دوچرخه Hardtail یا دوچرخه Full Suspension؟ کدام بهتر است؟

دوچرخه Hardtail یا دوچرخه Full Suspension - آیبایک

دوچرخه Hardtail یا دوچرخه Full Suspension؟ کدام بهتر است؟

با قیمت‌های زیاد و گزینه‌های مختلف، انتخاب بین یک دوچرخه کوهستانی با تعلیق کامل (Full Suspension) و هاردتیل (Hardtail) ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد. عوامل مختلفی وجود دارد که چرا یک دوچرخه سواری یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کند. به طور معمول، هاردتیل ارزان‌تر از دوچرخه‌های تعلیق کامل هستند، اما زمانی که به قیمت برابر رسیدید، می‌توانید در انتخابتان تجدید نظر کنید. این انتخاب، هم به قیمت دوچرخه و هم به سبک سواری مربوط می‌شود.

طبق تعریف، هاردتیل‌ها حتی از بهترین دوچرخه‌های کوهستانی با سیستم تعلیق کامل سبک تر هستند. بدون اتصال شوک و تعلیق عقب، به دلیل سادگی مکانیکی بیشتر وزن کم‌تری دارند. هزینه‌ای که برای خرید هارتیل و نداشتن شوک عقب و سیستم اتصال صرفه جویی می‌کنید را می توانید برای سایر قسمت های دوچرخه کوهستان مانند دوشاخ بهتر، چرخ های سبک تر، یا پیشرانه قوی تر هزینه کنید. از نظر تئوری، می‌توانید یک دوچرخه کوهستان بسیار سبک‌تر با قطعات بهتر با همان قیمت دوچرخه‌های تعلیق کامل با دوشاخ مشابه خریداری کنید.

اما آیا لزوماً از یک هاردتیل لذت خواهید برد؟ هیچ شکی وجود ندارد که حتی یک دوچرخه کوهستانی با سیستم تعلیق کامل در سطح پایه، راحت تر از هر دوچرخه هاردتیلی (HardTail) است. می‌توانید بزرگ‌ترین لاستیک عقب را برای یک دوچرخه هاردتیل استفاده کنید، اما هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین آن سیستم تعلیق عقب که بر روی زمین‌های ناهموار بهترین کارایی را دارند، شود.

با انواع مختلفی از دوچرخه کوهستان موجود، انتخاب بین دوچرخه‌های هاردتیل (HardTail) و سیستم تعلیق کامل (Full Suspension) می تواند گیج کننده باشد، بنابراین ما در آیبایک کمکتان می‌کنیم بهترین تصمیم را بگیرید.

 

چرا تعلیق؟

سیستم تعلیق هنگام دوچرخه سواری بر روی زمین ناهموار، راحتی و کنترل بیشتری به شما می‌دهد. دوچرخه سواری کوهستان یک ورزش متنوع است که زمین های متنوعی را در بر می‌گیرد. در حالی که مسیرهای نسبتاً هموار ممکن است برای هاردتیل مناسب باشند، تنظیمات سیستم تعلیق کامل بدون شک در سواری‌های پر از دست انداز و طولانی‌تر کارآمدتر هستند.

در رشته‌های دوچرخه ‌سواری کوهستانی که با زمین‌های ناهموار سروکار دارند، یک دوچرخه با سیستم تعلیق کامل انتخاب واضحی برای عملکرد نهایی شماست. کشش و قابلیت اضافی سیستم تعلیق کامل هرگونه آسیب ناشی از شوک و ضربات را دفع می‌کند. اما بحث واقعی بین دوچرخه های هاردتیل و سیستم تعلیق کامل در درجه اول در دنیای تریل و XC وجود دارد.

 

دوچرخه کوهستانی هاردتیل (HardTail)

 

دوچرخه جاینت هاردتیل - آیبایک
دوچرخه جاینت هاردتیل (HardTail)

 

اگر نگران هزینه نگهداری دوچرخه در آینده هستید، یا در جایی زندگی می‌کنید که دوچرخه سواری در گل عادی است، خرید هاردتیل به صرفه تر است. دوچرخه‌های با تعلیق کامل به خدمات تعمیر و تعویض بلبرینگ اتصالی نیاز دارند، که اگر اغلب در شرایط گل آلود دوچرخه سواری می‌کنید، می‌تواند باعث افزایش هزینه تعمیر و نگهداری شود.

هاردتیل همچنین برای دوچرخه سوارانی که از دوچرخه کوهستان خود به عنوان یک وسیله دوچرخه سواری همه منظوره استفاده می کنند بهتر است. این دوچرخه انعطاف پذیری بسیار بهتری را ایجاد می‌کند و به راحتی می توان آن را برای تور دوچرخه سواری استفاده کرد.

اگر دوچرخه هاردتیل طراحی خوب و تعلیق مناسبی داشته باشد، می تواند در زمین‌های ناهموار ملایم سرگرم کننده باشد. اگر از هر گونه بیماری فیزیکی، مشکلات کمر، زانو، مچ دست و مچ پا رنج می برید، واقعیت این است که هاردتیل برای شما اصلا مناسب نیست.

دوچرخه‌های با تعلیق کامل نه تنها ضربه‌های بزرگ‌تری را در هنگام فرود یا پرش نادرست جذب می‌کنند، مچ پا و باسن شما را از فشار نجات می‌دهند و در کنار همه این‌ها صدای کم‌تری ایجاد می‌کنند. اگر تا به حال در جاده‌های ناهموار و سنگریزه‌ای سوار شده باشید، متوجه خواهید شد که لرزش چرخ عقب چقدر می‌تواند شما را اذیت کند.

 

دوچرخه کوهستانی با سیستم تعلیق کامل (Full Suspension)

 

دوچرخه جاینت با سیستم تعلیق کامل - آیبایک
دوچرخه جاینت با سیستم تعلیق کامل

 

دوچرخه سواران کوهستانی که در مسیرهایی رکاب می‌زنند که احتمال آسیب دیدنشان وجود دارد، همیشه از دوچرخه هایی با سیستم تعلیق کامل استفاده می‌کنند. برای آن دسته از دوچرخه سوارانی که سالم‌تر هستند، می‌خواهند مهارت‌های خود را توسعه دهند و مسیرهای سخت‌تری را کاوش کنند، دوچرخه کوهستانی با سیستم تعلیق کامل مسیری امن‌تر برای پیشرفتشان است.

بالا رفتن از تپه‌هایی که مسیرهای پر از صخره دارند یک کابوس برای هر دوچرخه سواری است و با دوچرخه های هارد تیل این خطر به طور قابل توجهی در زمین های فنی شیب دار افزایش می‌یابد. وقتی مسیر مناسب برای دوشاخ جلو تمام شد، هیچ تعلیقی در عقب برای خنثی کردن تکانه نقطه تعادل بالقوه وجود ندارد. دوچرخه‌های با سیستم تعلیق کامل قوی تر هستند و کمتر احتمال دارد که سوار را از پشت پرت کنند.

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که بیشتر مسیرها صاف و روان هستند، تفاوت بین دوچرخه‌های هاردتیل و دوچرخه‌های تعلیق کامل معنایی ندارد. به دوچرخه سوارانی که مسیر مستقیمی را رکاب می زنند تا به هدف خود برسند، می توان توصیه کرد که یک هاردتیل را انتخاب کنند که تعمیر و نگهداری کم‌تری دارد و در تبدیل انرژی به حرکت رو به جلو کارآمدتر است.

با این حال، مسیرهای صخره‌ای و ناهموار می‌توانند کمی چالش برانگیزتر برای هاردتیل ها باشند. اینجاست که حتی یک دوچرخه با سیستم تعلیق کامل حتی در سفری کوتاه، اعتماد به نفس و کنترل بهتری به شما می‌دهد. در حالی که احتمالاً تکنیک‌های درست پرش و فرود آمدن را در مسیرهای مهارتی صاف با دوچرخه‌های هاردتیل یاد می‌گیرید، برای ضربات شدیدتر، دوچرخه‌های تعلیق کامل با بدن شما مهربان‌تر خواهند بود.

 

لوازم دوچرخه کوهستان + هر آنچه که نیاز دارید

 

اندازه چرخ ایده آل برای دوچرخه‌های هاردتیل (Hardtail) و سیستم تعلیق کامل (Full Suspension) چیست؟

اندازه چرخ ها یک عامل مهم در پیکربندی دوچرخه کوهستان است. جایی که چرخ‌های ۲۶ اینچی  زمانی معمول بودند، در سال‌های اخیر، چرخ‌های بزرگ‌تر ۲۷.۵ اینچی و چرخ‌های بزرگ‌تر ۲۹ اینچی برجسته شده‌اند.

دوچرخه 29 چندین مزیت دارد. اولاً، قطر بزرگتر به چرخش چرخ ها در زمین ناهموار کمک می‌کند زیرا در هنگام برخورد با موانع، سنگ‌ها و برآمدگی‌ها در مسیر، حرکت کمتری به جلو از دست می‌رود. این به نوبه خود به این معنی است که چرخ های 29 اینچی برای پدال زدن در خارج از جاده به نیروی کمتری نیاز دارند و حفظ سرعت شما را آسان‌تر می‌کند. آزمایش‌ها نشان می‌دهند که در مقایسه با یک مدل ۲۶ اینچی، ۴ تا ۸ درصد قدرت لازم برای پدال زدن دوچرخه روی چرخ‌های ۲۹ اینچی در سربالایی وجود دارد. قابلیت تعلیق بهبود یافته نیز راحتی را در سواری های طولانی افزایش می دهد. لاستیک‌های 29 همچنین دارای نقطه تماس بزرگ‌تری با زمین هستند که کشش و کنترل بیشتری را در هنگام شتاب‌گیری، ترمزگیری و پیچ‌ها ارائه می‌دهد.

اما در حالی که دوچرخه 27.5 و 29 عملکرد کلی بهتری دارند، در هر سناریویی بهتر از دوچرخه 26 عمل نمی‌کنند. چرخ‌های بزرگ‌تر سنگین‌تر هستند، و وزن دوچرخه شما را افزایش می‌دهند. در نتیجه شتاب کندتر است و در مسیرهای فنی مانور کم‌تری دارند. عامل دیگر همبستگی بین اندازه چرخ و قد دوچرخه سوار است. برای افراد زیر 170 سانتی‌متر، چرخ‌های 29 اینچی می‌توانند هنگام حرکت دوچرخه مشکلاتی را برایشان ایجاد کنند.

 

دوچرخه Hardtail یا Full Suspension - آیبایک

 

قیمت دوچرخه‌های هاردتیل (Hardtail) و سیستم تعلیق کامل (Full Suspension)

یک دوچرخه کوهستانی هاردتیل همیشه ارزان تر از یک مدل با سیستم تعلیق کامل است و ممکن است در دسته بندی دوچرخه ارزان قرار بگیرد. بودجه عامل مهمی در تعیین گزینه ای است که شما انتخاب می‌کنید. معمولا افراد خرید یک دوچرخه هاردتیل با کیفیت را به یک دوچرخه ارزان قیمت با سیستم تعلیق کامل ترجیح می‌دهند. مانند هر وسیله نقلیه دیگری، دوچرخه چیزهاییی بیشتر از سیستم تعلیق دارد. اجزاء، گروه ها، طراحی قاب و متریال آن همگی بر عملکرد، راحتی و قابلیت اطمینان بودن دوچرخه تأثیر می گذارند و نباید نادیده گرفته شوند.

 

ترفندهایی برای کوهنوردی یا تپه نوردی با دوچرخه

 

تصمیم با شماست

اینکه مدل هاردتیل یا سیستم تعلیق کامل را انتخاب کنید بسیار به سبک سواری و بودجه شما بستگی دارد اما بدانید که دوچرخه‌های با کیفیت برای هر دو مدل وجود دارند و در هر گروهی، گزینه‌هایی با قیمت‌های مختلف وجود دارد. برای کسانی که وارد دنیای مسابقات XC یا تریل سواری می شوند، هاردتیل در مقابل تعلیق کامل یک نکته کلیدی باقی می‌ماند. امیدواریم با ارائه این مطلب تصمیم گیری را برایتان کمی آسان تر کرده باشیم. شما را در مسیرها خواهیم دید!

 

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظر خود را بنویسید