بربرین چیست؟ بیشتر فایده دارد یا ضرر و آیا مصرف آن پیشنهاد می‌شود؟

بربرین چیست؟ بیشتر فایده دارد یا ضرر و آیا مصرف آن پیشنهاد می شود؟ - آیبایک

بربرین چیست؟ بیشتر فایده دارد یا ضرر و آیا مصرف آن پیشنهاد می‌شود؟

طبق آمار جهانی، ورزشکاران از لحاظ سلامتی و تندرستی از مردن عادی چند پله بالاتر قرار می گیرند که قطعا همه ما می دانیم که ورزش کردن با سلامتی همراه است. ما چیزهای زیادی در مورد نحوه عملکرد بدنمان، توانایی ها و محدودیت هایمان می دانیم و همیشه می خواهیم چیزهایی مصرف کنیم تا سریع تر از حالت عادی به خواسته هایمان برسیم. با این حال گاهی اوقات مکمل هایی مانند بربرین توجه ما را جلب می کنند و باعث می شوند تا درباره آن ها بیشتر بدانیم. بربرین یک ماده حیاتی در طب آیورودا و سنتی چینی است و هزاران سال است که برای درمان همه چیز از زخم و التهاب گرفته تا دیابت و مشکلات گوارشی استفاده می شود.

امروزه بربرین توسط افراد مختلف در شبکه های اجتماعی با نام nature’s Ozempic تبلیغ می شود و کپسول های بدون نسخه آن ها هم معرفی می شوند و گزارش می کنند که این کپسول ها مزایایی مانند کاهش وزن و تنظیم بهتر قند خون را دارند.

برای دوچرخه سوارانی که اهداف مدیریت وزن یا نگرانی در مورد دیابت دارند، مکمل بربرین برای آن ها یک مکمل نسبتا کم خطر به نظر می رسد. این مکمل مقرون به صرفه و به طور گسترده در دسترس است و به طور طبیعی از منابع گیاهی به دست می آید. اما آیا استفاده و مصرف آن ضرر هم دارد؟

برای پی بردن به این موضوع ما تصمیم گرفتیم که اطلاعاتی درباره این مکمل از متخصصان قلب و عروق و متخصصان تغذیه بدست بیاوریم تا متوجه شویم آیا این فرضیه درست است؟

 

بربرین چیست؟

بربرین یک ترکیب آلی است که در منابع گیاهی متعددی از جمله پوست و ریشه زردچوبه درختی، ساقه و ریشه زرشک و ریشه انگور اورگن یا کوهی یافت می شود. به طور سنتی، پزشکان طب آیورودا، چینی و خاورمیانه از عصاره ها و جوشانده های بربرین (غلظت های پخته شده) برای خواص ضد باکتری، ضد ویروسی، ضد قارچ، ضد اسپاسم و ضد التهاب استفاده می کردند.

 

بربرین از ریشه زرشک گرفته می شود - آیبایک

 

امروزه بربرین معمولاً به صورت کپسول و پودر فروخته می شود و برای افرادی که به دنبال کاهش وزن، مبارزه با دیابت یا پیش دیابت، سلامت قلب و عروق، ایمنی، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)  هستند، عرضه می شود. شما می توانید بربرین را از طریق منابع گیاهی مصرف کنید اما خب در اکثر رژیم های غذایی رایج نیستند بنابراین کسانی که می خواهند مصرف بربرین را افزایش دهند، معمولا این کار را با مصرف مکمل ها انجام می دهند.

بربرین حاوی هورمون GLP-1 نیست. بسیاری از افراد می گویند که این ماده قند خون را کاهش می دهد، تخلیه معده را کند می کند و اشتها را کاهش می دهد و همچنین توسط FDA برای درمان دیابت نوع 2 هم تایید شده است. اما بربرین یک مکمل است و مکمل ها توسط FDA تایید نمی شوند. مانند هر مکمل دیگری، شما واقعاً نمی دانید که آیا مزایای آن ها اثبات شده است یا خیر!

 

اسپیرولینا چیست و آیا همانطور که گفته می شود فواید زیادی دارد؟

 

مزایای بربرین چیست؟

در حالی که بربرین یک درمان اثبات شده برای هیچ بیماری نیست، برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است در کمک به بدن برای کاهش قند خون، کاهش کلسترول و کاهش وزن موثر باشد.

بربرین اساساً با تأثیرگذاری بر میزان جذب کلسترول عمل می کند. به نظر می رسد که با تنظیم مجدد گیرنده های LDL (کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم) در کبد شما کار می کند. بنابراین اگر تعداد این گیرنده ها را افزایش دهید، به کاهش میزان جذب کلسترول کمک می کند.

همچنین احتمال دارد بربرین بیان پروتئین PCSK9 را (که گیرنده هایی را در کبد که کلسترول را حذف می کنند، از بین می برد) کاهش دهد. مهار PCSK9 می تواند گیرنده هایی را آزاد کند که کلسترول LDL را پاک می کنند و در نتیجه میزان کلسترول را در جریان خون کاهش می دهند.

در دنیای پزشکی قلب مهارکننده‌های PCSK9 یک داروی تزریقی هستند که در بسیاری از افرادی که کنترل کلسترول بسیار دشواری دارند یا خطر بیماری قلبی عروقی بسیار بالایی دارند و نمی توانند درمان با استاتین را تحمل کنند، استفاده می شود.

 

مکمل بربرین برای ورزشکاران ضرر دارد یا فایده؟ - آیبایک

 

در مورد تنظیم قند خون، مکانیسم دقیق نحوه عملکرد بربرین کمتر مشخص است. در اصل بربرین حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و باعث جذب گلوکز از خون می شود. و بله با کاهش اشتها و کاهش وزن مرتبط است اما نتایج آن با نتایج داروهای تجویزی قابل مقایسه نیست. یک مطالعه با 12 کارآزمایی تصادفی کنترلی انجام شد و به طور متوسط افراد این آزمایش با مصرف بربرین حدود 2 کیلوگرم وزن کم کردند. بنابراین این مقدار در علم پزشکی حتی قابل توجه هم نیست.

 

آیا مصرف پروتئین قبل از خواب به عضله سازی کمک می کند؟

 

آیا ورزشکاران باید بربرین مصرف کنند؟

هیچ کدام از متخصصین توصیه نمی کنند که ورزشکاران بربرین مصرف کنند و برای پاسخ به چرایی این کار به کیفیت تحقیقات موجود اشاره می کنند. در حال حاضر بربرین یک درمان معجزه آسا برای هیچ چیزی نیست. اگرچه بربرین برای کاهش وزن، تنظیم قند خون و مدیریت کلسترول استفاده شده است اما ثابت نشده است که به هیچ یک از این موارد کمک می کند.

بخش قابل توجهی از تحقیقات موجود در مورد بربرین بر اساس مطالعات حیوانی است. واقعاً داده های انسانی محدودی وجود دارد و حتی تا به الان هیچ آزمایشی از تاثیرات این ماده بر روی ورزشکاران هم انجام نشده است.

ورزشکاران نیازهای متفاوتی نسبت به افراد دیگر دارند. سرکوب اشتها و افزایش جذب گلوکز دو مورد از مزایایی است که برای مصرف بربرین معرفی می شود در واقع می تواند برای افراد ورزشکار که برای سوخت رسانی به گلوکز متکی هستند، مضر باشد. هر مکملی اگر اشتهای شما را سرکوب می کند و باعث هیپوگلیسمی (کاهش قند خون) می شود، می تواند به هیپوگلیسمی خطرناک و عمیق منجر شود. هیپوگلیسمی عمیق می تواند باعث تشنج، بیهوشی و ضربان قلب سریع شود.

 

تبلیغ یک برند تولید کننده مکمل بربرین برای دوچرخه سواران - آیبایک

 

به علاوه اگر دوچرخه سواران هیچ کدام از این موارد را تجربه نکنند، قند خون پایین می تواند منجر به خستگی مفرط، سبکی سر، تحریک پذیری و مجموعه‌ای از علائم ناخوشایند دیگر شود که می‌تواند بر تمرین و عملکردشان تأثیر منفی بگذارد.

کافیست عادات خواب و ریکاوری، هیدراتاسیون و سوخت رسانی صحیح را رعایت کنید و دیگر نیازی به استفاده از هیچ مکمل دیگری ندارید. پس همیشه به یاد داشته باشید که لایف استایل سالم و صحیح است که شما را به اهدافتان نزدیکتر می کند نه یک مکمل غیرقابل تنظیم که می تواند آسیب بیشتری به همراه داشته باشد.

 

آیا مصرف کلاژن برای ورزشکاران مفید است؟

 

مضرات بربرین چیست؟

افرادی که باردار هستند یا در دوران شیردهی هستند نباید بربرین مصرف کنند. این ماده  از جفت عبور می کند و وارد بدن نوزاد می شود و در شیر مادر هم یافت می شود. همچنین باعث آسیب مغزی در جنین و بدتر شدن زردی در نوزادان هم می شود.

سایر عوارض جانبی بالقوه شامل علائم گوارشی مانند حالت تهوع، درد شکم، نفخ، یبوست و اسهال هم ممکن است در افراد مشاهده شود. بربرین همچنین می تواند با برخی داروها تداخل داشته باش . این ماده می تواند با داروهای ضد انعقاد، آنتی بیوتیک ها و داروهای فشار خون تداخل داشته باشد. چه کسی می تواند بگوید که نمی تواند با بسیاری از چیزهای دیگر که ما از آن ها آگاه نیستیم تداخل داشته باشد؟

 

 

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]