تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب

دوچرخه و سلامتی

تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب

تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب و پیشگیری از بروز سکته قلبی

مطالعه این مطلب حاوی نکات مفیدی برای دوچرخه سوارانی است که به سلامت قلب خود اهمیت می‌دهند و به تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت خود نگاه ویزه‌ای دارند.

تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب، مانند بسیاری از رشته‌های ورزشی به اثبات رسیده است. صرف‌نظر از کالری سوزی و تنفس عمیق و کاملی که حین این ورزش نصیب فرد می‌شود، شواهد پزشکی، از فواید دیگر این فعالیت بدنی نیز حکایت دارد.

کاهش آمار سکته قلبی در دوچرخه سواران نیز، با تحقیقات پزشکی نوین گره خورده و محبوبیت این ورزش را بیش از پیش افزایش داده است. در این نوشتار:

به تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب و عروق می‌پردازیم.

از تاثیر این ورزش در پیشگیری از سکته قلبی می‌گوییم.

درباره دوچرخه سواری بیماران قلبی صحبت می‌کنیم.

ارتباط سه گانه بین سیستم تنفسی، دستگاه گردش خون و دوچرخه سواری را بررسی می‌کنیم.

در پایان نیز، با یک جمع‌بندی کلی، مزایای کاربرد این وسیله ورزشی را در سلامتی عمومی بدن بیان می‌کنیم. با ما در مطالعه این مطلب همراه شوید.

دوچرخه سواری چگونه بر عملکرد قلب تاثیر می‌گذارد؟

قلب را می‌توان به جرات، از موثرترین اعضای داخلی دانست که مستقیما یا بطور غیر مستقیم، بر سلامت عمومی بدن تاثیر می‌گذارد. محافظت از قلب، به نحوی که بتواند در طول حیات، بی‌وقفه و با ریتمی صحیح به ضربان خود ادامه دهد، پروسه‌ای مستمر و طولانی است که افراد خواهان سلامتی، آن را دنبال می‌کنند.

ورزش و فعالیت‌های بدنی منظم، نقش مهمی در عملی شدن این پروسه ایفا می‌کنند. تا جایی که حتی افرادی با درجاتی از نارسایی قلبی یا بیماری‌های زمینه‌ای نیز، با تجویز پزشک، از انجام فعالیت‌های ورزشی مشخص و حساب شده، محروم نمی‌شوند. جالب اینکه چنین فعالیت‌هایی در صورت استمرار، می‌تواند از عوارض بیماری جلوگیری نموده یا به کاهش میزان آن کمک کند.

دوچرخه، سالم ترین وسیله نقلیه است و علاوه بر تاثیراتی که بر روی محیط زیست می گذارد می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب یکی از این موارد مفیدی است که ضمن رفع موانع بدنی، زمینه را برای سلامت عمومی بدن فراهم می‌کند. تاثیر این فعالیت بر عملکرد قلب، اشکال مختلفی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

قلب و سلامتی با دوچرخه سواری

آیا با دوچرخه سواری می‌توان از بروز سکته قلبی پیشگیری کرد؟

شاید نتوان دوچرخه سواری یا هر ورزش مفید دیگری را، مستقیما به‌عنوان عامل پیشگیری از بروز سکته قلبی، معرفی کرد. زیرا دلایل این پیشامد، متفاوت و متنوع بوده و ریشه‌یابی آنها نیازمند تحقیق بیشتری است.

اما ثابت شده که بسیاری از این عوامل را می‌توان با انجام فعالیت‌های بدنی شدید و البته سالم، برطرف کرد. دوچرخه سواری نیز، با هموار کردن مسیر سلامتی، از بروز مشکلات جسمی خطرناک مانند سکته قلبی جلوگیری می‌کند.

در ادامه مطلب به چند نمونه از این مشکلات و تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب می‌پردازیم.

رگ‌های خود را با دوچرخه سواری از چربی پاک کنید!

تغذیه ناسالم و مصرف مواد غذایی چرب و پرکالری، متاسفانه با زندگی بسیاری از ما گره خورده است. از طرفی شیوه زندگی امروزی، فرصت سوختن کالری‌های اضافه مصرفی در طول روز را از ما گرفته و رگ‌های بدنمان را عملا به مسیری برای عبور خون پر چرب تبدیل کرده است. خون سنگین، ضمن عبور از عروق بدن رسوبی در آنها به جا می‌گذارد که کار قلب را دشوار و رگ‌ها را دچار گرفتگی می‌کند.

تغذیه سالم و ورزش، دو کلید طلایی برای باز کردن درهای سلامتی بر روی بدن هستند. دوچرخه سواری، ضمن اینکه یک تفریح سالم به‌شمار می‌آید، به کالری سوزی و رفع چربی‌های زائد نیز کمک می‌کند.

اوه! توصیه شده برای شما : 7 راهکار جلوگیری از سرقت دوچرخه

کاهش وزن را با دوچرخه سواری تجربه کنید!

این روزها دیگر همه از تاثیر اضافه وزن بر مشکلات قلبی آگاهند. ناگفته پیداست که تحمل بار پمپاژ خون، برای بدنی با حجم و وزن بیشتر، به‌مراتب دشوارتر از خون‌رسانی به جثه‌ای متعادل است. با بالاتر رفتن سن، مسئله افزایش وزن، بطور سیستماتیک سلامتی اکثر افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از طرفی نیاز بدن به مصرف مواد مورد نیاز، برای پیشگیری از بروز نارسایی‌ها، کمبودها و پوکی استخوان را هم نمی‌توان نادیده گرفت.

تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب، گزینه مناسبی است برای آنکه بتوان ضمن مصرف همه گروه‌های غذایی، کنترل وزن بدن را هم در دست داشت. این عملکرد، به قلب فرصت می‌دهد تا ضربان خود را با قدرت و بطور مستمر، ادامه دهد.

تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب بیماران زمینه‌ای و قلبی

آیا بیماران قلبی و زمینه‌ای هم می‌توانند دوچرخه سواری کنند؟

پاسخ این پرسش، نه‌تنها مثبت است، بلکه توصیه پزشکان به انجام این ورزش روز به روز بیشتر می‌شود. البته انتخاب گزینه دوچرخه سواری، مدت و کیفیت آن در این بیماران، باید تحت نظر پزشک شخصی آنها صورت گیرد. انجام پروسه دوچرخه سواری بطور مداوم و مستمر، با رعایت اصول بهداشت و تندرستی، می‌تواند نیاز افراد به فعالیت‌های جسمانی لازم را برطرف و در پیشگیری از دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلب و عروق و دیگر مشکلات جسمی موثر باشد.

پدال زدن، تنها بخش‌های مشخص و محدودی از عضلات ناحیه پا را تحت تاثیر قرار داده و به سایر ماهیچه‌ها و مفاصل، فشار آن‌چنانی وارد نمی‌کند. این برای بدن به‌منزله یک ورزش ملایم محسوب شده و به کاهش تنش و صرف ملایم انرژی کمک می‌کند. به همین جهت نیز، انجام کنترل شده آن برای همه افراد حتی بیماران قلبی بلامانع است.

دوچرخه و سلامت
Klaus Vedfelt

دوچرخه سواری… رفع استرس… کاهش روند بیماری‌ قلبی!

اینکه در زبان مادری ما قلب و دل به یک معنا تعبیر می‌شوند، شاید اتفاقی نباشد! وقتی از دلشوره صحبت می‌کنیم، در واقع به همان چیزی اشاره داریم که در علم امروزی با نام استرس از آن یاد می‌شود. همینطور کاربرد اصطلاح  دل‌نگرانی می‌تواند تعبیری از فشار بر قلب افراد و فشارهای روحی باشد.

از این راه، می‌توان به راز کاهش استرس در درمان بیماری‌های قلبی پی برد. ورزش دوچرخه سواری، یکی از شناخته شده‌ترین راه‌های کاهش استرس است. عوامل متعددی در این مورد دخالت دارند:

  • دوچرخه سواری هم ورزش است و هم سیاحت! شما حین این کار، از مسیرهایی می‌گذرید و مناظر و تصاویر متنوعی را می‌بینید. این کار، فکرتان را از موضوعاتی مانند نگرانی‌های روزمره دور کرده و به شما، آرامش می‌بخشد. رفع استرس با این روش، به‌نوعی تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب را تایید می‌کند
  • این ورزش، با دفع مواد زاید خون، غلظت آن را کاهش داده و گردش خون در بدن را تنظیم و تسهیل می‌کند. این مورد هم عاملی برای کم کردن استرس و حفظ سلامتی قلب است.
  • دوچرخه سواری، گردش خون و ضربان قلب را تنظیم کرده و از این طریق، به کاهش استرس کمک می‌کند. پدال زدن برای مدت مشخص، ریتم ضربان قلب را به‌سمت آهنگ طبیعی آن، هدایت می‌کند.

چگونه دوچرخه سواری، تنفس و گردش خون را بهبود می‌بخشد؟

بدن، یک مجموعه سیستماتیک و موزون است که اعضای مختلف آن در ارتباط با هم عمل می‌کنند. اختلال در کارکرد هر عضو، می‌تواند بطور مستقیم یا غیر مستقیم، بر عملکرد سایر بخش‌ها و اعضای این مجموعه تاثیر گذاشته  کار انها را نیز، دچار اشکال کند.

ارتباط صحیح بین اعضای بدن هم می‌تواند بر بهبود عملکرد آنها موثر باشد. تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب را می‌توان از این راه نیز بررسی کرد.

ریه‌ها و قلب، به‌عنوان دو دستگاه داخلی مهم در بدن، دارای ارتباط بسیار نزدیکی به‌یکدیگر هستند. تنفس کامل، باعث عملکرد خوب ریه‌ها شده و اکسیژن کافی به اعضای بدن می‌رساند. قلب، مصرف کننده اکسیژن و البته توزیع کننده آن در سراسر بدن است.

خون حاوی اکسیژن، از قلب پمپاژ شده، با جاری شدن در رگها، به تک تک اعضای بدن می‌رسد.

ریه‌ها هم، از خون ارسالی توسط قلب، تغذیه و به کار خود ادامه می‌دهند.

دوچرخه سواری، افزایش حجم تنفس از یکسو و تنظیم جریان طبیعی گردش خون را از سوی دیگر کنترل می‌کند. با این کار عملا به بهبود بازدهی قلب و ریه‌ها، کمک کرده و در مقابله با بیماری های قلبی و تنفسی، به آنها یاری می‌رساند.

قطعا از خواندن آن لذت خواهید برد : خرید اینترنتی دوچرخه، معایب و مزایا!

در کدام سنین، بیشترین بازه کسب سلامتی در دوچرخه سواران دیده می‌شود؟

دوچرخه سواری، ورزش همه سنین است. از کودکان خردسال تا جوانان و افراد مسن، همه از این ورزش لذت می‌برند. داشتن تحرک و سوخت و ساز کامل برای همه در هر سن و موقعیتی مفید است. به همین دلیل هم دوچرخه سواری می‌تواند در هر سنی فایده خاص خود را داشته باشد:

  • کودکان دوچرخه سوار شاد و پر تحرک بار می‌آیند.
  • دوچرخه سواری برای نوجوانان با ایجاد تعادل روحی و کم کردن هیجانات این سن خاص همراه است.
  • تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب افراد میانسال، کاملا چشمگیر و قابل مشاهده است.
  • برای افراد مسن، استفاده از دوچرخه، در بهبود سیستم گردش خون و تنظیم فشار خون، بسیار خوب عمل می‌کند.

کلام پایانی و نتیجه گیری:

در مجموع، می‌توان تاثیرات مثبت ورزش دوچرخه سواری را لذت‌بخش، مفید و تضمین کننده سلامتی به‌شمار آورد. این کار، به‌منزله نیروی کمکی برای بهبود عملکرد اعضای مختلف بدن و قلب و دستگاه گردش خون نیز، بسیار مفید است.

بالا رفتن سوخت و ساز بدن با انجام مستمر و مرتب دوچرخه سواری امکان پذیر می‌گردد. با این کار، کالری‌های اضافه و ذخیره شده در بدن، مصرف شده و سطح چربی خون پایین می‌آید.

کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل، که در سلامتی قلب و عروق موثر است هم از راه دوچرخه سواری به‌دست می‌آید.

امکان کاربرد این وسیله برای همه سنین فراهم بوده و هر فرد با توجه به شرایط سنی و سلامتی خود، می‌تواند از آن استفاده نماید. تاثیر دوچرخه سواری بر سلامت قلب و عملکرد متقابل قلب و دستگاه تنفسی، آن را به‌عنوان وسیله‌ای مفید برای افزایش اکسیژن‌رسانی و تنفس بهتر، مطرح کرده است.

اگر قصد شروع این ورزش هیجان انگیز و سالم را دارید قطعا به یک دوچرخه خوب نیاز دارید که می توانید از فروشگاه آیبایک با بهترین کیفیت و مقرون به صرفه ترین قیمت آن را خریداری نمایید. در صورت نیاز به مشاوره همکاران ما با پشتیبانی 24 ساعته در خدمت شما هستند تا بهترین تجربه خرید خود را رقم بزنید.

در پایان یادآور می‌شویم که حتی بیماران قلبی و زمینه‌ای نیز، با راهنمایی و کسب اجازه از پزشک خود، می‌توانند به این ورزش شاد و مفرح روی آورند.

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظرات (1)

[…] شاید دوست داشته باشید بدانید : تاثیر دوچرخه‌سواری بر سلامت قلب […]

نظر خود را بنویسید