کاربری دوچرخه‌ی مناسب شما چیست؟

راهنمای انتخاب کاربری دوچرخه

کاربری دوچرخه‌ی مناسب شما چیست؟

برای خرید دوچرخه مناسب اولین نکته ای باید در نظر داشته باشیم این است:

که نوع فعالیت دوچرخه سواری در چه زمینه ای می باشد :

۱ – سفرهای طولانی مدت مابین دو شهر و گذر از کشورها و جهانگردی (سایکل توریست)

۲- سفر به مناطق بکر کوهستانی –دشتهای بی نظیر – گذر از جنگل – گم شدن در سکوت

کویر و عبور از مسیرهای خاکی (کراس کانتری)

۳- دوچرخه سواری در مناطق پر فراز و نشیب و یا صرفا حرکت در سرپایینی ها (دانهیل و فری راید)

۴- دوچرخه سواری و اجرای حرکات نمایشی ( تریال و bmx )

۵- دوچرخه سواری به صورت کاملا سرعتی در جاده های آسفالته (کورسی)

برای هر یک از موارد ذکر شده دوچرخه های خاصی طراحی شده است که در انتخاب دوچرخه مناسب خود باید حتما رعایت کنیم.

بیشتر فعالیت و مطالب این مجموعه مربوط به دوچرخه کوهستان (( تنوع و کاربردهای آن)) می باشد، دوچرخه های کورسی دارای سرعت بال او فقط در جاده های آسفالته استفاده می شود(( چند سالی است که رشته جدیدی در دوچرخه کورسی متولد شده که در مسیر های خاکی و ناهمواراز نوعی دوچرخه کورسی بنام سایکل کراس استفاده می شود این رشته با همین نام خوانده میشود))

دوچرخه های توریستی ( هایبرید – سایکل توریست )

دوچرخه توریستی

 این نوع دوچرخه به دلیل طراحی خاص فرم تنه ، صندلی (زین) ولاستیک های نازک وبزرگ باسایز۲۸  (اینچ)گزینه ای مناسب برای انتخاب دوچرخه در سفرهای طولانی مدت از شهری به شهر دیگر و یا پیمودن مسیرهای مابین کشورها می باشد .دارای کمک فنر در جلو و قابلیت نصب ترک بند در جلو و عقب این امکان را برای دوچرخه سوار فراهم می آورد،که اسباب سفر از قبیل چادر- کیسه خواب– لوازم پخت و پزو…. را با خود حمل کند و به عبارتی دیگر توریست های دوچرخه سوار تمامی مایحتاج سفرهای طولانی مدت خود را میتوانند با این نوع دوچرخه ها حمل کنند.

 دوچرخه های فری راید ( آل مونتاین – فول ساسپنشن ) و دانهیل ( DH ) :

 این نوع دوچرخه ها دارای دو فنر یکی در جلو (مانند دو کلاس نام برده) و دیگری درقسمت زیر زین (صندلی) هم راستا با قسمتی از بدنه ( لوله عمودی ) طوری طراحی شده (که عملکرد فنر رابطه مستقیم با چرخ عقب دارد ) فشار های ناشی از پرش از ارتفاع و یا حرکت در سرپایینی های بسیار ناهموار خنثی می نماید. در این نوع دوچرخه همانند کراس کانتری رقابت تولید کنندگان تنگاتنگ استعدادی از تولید کنندگان نوعی دوچرخه که دو کمک فنر در آن طراحی شده را به بازار مصرف کننده عرضه نموده که در شاخه فری راید کلاس کوهستان قرار نمی گیرد علی رغم اینکه این دوچرخه دارای دو کمک فنر است کراس کانتری محسوب میشود (کمک فنر دوم آن در زیر لوله افقی تنه از قسمت لوله زین تا پیشانی دوچرخه زیر فرمان طراحی شده است کاملا کراس کانتری بوده ولی جهت سهولت و کارایی بالا در مسیرهای سر پایینی فنر برایش تعبیه شده است) لازم بذکر است که کمک فنر دوم آن حتما باید قابلیت قفل شدن (lock) را داشته باشد.

دوچرخه های فری راید (آل مونتاین – فول ساسپنشن)

دوچرخه فری راید

 این نوع دوچرخه ها بدلیل داشتن دو کمک فنر توانایی بالایی در حرکت از سر پایینی دارد تمامی امکاناتش با دوچرخه های کراس کانتری مشترک بوده تنها تفاوت آن حضور کمک فنر در تنه و ارتفاع بیشتر کمک فنر جلو میباشد.

برای حرکت در مسیرهای صاف و سربالایی کمک فنر تنه آن باید قفل (lock) شود. توجه داشته باشیم دوچرخه های استاندارد در این شاخه از کلاس کوهستان کمک فنر تنه آن قابلیت قفل (lock ) شدن را دارد تاکید بر این نکته مهم بدین دلیل است که در صورت نداشتن این قابلیت (قفل lock) فرد دوچرخه سوار در زمان رکاب زدن به صورت ناخودآگاه حرکتی عمودی بر روی زین داشته که باعث اتلاف انرژی تا حد چشمگیری شده و خستگی زودرس را در پی دارد .

به عنوان مثال دوچرخه های نامرغوب که دربازار غیر رسمی (میدان رازی – گمرگ) عرضه میشود که همواره در سطح شهر مشاهده میشود دارای کمک فنری درقسمت تنه است که همواره فعال میباشد. به علاقه مندان توصیه میشود در مورد انتخاب دوچرخه مناسب از تجربیات نفرات آگاه استفاده کنند و همیشه نوع دوچرخه سواری خود را آگاهانه انتخاب کنند.

دوچرخه های کراس کانتری ( هاردتریل – تنه خشک)

دوچرخه کراس کانتری

این دوچرخه ها یکی ازعمومی ترین و پرطرفدارترین دوچرخه های کلاس کوهستان می باشد دارای کمک فنر در جلو بوده که تایرها نسبت به هایبرید قطور و کوچکتر(۲۶ اینچ) و سطح تماس بیشتر با زمین گزینه مناسبی برای استفاده در مسیرها و جاده های خاکی ، مالرومناطق کویری ، کوهستانی ، دشتی و یا جنگلی میباشد . این نوع دوچرخه تنها گزینه جهت حرکت در سربالایی ها بوده و همواره برای علاقه مندان خود هیجان های خاصی را بوجود می آورد.تنوع بسیا بالا در نوع جنس بدنه ، لوازم مکانیکی و قطعات تشکیل دهنده از مزایای این نوع دوچرخه میباشد و اکثر قریب به اتفاق تولید کنندگان در جهان برای افزایش مخاطب خود از این نوع دوچرخه در تنوع بسیار تولیداتی عرضه میدارند.

شکل ورزشی تر کلاس کوهستان میباشد. در این رشته مسابقات منظم در سطح جهان و منطقه ای اجراء می شود که از حرارت و هیجان بسیار بالایی برخوردار است در کشور ما نیز چند سالی است که مسابقات منظمی در این رشته برگزار میشود.

به هنگام طبیعت گردی و گذر از مناطق بکر در بعضی مواقع اگر جاده و یا مسیر مناسبی در دسترس نباشد به دلیل سبک بودن به راحتی قابل حمل بوده و میتوان همراه خود مسیرهایی را حمل کرد

دوچرخه های دانهیل DH

دوچرخه دانهیل

 از دیگر رشته های فعال و بسیار مهیج و پرطرفدار( درکشورهای پیشرفته و تولید کننده)دانهیل میباشد که تنه های قطور و ضخیم با مقاومت و استحکام بالا از مشخصه های این دوچرخه ها میباشد. دوچرخه های دانهیل دارای دو کمک فنر (مانند فری راید و آل مونتاین) هستند کمک فنر جلو با ارتفاع زیاد و قابلیت ارتجاع بیشتر نسبت به دیگر کمک فنرها دارای مقاومت بسیار بالا در پرش ها بوده و ساختمان پیچیده ای دارد این نوع دوچرخه برای استفاده در سر پایینی و حرکت با سرعت بالا در مسیرها ناهموار و پرش از ارتفاع طراحی شده است.

کمک فنر تنه یا عقب نیز مانند فنر جلو دارای مقاومت و قابلیت ارتجاع بالا امنیت بیشتری را برای فعالین این رشته فراهم نموده که بعضا در تصاویر موجود دوچرخه سوار از ارتفاعی بیشتر از حد انتظار می پرد ( از ۱۰ متر تا ۲۵ متر ورزشکاران دیگر کشورها) برخلاف دوچرخه های شاخه فری راید کمک فنر تنه دوچرخه های دانهیل نیاز به قفل (lock ) شدن ندارد.

لاستیک های قطور و پهن با سطح تماس بالا با زمین ،طوقه های بسیار محکم و عریض از دیگر مشخصه های این نوع دوچرخه میباشد لازم بذکر است اکثر قریب به اتفاق این نوع دوچرخه ها از یک دنده در جلو ( تک طبق –تک سرعت) ۹ دنده درعقب ( ۹ سرعته – ۹ خودرو) برخوردار میباشد ویک قرقره مانند در قسمتی از بدنه و متصل به زنجیر( زنجیر سفت کن) استفاده شده است( تمامی رده های دوچرخه کوهستان به استثناء دانهیل و تریال و BMX سه دنده یاطبق در جلو و در قسمت دنده های عقب دوچرخه های حرفه ای ۹ دنده یا خودرو و دردوچرخه های معمولی ۸ یا ۷ یا ۶ دنده یا خودرو را دارند ) از سال ۲۰۱۰ کمپانی SRAM – اسرم( تولید کننده برتر قطعات مکانیکی دوچرخه )خودرو (دنده) ۱۰تایی را به بازار عرضه نموده که استقبال فراوانی از آن شده است شرکت SHIMANO – شیمانو نیز برای رقابت با این شرکت نو پا اقدام به طراحی و عرضه خودرو ۱۰ تایی نموده است در مورد شرکت های سازنده تنه دوچرخه – کمک فنر- قطعات مکانیکی – اجزای تشکیل دهنده بدنه – لاستیک – و طوقه متعاقبا اطلاعات مفصل ارائه خواهد شد .

دوچرخه های تریال و BMX :

دوچرخه BMX

هردو نوع دوچرخه برای حرکات نمایشی در رمپ ها و پیست های مخصوص طراحی شده اند و علاقه مندان به این رشته نیاز به کسب تجربه بالا را داشته ممارست و تمرین بسیاری را مد نظر داشته باشند دوچرخه های BMX با سایز لاستیک و طوقه ۲۰ با مقاومت بسیار بالا به صورت تک سرعته ( بدون دنده ) با طراحی بدنه و فرمان مخصوص کمک بسزایی در اجرای حرکات نمایشی به دوچرخه سوار مینماید فرم تنه شبیه کراس کانتری بوده با این تفاوت که در دوچرخه های BMX و تریال کمک فنر در جلو وجود ندارد و بیشتر حرکات به صورت ایستاده و تعادلی میباشد دوچرخه های BMX صرفا برای استفاده در پیست و رمپه ای U شکل طراحی شده است . همانطور که گفته شد دوچرخه های BMX باسایز ۲۰ ولی دوچرخه های تریال با سایز ۲۰ و ۲۶ علاوه بر استفاده در پیسته و رمپ ها برای عبور و حرکت از موانع طبیعی طراحی شده است . دوچرخه های BMX زین (صندلی) دارند ولی تریال ندارد .دوچرخه های تریال سایز ۲۰ همانند BMX تک سرعته (بدون دنده) ولی تریال با سایز ۲۶ بسته به تنوع از ۵ تا ۷ دنده (خودرو) در عقب استفاده می شود.

حتما بخوانید: سایزبندی دوچرخه و اهمیت انتخاب درست آن!

علی رغم سرعتی نبودن این دوچرخه ها هردو دارای ترمز بوده و همواره ترمز برای کم کردن سرعت نبوده بلکه در این نوع دوچرخه ها تعادل بروی موانع همواره با گرفتن ترمز انجام میشود فرمان دوچرخه BMX به صورت ۳۶۰ درجه چرخش دارد با این ویژگی ترمز جلو به صورتی طراحی شده که اگر فرمان دوچرخه در حالت عکس وضعیت خود قرار گیرد بازهم امکان ترمز گرفتن وجود دارددر دوچرخه های BMX در امتداد محور چرخ میله های کوچکی به طول cm 13(بنام پٍیج) طراحی شده که مقداری از حرکات نمایشی توسط این میله ها انجام می شود.

دوچرخه های کورسی :

دوچرخه کورسی

این دوچرخه ها با سایز طوقه های ۲۸ لاستیک های کاملا صاف و بدون عاج بیشتر برای استفاده در سطوح صاف و هموار(مانند سطح خیابانها – جاده ها – اتوبانها)طراحی شده است و یکی از پرطرفدارترین رشته های دوچرخه سواری با چندین شاخه در داخل پیست و جاده را شامل میشود. در انتخاب دوچرخه باید توجه داشت همواره مورد توجه علاقه مندان و شرکت های سازنده بوده و مسابقات جذاب و سطح بالایی را در المپیک و جهان را به خود اختصاص داده است.

ساختمان تنه – لوازم – شکل فرمان- زین وحتی شکل رکاب زدن کاملا متفاوت با دوچرخه های کوهستان بوده و درمقایسه با کلاس کوهستان هیچ شباهت و یا نقطه مشترکی بین آنها وجود نداشته تنها نقطه مشترک حرکت کردن هردو به هنگام رکاب زدن میباشد.

فرمان دوچرخه به صورت قوس دار و مورب و نوع نشستن و دوچرخه سواری به صورت خمیده به سمت فرمان دوچرخه بوده که این نوع نشستن حالت آیرودینامیک بوده و اصطلاحا جهت شکستن باد استفاده میشود.

تنه دوچرخه نازک ( به دلیل عبور نکردن ازمسیرهای ناهموار و تحمل فشار کمترنسبت به کلاس کوهستان) و سبک اما مقاوم می باشد.

همچنین برای انتخاب دوچرخه مناسب خود می توانید سری به قسمت مقایسه سایت ها انداخته تا به راحتی دوچرخه های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید.

برای ورود به بخش مقایسه سایت آیبایک اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه پیشنهاد می کنیم

به این مطلب از آیبایک امتیاز بدهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظرات (1)

علیرضا آقاشرف

با سلام لطفا راجب سایز دوچرخه و متناسب بودن تنه با قد توضیح بفرمایید.ضمناتمامی دوچرخه کورسی نسل جدید لوله تاپ سنتز با شیب دارند و افراد قد بلند مثل بنده باید زین رو بالا بیاوریم که بنده اصلا از این شیوه راضی نیستم در صورتی که کورسی ها نسل قبل بصورت کلاسیک بودن و این مسئله دیده نمیشود متشکرم