن می کنند. دمای پوست شما در عرض چند دقیقه پس از خروج از محفظه به حالت عادی باز می گردد.

 

یک نمونه کرایه تراپی جزئی بدن - آیبایک

 

مزایای کرایوتراپی چیست؟

ممکن است دمایی که در آن قرار می گیرید بسیار زیاد باشد و باعث سرماخوردگی شود اما مزایای بسیار زیادی دارد. بر اساس مقاله ای که در سال 2022 در مجله تحقیقات قدرت و تهویه منتشر شد، کرایوتراپی کل بدن در کاهش آسیب و التهاب عضلانی و همچنین بهبود کیفیت خواب بهترین روش انتخاب شد. یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز که در سال 2022 در مجله پزشکی بالینی منتشر شد، نشان داد که کرایوتراپی کلی و جزئی بدن تاثیر بسیار زیادی در کاهش درد دارد.

اما تاثیر کرایوتراپی بیشتر به جریان خون باز می گردد. زمانی که وارد اتاق سرد می ‌شوید، رگ‌ های خونی شما منقبض می ‌شوند و منجر به کاهش تورم و التهاب می‌ شود که برای ریکاوری بعد از تمرینات شدید بسیار مفید است.

از آنجایی که ورزش باعث ایجاد پارگی های میکروسکوپی در فیبرهای عضلانی شما می شود، بدن شما با ارسال خون و مواد مغذی به آن ناحیه پاسخ می دهد و این روند با التهاب و درد همراه است. با کاهش التهاب، کرایوتراپی به بی ‌حس شدن دردهای عضلانی و سرعت بهبودی کمک می کند.

سرما درمانی به ویژه برای دوچرخه سواران مبتلا به مشکلاتی مانند آرتریت، میگرن و فیبرومیالژیا مفید بسیار مفید است.

 

کرایوتراپی فول بادی یا تمام بدن - آیبایک

 

آیا کرایوتراپی خطراتی دارد؟

سرمای شدید خطراتی را به همراه دارد. طبق یک مطالعه مجله پزشکی استئوپاتیک در سال 2023، بیشترین عوارض جانبی گزارش شده خارش پوست بود. سایر خطرات شامل سرمازدگی، آسیب چشم و هیپوترمی است. علاوه بر این، نیتروژن مایع در اتاق‌های سرد ممکن است اکسیژن هوای اطراف را کاهش دهد. سازمان بهداشت جهانی هشدار می دهد که این عمل می تواند به هیپوکسی یا کمبود اکسیژن منجر شود و باعث از دست دادن هوشیاری شود (البته برای افرادی که بیماری زمینه ای دارند) .

دوره های کوتاه سرما درمانی می تواند برای افراد خاصی خطرناک باشد. به ویژه افرادی که مشکلات قلبی، ریوی، گردش خون دارند و کسانی که به سرما حساسیت دارند (برخی افراد در مواجهه با سرما دچار حساسیت می شوند) و افرادی که اعصاب دست و پایشان آسیب دیده است. این افراد نباید سرما درمانی را تجربه کنند. اگر افراد این گروه ها نیاز به سرمادرمانی دارند بهتر است قبل از انجام آن با پزشک خود صحبت کنند.

با این حال کرایوتراپی برای ورزشکاران و افرادی که بیماری زمینه ای ندارند خطرات شدیدی ندارد. خطرات و معایب کرایوتراپی نسبت به مزایای آن بسیار کمتر است و می توانید با خیال راحت از این روش به عنوان یک روش ریکاوری و درمانی استفاده کنید.

 

رابطه کیفیت غذا و کیفیت خواب!

 

گرما درمانی چیست؟

بسیاری از ورزشکاران زمانی که عضلاتشان درد می‌کند به گرما درمانی روی می‌ آورند، اما به‌ طور کلی سرما درمانی برای پاسخ ‌های التهابی مناسب‌ تر از گرما است. از سوی دیگر، گرما می تواند برای بیماری های مزمن مفیدتر باشد و به جریان خون در ناحیه آسیب دیده کمک کند و بافت ها را نرم کند. برخی از ورزشکاران نیز به طور متناوب از هر دو روش استفاده می کنند که به کنتراست درمانی شناخته می شود.

انتخاب گرما درمانی یا سرما درمانی به اولویت و دسترسی شما بستگی دارد. به گفته متخصصان گرما درمانی احتمالا آرامش ‌بخش‌ تر خواهد بود و برخی از مشکلات سرما درمانی مانند خطرات مربوط به افراد دارای بیماری های قلبی را نخواهد داشت.

 

کرایوتراپی موضعی - آیبایک

 

قبل از شروع کرایوتراپی چه چیزهایی باید بدانید؟

اگر علاقه مند به استفاده از کرایوتراپی برای کمک به ریکاوری عضلات پس از تمرین هستید، توجه داشته باشید که هر چه کمتر از این روش استفاده کنید تاثیر بیشتری خواهد داشت. این امکان وجود دارد که کرایوتراپی مکرر، سازگاری های تمرین شما را بر هم بزند. مثلا برای قوی تر شدن و حجم گرفتن عضلات نیاز به کمی التهاب دارید و اگر به صورت مکرر از کرایوتراپی استفاده کنید اثر ورزش شما را خنثی می کند و باعث قوی شدن و حجم گرفتن نمی شود.

در حالی که کرایوتراپی می تواند به شما کمک کند بعد از یک تمرین یا مسابقه سخت احساس بهتری داشته باشید، برخی از متخصصان این سوال را مطرح کرده اند که آیا این روش مزایای حاصل از ورزش شدید را نیز محدود می کند؟ یک مطالعه جهانی تفاوت های کمی را بین سازگاری در ورزشکارانی که دو جلسه کرایوتراپی کل بدن هفتگی در طول یک برنامه قدرتی و استقامتی شش هفته ای انجام دادند و ورزشکارانی که جلسات کرایوتراپی را انجام ندادند، نشان داد. با این حال گروهی که کرایوتراپی را انجام دادند بهبودی در قدرتشان مشاهده نکردند، در حالی که گروه بدون کرایوتراپی تغییرات خوبی را در قدرتشان احساس کردند.

بنابراین، ممکن است بهتر باشد جلسات کرایوتراپی خود را به زمان هایی محدود کنید که نیاز به ریکاوری سریع دارید، مانند هفته های منتهی به مسابقه یا روز مسابقه، یا زمانی که چندین تمرین شدید در برنامه خود دارید.

شما می توانید در بسیاری از مراکز سلامتی، کلینیک های فیزیوتراپی و مراکز تناسب اندام خدمات مربوط به کرایوتراپی را دریافت کنید اما اگر به این گونه مراکز دسترسی ندارید می توانید از حمام یخ در خانه هم استفاده کنید.

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]