چگونه سر و صداهای غیرعادی دوچرخه را برطرف کنیم؟

رفع سر و صدا های اذیت کننده دوچرخه - آیبایک
44 7997

زمانی هست که برای خودتان در حال رکاب  زدن هستید و ناگهان صدایی از دوچرخه‌‌تان به گوش می رسد. اما نمی دانید که منبع این سر و صدای دوچرخه کجاست و به چه علتی آن را شنیده‌اید!

دوچرخه ها با گذشت زمان فرسوده می شوند. وقتی این اتفاق می افتد آن ها ناراحتی خودشان را از طریق صدای جیر جیر و انواع صداهای عجیب و غریب دیگر بیان می‌کنند. اگر دوچرخه شما اخیراً پر سر و صدا بوده است، ممکن است اتفاقی برایش افتاده باشد. ما بهتر از هر کس دیگری می دانیم که گاهی اوقات فهمیدن اینکه صدا دقیقاً از کجا می آید (به خصوص اگر این صدا هنگام دوچرخه سواریتان باشد) گاهی اوقات می تواند یک چالش سخت به نظر برسد، بنابراین ابتدا باید بدانید که چگونه آن را تشخیص دهید.

در اینجا مواردی که رایج ترین عامل ایجاد صداهای مزاحم دوچرخه هستند، آورده شده است تا به شما کمک کند آن ها را رفع کنید.

 

بخش هایی از دوچرخه که ممکن است سر و صدا ایجاد کنند!

زنجیر

این صدای جیرجیر که هنگام رکاب زدن از زنجیر می ‌شنوید، می ‌تواند به این معنا باشد که دوچرخه شما یک زنجیر یا بلبرینگ خشک دارد. تمیز کردن و روغن کاری زنجیر معمولاً راه حل خوبی برای هر صدای عجیب و غریبی است که از آن می‌آید، اما اگر روغن کاری صدای جیر جیر را حل نکرد، ممکن است نیاز به تعویض برخی از بلبرینگ ها داشته باشید.

زنجیر شما همیشه باید اولین چیزی باشد که بررسی می ‌کنید. اگر صدای تق تق از آن می‌ شنوید، می ‌تواند به این معنی باشد که زنجیر شل است یا به درستی جابجا نمی ‌شود. این باعث می شود که به قاب شما کوبیده شود.

 

روغن کاری زنجیر دوچرخه - آیبایک

بلبرینگ (طبق قامه، کرپی، توپی و موارد دیگر)

صداهای این بخش ها می ‌توانند خسته‌ کننده و مرموز باشند، اما شایع‌ ترین دلایل آن بلبرینگ ها هستند. چندین بخش روی دوچرخه شما وجود دارد که از بلبرینگ ها برای چرخش روان استفاده می‌کنند، از جمله کرپی، طبق قامه و برخی اتصالات تعلیق در دوچرخه‌ کوهستان.

برای جدا کردن طبق قامه، در کنار دوچرخه خود بایستید، هر دو ترمز خود را بگیرید و پای خود را روی پدال نزدیک به خود قرار دهید. اگر وقتی وزن خود را روی پدال می گذارید، دوچرخه صدا می دهد و از هم جدا می شود، احتمالاً مشکل از طبق قامه شما است. اگر چیزی نمی شنوید، احتمالاً مشکل از بلبرینگ های کرپی، توپی یا اتصالات شما است. بلبرینگ ها ممکن است بعد از یک فصل یا بیشتر فرسوده شوند، به خصوص اگر در جایی مرطوب یا شنی زندگی می کنید.

 

نحوه تمیز کردن زنجیر دوچرخه (راهنمای کامل)

لوله زین

یکی دیگر از منابع رایج صدا، پایه صندلی یا لوله زین شماست، به خصوص اگر صدا فقط در هنگام نشستن ایجاد شود. برای رفع آن، لوله زین خود را از دوچرخه جدا کنید. هرگونه شن، ماسه و کثیفی را از روی لوله زین با یک پارچه تمیز پاک کنید. اگر دوچرخه بدنه کربن دارید، کمی روغن یا گریس را بر روی لوله زین بمالید و آن را دوباره نصب کنید.

 

تمیز کردن لوله زین دوچرخه - آیبایک

کرپی فرمان

بعضی اوقات صدای تق تق ممکن است از کرپی فرمان شل باشد که می تواند دوچرخه شما را ضعیف یا حتی خطرناک کند. برای سفت کردن کرپی، ابتدا پیچ های کناری را باز کنید، سپس پیچ بالایی را ببندید. باید آنقدر محکم باشد که دو شاخ و کرپی را به خوبی به هم نزدیک کند، اما نه آنقدر محکم که میله ‌ها نتوانند آزادانه بچرخند. هنگامی که پیچ وسط را سفت کردید، می توانید دوباره پیچ های جانبی را سفت کنید. اگر صدا همچنان برطرف نشد، دیگر مجبورید دوچرخه را به یک مکانیک دوچرخه نشان بدهید.

 

سفت کردن پیچ های کرپی فرمان - آیبایک

سیم های دنده

اگر صدای تق تق دائمی را می شنوید (مخصوصاً در دنده های خاص)، می تواند به این معنی باشد که کابل های دنده شما به اندازه ای کشیده شده اند که چرخ دنده شما را از تراز خارج کرده و باعث می شود زنجیر شما بین دنده ها قرار بگیرد یا روی قفس دنده ساییده شود. ابتدا مطمئن شوید که چرخ دنده شما در یک راستا قرار دارد. سپس، اگر تنظیم کشش بر روی دنده، صدا را حل نکرد، باید یک کابل یا سیم دنده جدید بخرید و آن را نصب کنید.

 

طبق قامه

اگر به نظر نمی‌ رسد که صدا از خودرو یا پدال ‌های شما می‌آید، بررسی کنید که طبق قامه شما محکم باشد. اگر طبق قامه شما به صورت پرس شده بر روی دوچرخه قرار می گیرد، دوچرخه خود را به تعمیرگاه ببرید، زیرا احتمالاً ابزار مناسب برای باز کردن و بررسی آن را ندارید.

 

محور توپی

گاهی اوقات با سفت کردن محور یا اکسل داخل توپی سر و صدا رفع می شود. اما اگر این مشکل برطرف نشد، احتمالا یکی از این دو مشکل است. جیر جیر کردن، نشانه خشک یا کثیف بودن اکسل است. قطعه را بردارید، آن را تمیز کنید و دوباره آن را چرب کنید و سر جای خود قرار دهید.

 

روغن کاری محور توپی دوچرخه - آیبایک

پدال یا رکاب

حتی پدال ها نیز می توانند پس از مدتی شروع به ایجاد صداهای مزاحم کنند. ممکن است متوجه شوید که صدا با هر ضربه پدال اتفاق می افتد. در این زمان پدال های خود را جدا کنید، آن ها را روغن کاری کنید و مطمئن شوید که واشرهای بین پدال و بازوی میل لنگ سالم هستند.

برخی اوقات این صدا می تواند از گیره های کفش های مخصوص دوچرخه سواری باشید. تمیز کردن و روغن کاری آن ها با یک روان کننده مبتنی بر موم یک راه حل عالی است. گاهی اوقات سر و صدا به این معنی است که وقت آن رسیده تا کفش هایتان را عوض کنید، اما این موضوع پیش آمده که حتی از کفش های جدید هم صدا درآمده باشد.

 

تنه یا بدنه

در حالی که ممکن است کمی غیر معمول تر از گزینه های بالا باشد اما یک فریم یا بدنه ترک خورده یا معیوب نیز می تواند دلیلی برای صدای مداوم و اذیت کننده باشد.

تشخیص نقص بدنه یا تنه نیز ممکن است سخت باشد. گاهی اوقات بدنه ممکن است خوب جوش نخورده باشد و زمانی که هوا سرد می شود به نظر می رسد که دوچرخه دارد از هم جدا می شود اما زمانی که هوا گرم شد همه چیز سر جای خود قرار می گیرد.

آسیب دیدن بدنه نیز می تواند مقصر باشد، مانند ترک خوردن. پیدا کردن ترک های مویی در فریم های کربنی سخت است. ترک ها را می توان با چشم غیر مسلح به سختی پیدا کرد.

 

انواع تنه دوچرخه | راهنمای فریم (بدنه) دوچرخه

هنوز مطمئن نیستید؟

تشخیص اینکه صدا از کجا می آید می تواند مشکل باشد. شکار صداهای مزاحم می تواند برایتان بسیار سخت باشد. گاهی اوقات شست و شوی کامل و روغن کاری کافی است تا همه چیز دوباره به حالت اول (زمان خرید دوچرخه جدیدتان) خود بازگردد. اما اگر نمی‌ توانید مشکل را پیدا کنید یا مطمئن نیستید که چگونه آن را برطرف کنید، همیشه بهترین کار این است که دوچرخه خود را به تعمیرگاه دوچرخه خود ببرید.

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]
 1. Milad گفت:

  سلام من به تازگی دوچرخه جاینت تالون 1 خریدم یکم که پا میزنی هر از گاهی صدای تق تق زیر پا حس میشه حتی بردم برای آچار کشی و روغن کاری هم مشکل حل نشد واقع نمیدونم مشکل چیه صدا دائمی نیست و هر ازگاهی صدای تق تق میده موقعه رکاب زدن

  1. iBikeiran گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   از کدوم قسمت این صدا رو می شنوید؟

 2. Yasin گفت:

  من هنگام صدا از لاستیک هام میاد باید چیکار کنم ممنون

  1. iBikeiran گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   باید ببرید پیش مکانیک تا بررسی کنن دقیق از چه قسمتی صدا میاد

 3. حسین گفت:

  من هر وقت ترمز میگیرم صدا میده چی کار کنم هم جلو هم عقب

  1. iBikeiran گفت:

   ترمز دوچرختون لقمه ای هست یا دیسکی؟

 4. بردیا گفت:

  درود خسته نباشید من حدود شش هفت ماه هست که دوچرخه gitane خریدم و ازش راضی هستم اما توی دست انداز میرم یا ترمز جلو میگیرم صدای تق تق یا مثل ضربه ریز تو فرمون حس میکنم بردم پیش مکانیک و پیچ ها رو هم شل و سفت کرد و بازهم درست نشد دستشو گذاشت رو واشر کمک و ترمز گرفتم عقب جلو کردم گفت از کمک هستش حتی فشار آوردم تو حرکت چرخ رو بالا کشیدم دقیقا صدای بدی از کمک با ضربه میاد کمک های چرخ روغنیه و واقعا عذاب آوره برای منی که داره وزنم میره بالاتر و ورزش میکنم، چاره چیه آیا بهتر نیست دوشاخ رو با ی دوشاخ بادی عوض کنم؟
  چرخ سواری من مسیرهای طولانی هست و درست بودن دوچرخه برای من خیلی مهمه

  1. iBikeiran گفت:

   سلام وقتتون بخیر. بله میتونید دوشاختون رو تعویض کنید و تجربه سواری متفاوت تری داشته باشید.

 5. arash گفت:

  سلام من به تازگی یه دوچرخه پاور خریدم وقتی سه تا چهارتا رکاب دور تند میزنم صدای تق تق میاد صدا هم از دنده ی عقب میاد .باید چیکار کنم که درست شه؟

  1. iBikeiran گفت:

   سلام وقتتون بخیر. به مکانیک دوچرخه مراجعه کردید؟

 6. ناشناس گفت:

  سلا من به تازگی یه دوچرخه پاور خریدم و در حال رکاب زدن صدای تق تق می شنوم . و صدای تق تق از دنده ی عقب میاد باید چکاری کنم که درست شه؟

 7. اآرش گفت:

  سلا من به تازگی یه دوچرخه پاور خریدم و در حال رکاب زدن صدای تق تق می شنوم . و صدای تق تق از دنده ی عقب میاد باید چکاری کنم که درست شه؟

 8. اآرش گفت:

  سلا من به تازگی یه دوچرخه پاور خریدم و در حال رکاب زدن صدای تق تق می شنوم .

 9. Name گفت:

  سلام من یه دوچرخه المپیا قدیمی دارم و احساس میکنم از بدنش صدا میاد
  وقتی چرخ زیر بارونه یا با اب میشورمش صدا دیگه نمیاد ولی وقتی تو افتاب باشه صدا میکنه میدونید مشکلش از کجاس؟

  1. iBikeiran گفت:

   احتمال داره نیاز به گریس کاری داشته باشه

 10. مصطفی پاکباز گفت:

  سلام درود من به تازگی یک دوچرخه ویوا خریدم ولی مشکل اینجاست هر بار با ترمز گرفتن صدای تق تق از فرمان می‌آید یا الخصوص وقتی فرمان را می‌دهم سمت راست و چپ تق تق می‌کند حتی فرمان دوچرخه هم سفت کردم ولی متاسفانه هنوز همان صدا را میدهد. ایا امکان دارد از بلبرینگ خود فرمان باشد؟

 11. رضا گفت:

  سلام من چندوقتی است دوچرخه راپیدو r6 خریدم وقتی کمک فنر جلو میره پایین میاد بالا صدا میده

  1. iBikeiran گفت:

   سلام وقت بخیر. احتمالا گریس ضعیفی داره یا رگلاژ نشده

 12. پارسا گفت:

  سلام
  شانژمان دوچرخه تق تق میکنه

 13. مهدی گفت:

  وقتی پایه میزنم پایه سمت را به ساعت ۱۰ که میرسد صدا تق تق میدهد دوچرخه تازه خریدم نمیدونم علت از چیه

 14. کامو گفت:

  سلام من دوچرخم مورچه رو تازه انداخته ام روز اول درست کار میکرد اما وقتی الان رکاب میزنم وقتی نمیزنم خودش میره یه قر قر معمولی میدن همه چرخا و مورچه نمی چرخه دیگه وقتی رکاب نزییم اما مال من میچرخه دلیلش چیه

 15. ،، گفت:

  سلام، من وقتی میخوام دنده دوچرخم رو عوض کنم صدای جیر جیر دائمی میاد و قطع نمیشه و باید دنده رو عوض کنم، علتش چیه؟

 16. حامی صادقی گفت:

  سلام من امروز دوچرخه المپیا دیسکی خریدم
  از قسمت لاستیک جلو صدای (سسسسس) میده

 17. آرتین گفت:

  سلام من یه هفته است دوچرخه خریدم وقتی پدال میزنم بعضی وقتا یه صدا تقه میکنه ای واسه چیه؟

  1. iBikeiran گفت:

   سلام وقت بخیر
   از چه قسمتی این صدارو می‌شنوید؟

 18. آرتین گفت:

  نمی دونم فکر کنم شانژمان باشه

  1. iBikeiran گفت:

   باید توسط یک مکانیک دوچرخه بررسی بشه

 19. رائین گفت:

  سلام چرا ترمز میگیرم ترمز سوت میزنه ترمز دیسکی هستش

  1. iBikeiran گفت:

   صدای سوت از کدوم بخش میاد

 20. ناشناس گفت:

  سلام من یک دوچرخه ویوا اسپینر ۲۶ تازه خریدم نو هست از پدال یا فکر کنم از چرخ جلو یک صدایی هنگام حرکت میده دنده رو که بالا میبرم صدا بیشتر میشه

 21. امیرعلی گفت:

  سلام من یک دوچرخه ویوا اسپینر ۲۶ تازه خریدم نو هست از پدال یا فکر کنم از چرخ جلو یا زنجیر دقیق نمی‌دونم تق تق ریز هست

  1. iBikeiran گفت:

   سلام وقت بخیر
   از پدال این صدارو می شنوید یا از چرخ جلو؟

 22. بهناز گفت:

  سلام خسته نباشید من تازگی دوچرخه خریدم وقتی یکم سرعت میگیری صدای وز وز میده طبیعیه😐⁉️

  1. iBikeiran گفت:

   سلام وقت بخیر. این صدا رو از چه قسمتی می‌شنوید؟

 23. مهدی گفت:

  سلام من یک دوچرخه اورلند تازه خریدم باهاش سر با که میرم از جلو صدای قژقژ میده باید چیکار کنم؟؟

 24. سلام من سه روز دوچرخه اوکی خریدم الان صدای زنجیرش قطع شده است

  1. iBikeiran گفت:

   متوجه منظورتون نشدم. چجوری صداش قطع شده!

 25. پارسا گفت:

  سلام
  من تازگیا دوچرخه بلست مدل ELITE خریدم
  از فرمونش صدای تق تق میاد پیش هر کی بردم نتونست درست کنه

 26. ابوالفضل گفت:

  سلام من یه مدته دوچرخهTIGRIS leoderخریدم ۲ماهی میشه ولی اخیرا وقتی دوچرخه توی چاله یا دست انداز میوفته و کمک به سمت بیرون که میاد صدای تقه میده مشکلش چیه؟

 27. Amir گفت:

  سلام و عرض درود من یه دوچرخه اینتنز دارم رو دست انداز ها از عقب دوچرخه صدای سوت میاد دنده ها شانزمان خودرو همه سالم اند صدا از تایر میاد نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم اگه بگید….

 28. ناشناس گفت:

  سلا من به تازگی دوچرخه اورلورد ۱ ماهی میشه که هر موقع سوار میشم از زنجیرش صدای تق تق میده با روغن کاری حل میشه؟

  1. iBikeiran گفت:

   سلام وقت بخیر از کدام بخش زنجیر این صدارو می‌شنوید؟ قسمت نزدیک به شانژمان یا طبق عوض کن؟

 29. متین گفت:

  سلام
  من یه دوچرخه نو دارم فقط وقتی فرمون رو چپ و راست میکنم قیژ قیژ میکنه. بلبرینگ و گریس هم عوض شده جای دیگه‌ای هم مشکل نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *