7 راهکار جلوگیری از سرقت دوچرخه

جلوگیری از سرقت دوچرخه

7 راهکار جلوگیری از سرقت دوچرخه

سرقت دوچرخه، کابوس دوچرخه سواران

وقتی دوچرخه شما به سرقت می رود، بدون توجه به اینکه دوچرخه تان از جنس بهترین فیبر کربن است و یا بدترین مدل آهنی که تا الان ساخته شده، یک ضربه بسیار بد روحی به شما وارد می شود.

به دلیل شرایط بد کشور سرقت دوچرخه در سراسر ایران در حال افزایش است پس بهتر است که حواسمان خیلی بیشتر به دوچرخه عزیزمان باشد.

مقاله زیر در مورد چگونگی جلوگیری از سرقت دوچرخه، راهکار های بسیار مفیدی ارائه می دهد که با رعایت کردن آن ها می توانید نگرانی های خود را در رابطه با این موضوع کاهش دهید. پس با ما همراه باشید تا همه ی این موارد را با هم بررسی کنیم:

1. انتخاب قفل

بهترین راه برای ایمن نگه داشتن دوچرخه داشتن یک قفل عالی است. قفل های دوچرخه در اشکال، اندازه و قیمت های مختلفی موجود هستند که بر اساس قاعده کلی هرچه بیشتر هزینه کنید مدل بهتری را می توانید داشته باشید، قطعا برای خرید مدل های بادوام تر هزینه بیشتری باید بکنید.

قفل های کابلی و مفتولی معمولا از امنیت کمتری برخوردارند چون با یک برش ساده به راحتی می توان آن ها را قیچی کرد. این مدل های از بقیه سبک ترند ولی احتمال سرقت هم برای آن ها بالاتر است.

قفل های زنجیری از نظر امنیت تقریبا دارای امنیت متوسطی هستند ولی باز هم در مقابل وسایلی مانند اره برقی آسیب پذیرند.

قفل های D و یا مدل U که اسمشان را از شکل خود گرفته اند سنگین ترین مدل قفل به حساب می آیند با این حال چون از فولاد سخت ساخته شده اند از هر مدل سرقتی در امان اند حتی آسیب های زاویه دار. ولی به خاطر شکل و سنگینی، فضای زیادی را اشغال می کنند.

پیشنهاد ما این است که از دو مدل قفل بر روی دوچرخه خود استفاده کنید ولی از آنجا که قفل های D به سختی در ایران پیدا می شوند و همچنین بسیار سنگین هستند، استفاده از دو مدل کابلی و زنجیری بهترین راه حل برای شماست.

 

2. نحوه قفل کردن دوچرخه

از آن جایی که برای قفل کردن دوچرخه حتی با وجود بهترین و سخت ترین مدل قفل، اگر از روش درستی استفاده نشود فایده ای نخواهد داشت بهتر است که روش های قفل کردن صحیح را بلد باشیم. در زیر با هم بهترین روش های آن را بررسی کنیم.

  • مطمئن شوید که بدنه دوچرخه خود را به یک جسم ثابت و محکم قفل کرده اید و قفل را نمی توان از روی آن بلند کرد. مثلا در پارک ها بهترین گزینه نیمکت است.
  • بعد از قفل کردن بدنه دوچرخه، باید چرخ ها را به بدنه و یا قاب قفل کنید و یا چرخ را به یک جسم محکم ببندید. بهترین راه حل این است که برای هر چرخ یک قفل داشته باشید چرا که هم از سرقت چرخ ها جلوگیری می کنید هم از سرقت خود دوچرخه.
  • اگر از قفل کابلی استفاده می کنید، قفل را تا جایی که ممکن است دور دوچرخه و یا وسیله ثابت ببندید تا هیچ گونه شل شدگی دیده نشود چون تا حد بسیار زیادی کار را برای سارق دشوار می کنید.

 

نحوه صحیح قفل کردن

3. برداشتن مواردی که نمی توان قفل کرد

اگر لوازم جانبی بر روی دوچرخه خود دارید قبل از اینکه دوچرخه تان را قفل کنید آن ها را بردارید چون اگر برداشتن آن برای شما آسان باشد برای سارق نیز راحت است و کاری ندارد.

4. موقعیت مکانی دوچرخه

مهم ترین عاملی که باید آن را رعایت کنید این است که دوچرخه خود را کجا قفل می کنید؟ در اینجا حتما نکات زیر را رعایت کنید:

  1. حتما مکانی را انتخاب کنید که شلوغ و دارای نور کافی باشد چون که باعث دیده شدن سارق می شود.
  2. مکانی را انتخاب کنید که دارای دوربین های مداربسته باشد چون هم باعث ترس سارق می شود و هم اگر دوچرخه تان دزدیده شد فیلم سرقت آن را دارید.
  3. به هیچ وجه وسایلی مانند تلفن و اشیا خود را روی دوچرخه رها نکنید.

نکته: هیچوقت بیشتر از یک دوچرخه را با هم قفل نکنید چون با شکستن قفل همه ی دوچرخه ها به سرقت می روند.

دوچرخه هایی که در خیابان های کم نور و کوچه های تاریک قفل می شوند بسیار بیشتر از دوچرخه های که در مرکز یک شهر شلوغ قرار دارند دزدیده می شوند پس حتما از موقعیت مکانی جایی که دوچرخه تان را می گذارید مطمئن شوید. این کار را با پرسیدن از مغازه داران و افرادی که در آن محل زندگی میکنند نیز می توانید انجام دهید و درباره موقعیت ان جا سوال کنید.

 

محل مناسب دوچرخه

– تعطیلات و هتل

  1. قبل از رزرو با مدیر محل اقامتتان تماس بگیرید و بپرسید که محلی برای پارک کردن دوچرخه تان وجود دارد یا خیر.
  2. حتی اگر اجازه دادند که دوچرخه را در اتاقتان بذارید باز هم هنگام بیرون رفتن دوچرخه را قفل کرده و یا چرخ آن را بردارید. فروش دوچرخه بدون چرخ اصلا کار راحتی نیست.
  3. اگر مجبور شدید که دوچرخه را داخل ماشین بگذارید حتما ان را با یک پتو و یا حوله بپوشانید و در صورت امکان چراغی در بیرون بگذارید و یک چرخ دوچرخه را بردارید و آن را داخل اتاق ببرید.
  4. هنگام توقف در طول سفر حتما آن را در جای مخصوص دوچرخه ها قفل کنید یا اگر همراه دارید به او بسپارید تا حواسش باشد.

– خانه

پیشنهاد ما این است که دوچرخه را داخل خانه نگه و قفل شده نگه دارید. اگر دوچرخه را در پارکینگ نگه می دارید حتما به یک جسم محکم قفل کنید و از دو یا تعداد بیشتری قفل استفاده کنید.

5. GPS دوچرخه

برای اینکه همیشه از ایمنی مکانی که دوچرخه تان را در آن قرار داده اید مطمئن شوید بهتر است که یک GPS برای آن تهیه کنید تا هم موقعیت ان را چک کنید هم در صورت سرقت از مکان آن باخبر باشید.

 

GPS دوچرخه

6. بیمه دوچرخه

برای آرامش خاطر خودتان بهتر است که برای دوچرخه تان بیمه تهیه کنید.

در حال حاضر در ایران شرکت هایی هستند که دوچرخه شما را بیمه می کنند مانند بیمه سامان، بیمه ماهان و … . بیمه دوچرخه دارای سه پوشش (1. مسئولیت در قبال اشخاص ثالث 2. پوشش حوادث سرنشین 3. پوشش بیمه بدنه و سرقت دوچرخه) است.

معمولا دوچرخه سواران از بیمه سامان به خاطر تنوع آن استفاده می کنند اگرچه شرکت های بیمه ای جدید با مزایای بیشتری وارد رقابت شده اند که شما می توانید برحسب استفاده خود یکی از آن ها را انتخاب کنید.

7. عکس دوچرخه

کار بعدی که باید انجام دهید این است که همیشه عکس کامل دوچرخه تان را داشته باشید مخصوصا از شماره سریال درج شده در زیر براکت.

ایستگاه های پلیس عکس دوچرخه و سریال آن را ثبت می کنند تا اگر دوچرخه شما پیدا شد آن را به شما برگردانند.

 

خرید بهترین قفل های ضدسرقت دوچرخه

 

> نکاتی راجع به خرید دوچرخه دست دوم بدانید!

> مزایای لوازم جانبی دوچرخه

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظرات (2)

[…] اوه! توصیه شده برای شما : 7 راهکار جلوگیری از سرقت دوچرخه […]

نظر خود را بنویسید