دوچرخه برقی چیست؟ منفعت یا ضرر!

دوچرخه برقی

دوچرخه برقی چیست؟ منفعت یا ضرر!

دوچرخه شارژی، دوچرخه برقی( E-bike) دوچرخه ای است مجهز شده به یک موتور الکتریکی کوچک که راکب دوچرخه  را در پدال زدن کمک می‌‌کند. تنوع بالایی از دوچرخه‌های برقی در جهان وجود دارند، از مدل‌هایی که دارای یک موتور برقی کوچک هستند و پدال زدن را ساده‌تر می‌کنند تا مدل‌هایی که به یک موتورسیکلت کوچک (موتورگازی) نزدیکتر هستند.

دوچرخه برقی

به هرحال تا زمانی که فرد می‌تواند پدال بزند، آن وسیله دوچرخه برقی محسوب می‌گردد و به عنوان موتورسیکلت برقی شناخته نمی‌شود. اغلب کشورها قوانین متفاوتی برای این طبقه‌بندی‌ها دارا هستند. و بستگی به شرایط و قوانین فرد استفاده کننده از این وسیله‌ی نقلیه باید گواهینامه مخصوص را دریافت کند.

دوچرخه برقی از باطریهای قابل شارژ استفاده می‌کند و معمولاً می‌تواند با سرعتی بین ۲۵ تا ۳۲ کیلومتر در ساعت حرکت کند. بسته به قوانین کشورها میزان قدرت موتور و سرعت دوچرخه‌های برقی با هم متفاوت هستند، برخی موتور گازی‌های برقی دارای سرعت ۴۵ کیلومتر در ساعت هستند. به طور متوسط دوچرخه‌های برقی با یک باطری کاملاً شارژ شده می‌توانند مسافت بین ۲۵ تا ۶۰ کیلومتر را طی کنند که البته طول این مسافت بستگی به کیفیت دوچرخه، کیفیت باطری، شرایط جاده ( شیب جاده) و حتی دمای هوا و شرایط جوی دارد.

استفاده از دوچرخه شارژی شاید یک روش ساده و بسیار کارآمد برای حل مشکل آلوگی هوا و سوخت های فسیلی باشد. امروزه در شهرهای بزرگ همه با مشکل آلودگی هوا و ترافیک و مشکلاتی از این قبیل دست و پنجه نرم می کنند.اما در کشور های توسعه یافته افراد بسیاری ازاین وسیله ی نقلیه استثنایی بهره می برند و تا حد زیادی مشکلات آلودگی را حل کردند

گاهی به دوچرخه برقی

اگر خیلی خیلی ساده بخواهیم بگوییم، باید بگوییم که دوچرخه برقی شامل ( دوچرخه + موتور الکتریکی ) می باشد. اما یادمان نرود که موتور الکتریکی که به دوچرخه متصل می‌شود، نیاز به یک منبع تامین نیروی الکتریکی دارد و اون چیزی نیست جز باتری.

دوچرخه برقی

باتری های مورد استفاده در محرکه دوچرخه برقی

1.لیتیوم

باتری های لیتیوم در آینده سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص خواهند داد  زیرا این باتری ها بسیار سبک ، کم حجم و دارای ظرفیت بالا نسبت به وزنشان هستند و البته ناگفته نماند قیمت بالایی دارند. اما بدلیل طول عمر بالا بازهم به صرفه هستند، بهترین مدل باتری برای استفاده دوچرخه برقی همین باتری ها هستند.

2.لید اسید یا سربی

این مدل باتری‌ها درایران با نام باتری های خشک معروف هستند،  از مزیت های این باتری ها ارزان بودن، در‌دسترس بودن ، قابل بازیافت بودن می‌باشد. اما معایبی هم دارند مانند: سنگین بودن – حجیم بودن و احتیاج به زمان طولانی برای شارژ
وزن این باتری ها حدودا 3 برابر باتری های لیتیوم می باشد و با مشخصات ولتاژ و آمپراژ برابر ، ظرفیتی حدود نصف باتری های لیتیومی دارند .
نکته‌ی مهمی که هست، اینه که اگر مشاهده کردید دوچرخه برقی با قیمت خیلی پایین عرضه می‌شود،  باید بدانید که به احتمال خیلی زیاد باتری آن از نوع باتری های خشک یا همان (سرب-اسید ) می‌باشد.

3.نیکل کادمیوم

در مورد این باتری ها باید بگوییم که از باتری های (سرب – اسید ) بهتر هستند به عنوان مثال ظرفیت بالاتری دارند، سبک تر هستند، اما دارای قیمت بالاتر و طول عمر کوتاه تر نسبت به (سرب – اسید ) هستند.

4.نیکل – هیدرید

این باتری ها از نیکل – کادمیوم بهتر هستند اما گرانتراند.

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]