مختصری درباره تاریخچه دوچرخه

مسابقات دوچرخه سواری

مختصری درباره تاریخچه دوچرخه

تاريخچه دوچرخه و دوچرخه سواري در ايران

تاریخچه دوچرخه سواری در ایران بدین صورت بود که در دوران قاجاريه كاركنان سفارت انگليس دوچرخه را به ايران آورده و از آن به عنوان يك وسيله نقلیه استفاده کردند مردم در آن زمان دوچرخه سواران را بچه شيطان لقب داده و احتمال دخالت جن و پري را در حركت اين وسيله مطرح مي نمودند . اولين فردي كه در ايران با ايجاد مغازه دوچرخه و كرايه دادن اين وسيله آن را به مردم شناساند حسين آقا شيخ است، كه در خيابان شمس العماره تهران اقدام به اين كار نمود و پس از آن فردي مسيحي بنام داديك دومين مغازه فروش دوچرخه را تاسيس كرد .

درسال 1324شمسی اولين تشكيل دوچرخه سواري با نام باشگاه  دوچرخه سواري  شكل  گرفت و در سال بعد  از آن فدراسيون دوچرخه سواري آماتور در ايران رسما هدايت و كنترل اين رشته در دست گرفت.

دوچرخه وسيله اي است ساده , سبك و انفرادي كه هم براي رفت و آمد سريعتر و هم به منظور تفريح و سرگرمي و ورزش بكار مي رود . از همان سالهاي ابتداي اختراع دوچرخه , دوچرخه سوارهايي كه به تدريج در كار خود مهارت يافتند پي بردند كه به اين وسيله مي توانند به رقابت بپردازند و مسابقاتي براي آن برگزار كنند . اولين مسابقات دوچرخه سواري به صورت طبيعي و خودجوش بين دوچرخه سوارها برگزار مي شد و بيشتر بخاطر تفريح بود تا يك مسابقه واقعي و جدي، باشگاههاي دوچرخه سواري كه داير شد مسابقات هم شكل بهتري يافت و به صورت حرفه ای برگزار شد.

نخستين مسابقه دوچرخه سواري

اولین مسابقه در تاریخچه دوچرخه در سال 1868 در محله ای به نام هندون در انگلستان انجام شد . در سال 1878 اولين اتحاديه ملي دوچرخه سواران در انگلستان تاسيس شد و اين اتحاديه مقررات خاصي براي مسابقات دوچرخه سواري در جاده و پيست برقرار كرد .

مسابقه دورچخه سواری اولین بار

پايه هاي فدراسيون بين المللي دوچرخه سواري در سال 1900 با تاسيس اتحاديه بين المللي دوچرخه سواري پایه گذاری شد. مركز اين اتحاديه شهر پاريس بود . در حال حاضر فدراسيون بين المللي دوچرخه سواري آماتور كه آن را به اختصار فياك مي نامند و از طرف كميته بين المللي المپيك به رسميت شناخته ميشود , به كار توسعه , هدايت و ايجاد مقررات جديد مي پردازد . فياك عضو اصلي اتحاديه بين المللي دوچرخه سواري نيز هست . محل دفتر مركزي فياك شهر روم ايتاليا است .

مسابقات رسمي دوچرخه سواري :

در زبان انگليسي واژه BICYCLE ( دوچرخه ) از دو بخش BI به معناي دو و CYCLE به معناي دايره است . گرچه هدف اصلي صدها ميليون دوچرخه سوار در سراسر جهان تفريح كردن , تامين تندرستي و نشاط جسمي وروحي يا رفت و آمد است اما دوچرخه سواري از ورزشهاي محبوب و رايج در همه كشورها است . ورزش دوچرخه سواري ورزشي سرعتي استقامتي است كه مسابقات آن در رشته هاي مختلف , در جاده و پيست برگزار مي شود .

 

مسابقه دوچرخه سواری

در این ورزش بیشتر عضلات پاها در حرکت خواهند بود. که این عمل باعث بالابردن استقامت بدن می شود. البته کمر و سیستم تنفسی انسان نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و به همین خاطر بسیار مورد توجه ورزشکاران حتی در رشته های دیگر می باشد. دوچرخه ایستاده یکی از ملزومات جدا نشدنی باشگاه های ورزشی می باشد.

برای مطالعه پیشنهاد میکنیم:

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظرات (2)

[…] مختصری در مورد تاریخچه دوچرخه […]

[…] تاریخچه دوچرخه […]

نظر خود را بنویسید